Edirne’de aile hekimine hakaret fail şüpheliye “artırılmış” ceza uygulandı

Edirne’bile familya hekimine taşlama fail şüpheliye 7 bin 80 lira nakdî ceza verildi.

Edirne 5. Asliye Caza Mahkemesi’nde tanıdık davanın karar duruşmasına karanlık O.Ş. ve avukatı katıldı.

Şüpheli O.Ş, ifadesinde doktora taşlama etmediğini ve bigünah olduğunu savundu.

Mahkeme şüphelinin söylediği “kaltaban” sözüyle “amme görevlisine görevinden dolayı aşikâre taşlama suçu”nu işlediğine hükmetti. O.Ş’ye 7 bin 80 teklik para cezası verdi.

Şüpheli O.Ş. sabık sene Serhat Karı Sağlığı Merkezine gelerek başka aynı doktor vasıtasıyla çocuğuna yazılan ilaçları reçeteye yazdırmak istemiş, işyar hekim Tutku Önal’ın “hastayı görmeden deva yazmamız haram ” demesi üstüne doktorla tartışmıştı.

Doktor Önal, bunun üstüne kendisine taşlama edildiği gerekçesiyle O.Ş’den şikayetçi olmuş, ifadesi alınan aynasız üzerine sorun açılmıştı.

“İşimizi yaparken hakarete uğradık”

Önal, AA muhabirine familya sağlığı merkezine kayıtlı olmayan ayrımsız kadının merkeze geldiğini ve oğluna ait olan özel tıpkısı doktorda yazılan reçetenin yazılmasını istek ettiğini söyledi.

Hasta olmadan işlemi yapamayacağını, hastanın merkeze getirilmesini ve muayeneden geçirilmesi gerektiğini belirttiğini anlatan Önal, şunları kaydetti:

“Daha sonra o bayanın eşi geldi ve ısrarla reçeteyi kaydettirmek istediğini söyledi. Çocuğunun ateşi olduğunu belirtti, şikayetlerini söyledi. Ben da hastayı gıyaben muamelat yapamayacağımı, şavullamak gerektiğini söyledim. ‘Hastayı doğrusu sondaj ettiler’ dedi. Özel bile merkum bir reçeteydi, o devir reçeteyi alabileceklerini söyledim. Onun üstüne bile dünyalık ödediklerini söyledi. Ego gene onun üstüne ‘çocuk gelsin istikşaf edeceğim icap görürsem lüzumlu ilaçları merhem edebileceğimi’ söyledim.

Onun üzerine yaşama ansız başladı ‘cahil’, ‘terbiyesiz’, ‘küstah’, ‘oyuncu’ ve ifade edemeyeceğim sözler söyledi. ‘Zaten devlete mal veriyoruz, bir elan esasen mı servet vereceğiz’ şeklinde ısrarla hakaretlerine bitmeme etti. Onun üstüne ben o kişiye beklemesini ve polisi arayacağımı söyledim, o sırada güç buradan uzaklaştı.”

Önal, işini fayrap etmek isterken hakarete uğradığını tabir etti.

“Hipokrat yemini ettik”

Benzeri hekim olarak görevinin yer mebzul şekilde yapmaya çalıştığını dile getiren Önal, “Benim üzere burada çokça basit yerimden kalkmadan kimlik numarasını girip ilaçları yazardım, uğraş çıkmazdı. Fakat ettiğimiz bir kasem var. Hem o yemine vabeste kesilmek yerine hem dahi o çocuğu özlük çocuğum kendisine düşünüyorum. Belki değişik ayrımsız husus gelişmiş türlü. Gıyaben çıkar yol yazmak istemediğim amacıyla, işimi düzenlemek istemediğim için hakarete uğradım ve sav açtım.” dedi.

Önal, mahkemenin sanığa 425 dolaşma yönetimsel para cezası uyguladığını belirtti.

Cezanın artırılmış halde uygulandığının altını çizen Önal, şöyle bitmeme etti:

“İlk ilkin 365 bölüm adli para cezası vermiş 1/6 oranında arttırılmış. Genelde televizyonlarda bütün indirim duyarız burada artırıldı. Zira amme görevlisine görevini yaptığı sırada taşlama suçu yerine değerlendirdi ‘madrabaz’ kelimesini özellikle.

Kişi 7 bin 80 liralık adli servet cezasıyla cezalandırıldı ve mahkeme masraflarını da alın tarafa verdi. Hükmün açıklanmasını kavrayışsız bıraktı ancak bu merkez bire bir suçu 5 yıl içerisinde yeniden işlerse baştan entelekt yolunu kategorik bıraktı.”Share: