Edirne İleri Biyolojik Atıksu Tasfiye Tesisi İnşaatında Sona Yaklaşılıyor

Belediye Reisi Recep Gürkan, inşaatında sona yaklaşılan Edirne İleri Dirim Bilimsel Atılan su Arıtma Tesisi’ni gezdi. Tamamlandığında 24 mahallenin atılmış suyunu arıtacak tesiste arıtılan su, tarımsal sulamada kullanılacak.

Edirne Belediye Reisi Recep Gürkan, belediye divan üyeleri ve matbuat mensupları Edirne İleri Dirim Bilimsel Atıksu Tasfiye Tesisi’ni gezdi.

Başkan Gürkan, 4 sene ilk 5 Haziran 2018’dahi Acun Çevre Günü’nde temeli atık yapı için şu bilgileri verdi:

“Pandemi ile birlikte detaylı tıpkısı süre işlere ara vermek zorunda kaldık. Pandemiden sonra Edirne’nin önce tasfiye tesisini, yani 8 bin 300 almanak kentin önceki arıtma tesisini yapmaya başladık. Boşluk ayında buradaki yapım bitecek. Bugün bu evinsiz ile bu tesisi görmenizi istedim. Bu organizasyon dünyada birlikte Türkiye’bile dahi en son dizge tesislerden birisi. Şehirdeki bütün atılmış suları, baran suyu ile birlikte toplayıp işledikten sonradan doğaya bırakılacak. Buradan çıkacak su tarımsal gayeli bile kullanılabilir. Bu suyun tarımsal sulamada kullanılmasını birlikte bütün bilim insanları tavsiye mektubu ediyorlar. Hem 600 metre ilerimiz Meriç nehri. Bu üretim bittikten sonradan yılbaşından bilahare işletmeye aldığımızda buradan üretilecek, arıtılmış akarsu doğanın düşmanı değil umum tersine doğanın dostu olan bire bir atık su olacak. Tarımsal sulamada kullanırsanız ki bu konuda çiftçilerimiz ile görüşeceğiz, verimi arttırıyor, Meriç Nehri’hangi salarsanız, nehirdeki enerjik yaşamını arttıran bir özelliği olacak. Bununla mutluyuz. Çok uğraştık. Şuan kim değeri fiyat farkları aut 156 milyon TL civarından bağımlı, eşit farkı hangi kadar çıkma, onu bilahare hesaplayacağız.”

Tesisin özellikleri ile ilişik ayrıntıları paylaşan Gürkan, şöyle devam etti:

“Bu tesislerde atıkların içerisindeki yarayışlı yön sayısını çoğaltıp, zararlı maddelere ayırarak, bunların doğaya katkısını sağlamış olacağız. Biyolojik olarak arıtmanın fonksiyonu bu olacak. Bu suyu tarımda kullanırsanız, elan çok mahsul alacaksınız. Bu bölgede filhakika ağırlıklı adına çeltik ve ayçiçeği ilk teşrin sahası. Bu kuruluş iki kademeli aynı yapılış, 2033 yılına kadar ayrımsız Şahıs Projeksiyonu var bu tesisin; 2033 yılında Edirne’nin nüfusunun tahminî 213.972 hayat olması bekleniyor. Yapı işletmeye alındığında 2033 yılına büyüklüğünde günce 38,899 metreküp atığı arıtacak. 2033 yılından sonradan Edirne nüfusunun 20 bin henüz artması bekleniyor o zaman işletme kapasitesi 50 bin metreküpe çıkma. Bu üstelik Edirne’ye asgari 50 sene hizmet verecek bire bir yapı anlamına geliyor. Tabi bura çokça baskı benzeri düz. Harf adına Edirne’nin bildirme bağan noktalarından birisi bu yüzden gördüğünüz betonların altında yaklaşık 900 modül Fore Kazık var. Bu havuzların oynamaması, kırılmaması üzere, doğaya engel vermemesi amacıyla. Çökeltme havuzunun altında 200 lime fora kazık var. Bu tesis için yapımı en el yerlerden birisi ama çevresel faktörler kendisine nehre mail, pres maliyeti kendisine mufassal sürede bize ciddi avantajlar sağlayacak. Yoz muhteşem benzeri organizasyon oldu.”

Konuyla ilgilendiren açıklama işleyen Mekân Mühendisi Diyara Merve Aydoğan, “24 Mahallemizin atılmış suları burada arıtılacak. Esasta evvel etapta 23 mahalle kendisine düşündük, Karaağaç Mahallesi’ni ayrı yerine düşündük amma işletme zorluğu zımnında bilcümle zorlukları aşarak, buraya taşımaya karar verdik. Yekpare atık sular, burada toplanacak ve biricik vasıtasız nehrimize boşalma edilecek” dedi.

Yer Mühendisi Diyara Merve Aydoğan tesiste Sert Izgara, İnce Izgara, Kum Tutucu, Biyofosfor Tankı, Detaylı Havalandırma Havuzu, Çökeltim Havuzu,  Balçık Susuzlaştırma Binası ve Rahatlama Yapısı ünitelerinin meydan aldığını belirterek, “15 Mart 2018 Yılında Atıksu Tasfiye Tesisi yapım çalışmalarına başlanmış olup; T101- T102 – T103- T104 Kaba Izgara, Methal Terfi Merkezi, İnce Izgara ve Kum Tutucu Yapısı yüzdelik 100 tamamlanmıştır. Biofosfor Yapısı yüzde beniz tamamlanmıştır. Proses Havuzlarında (Havalandırma), temel taşı iyileştirme kapsamında Fore Aldatılma çalışması tüm olup, betonarme yapı yapılmaya başlanmıştır. Çökeltim Havuzlarında destek ıslah kapsamında Fore Kazık çalışması bitmiş olup; demirli beton çatı çalışmalarına başlanacaktır. T110 Vurdumduymaz Devir Gelişim Merkezi binası, T111 Çökelge Susuzlaştırma Binası, T112 Blower Binası, B103 Transformatör Jeneratör Binası, Dideban Binası, İdare Binası, Işlik Binası ise tamamlanmıştır” diye konuştu.Share: