ECB, küresel forma bankalarına katılmaya hazırlanıyor

Avrupa Merkez Bankası de rekor erdemli seviyede seyreden pahalılık zımnında sıkılaşma döngüsüne yaklaşıyor. Bankanın 9 Haziran’birlikte gerçekleştireceği toplantısında net dirlik alımlarının sona erdiğini duyurması ve Orak Ayı ayında faiz artırımı sinyali vermesi bekleniyor.

ECB, Ukrayna’daki savaşın etkilerini kıymetlendirmek üzere teşvikleri sonlandırma üzerine çekinti etmişti. Birçok büyük Gestalt Bankası ise AMB’nin tersine erdemli enflasyonla mücadele etmek için ürem artışlarına başladı, sıkılaşmaya daha saldırgan artışlarla devam etti.

Fed Ürem artma miktarını 25 temel puandan 50 baz puana yükseltti. Gine bu hafta Avustralya ve Hindistan Eşkâl Bankalarının üstelik sıkılaşma miktarını artırması bekleniyor.

Euro Bölgesi’nde enflasyon yüzde 8.1 ile rekor kırarken ECB yetkilileri beyninde sıkılaşmaya başlanması üstüne bire bir uzlaşı var. Idare Konseyi’nde şu anki müracaat konusu 25 baz puanlık repo artışının ehliyetli olup olmayacağı yönünde.

Bloomberg Economics laf karşı “Yönetim Konseyi daha ufak miktarlı artıştan yana, çevre katılımcıları bu haftaki toplantıda verilecek mesajları yakından strateji edecek” değerlendirmesini yaptı.

BofA: MEMLUK borsalarında kocaoğlan piyasası rallisi

 

Dolar eskimemiş haftada 16,50 TL’nin üstünde seyrediyor

 

UniCredit, Rusya’daki yatırımlarını devrediyor: ‘Listede Türkiye bile var’

 

Morgan Stanley: Toptan finansta sekans değişimi

 

Share: