Edirne Ekincilik Odası Başkanı Arabacı: Ayçiçeğinde Neredeyse Maliyet Fiyatına Tıpkı Eşit Açıklandı. Bu Fiyatların Revize Edilmesini Temenni Ediyoruz

Edirne’üstelik iklim ve ilçe tarım odaları başkanları, açıklayan günâşık kurum fiyatını sınırlı buldu. Edirne Kültür Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, “Göz başkanları yerine toplandık ve bu maliyetler karşısında kar payının çokça düşük kaldığını, az daha maliyet fiyatına bire bir değer açıklandığını gördük. Bu fiyatların gene Bakanlığımızdan, Trakya Birlik’ten, TMO’dan revize edilmesini temenni ediyoruz” dedi.

Edirne Ekincilik Odası Başkanı Hüseyin Arabacı ve ilçe kültür odası başkanları, zaman alay malay basın toplantısı düzenledi. Arabacı, açıklanan gündöndü çalım fiyatının maliyet fiyatıyla neredeyse tıpkısı olduğunu belirterek şunları söyledi:

“FİYATIN REVİZE EDİLMESİNİ İSTİYORUZ”

“Biliyorsunuz, TMO Genel Müdürü Edirne’ye geldi. Burada açıklamalarda bulundu. Dedi ki ‘Siz üretimden kaçmayın, hangi gerekiyorsa yapın, aynı karış üstelik toprak bırakmayın, ekin’. Bunun peşi sıra Tarım Bakanı’mız bire bir açıklamaları yaptı. Ardından Binali Sebep geldi, aynı açıklamaları yaptı. Tığ dahi üreticiler namına, güzeşte sene 1 milyon 70 bin dekar gündöndü ekerken bu yıl 1 milyon 200 bin dekara çıkardık ekişlerimizi. Biliyorsunuz, aynı zamanda Rusya- Ukrayna savaşının üstelik olmasıyla bu beklenti az buçuk elan arttı. Bu yılki maliyet hesabını yaptığımızda, bayağı fevk 10-11 teklik bandında maliyet hesabı çıkardık Edirne ortalamasını, dönüm başına 170 kilogram baz aldığımızda. Ancak şu an açıklanan, Trakya Birlik’in 12 liralık fiyatı var. Ekincilik Kredi’nin 11 buçuk lira fiyatı var. Ekincilik Bakanı’mız de cemaziyelevvel izah yaptı, 12 liranın altına düşmemesi gerektiğini söyledi. Biz bile dide başkanları yerine toplandık ve bu maliyetler karşısında kar payının çokça düşük kaldığını, az daha maliyet fiyatına bire bir kıymet açıklandığını gördük. Bu fiyatların yine Bakanlığımızdan, Trakya Birlik’ten, TMO’dan revize edilmesini dilek ediyoruz.

“NEREDEYSE MALİYET FİYATINA BİR PİYASA VAR”

Şu anda biliyorsunuz, dar dışından 11-11,5 lira bandında çiçek geliyor. Bunların yükselmesi için üstelik hem yağ fiyatında hem gün çiçeği fiyatında tıpkısı hacim gümrük vergisi konulmasını arzu ediyoruz Bakanlığımızdan. Zira az daha maliyet fiyatına aynı çevre var şu anda. Bu piyasanın düzelmesi, üreticinin maliyetlerinin üzerinde ayrımsız karşılık oluşması amacıyla, önümüzdeki yıl birlikte üreticinin ayçiçeğinde sürdürülebilirliği bitmeme ettirebilmesi amacıyla hakeza ayrımsız beklentimiz var. Umuyorum kim Bakanlığımız bile düşüncelerimizi temel alıp tekrar bir güncelleme yapacaktır.”

“3 AY ÖNCEKİ KUYRUKLARI DÜŞÜNÜN”

Lalapaşa Kültür Odası Başkanı Taner Öztürk dahi Türkiye’dahi daha önceki günebakan yağ krizi yaşandığını belirterek şöyle konuştu:

“Şu andaki piyasada satılan yağın fiyatı, ayçiçeğinin 16 lira olduğu zamandır. Biz bunu 12 liraya sattığımız antlaşma bu marketler gün çiçeği fiyatını 480-420 bandına çekecekler mi? Hiç sanmıyorum. Bunun üstelik gözden geçirilmesi geçişsiz. Biz ucuza satıyorsak vatandaş da ucuza yesin. O ahit bizim içimiz tıpkı nebze serinler. Fabrikalara dünyalık kazandırmak amacıyla siyasa olanaksız. 3-4 kamer önceyi haddinden fazla acele unutuyoruz, Türkiye yağ bulamama sıkıntısı yaşadı. Demincek bap açıldı, günâşık verimli ekildi, verim bile bereketli, lahzada bizi unuttular. Bu çiftçiyi unutmayın. Üç kamer eski kuyrukları düşünün. Bizi düşünün. Bizi bu çiftçilikten kaçırırsanız aynı henüz 10 sene sonra düşüncesiz dirimlik. Toplumsal medyada ‘Çok servet alıyorlar’ diye niteleyerek yazıyorlar. Biz haddinden fazla mal almıyoruz.”

“BU ÖĞÜN BUĞDAYA KAÇIŞ OLUYOR”

Uzunköprü Tarım Odası Başkanı Şans Kılıç ise vaktiyle beri buğday ile ayçiçeği fiyatında 2 mezuniyet ihtişam farkı olduğunu kaydederek, “Buğdayın cirosuyla ayçiçeğin cirosunu kıyasladığında, bin metrede bütün yarı yarıya. Ben, önümüzdeki sene günâşık ekmem. Bizi gören çiftçilerimiz da ekmeyecek ve bu öğün buğdaya kaçış oluyor. Biz hangi yapacağımızı şaşırdık” şeklinde konuştu.

Görüntü Dökümü

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı,

Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk,

Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı Felek TığShare: