Edirne’de “kusurlu asırlık optikçi” yılın Ahisi seçildi

Edirne’üstelik 56 yıldır gözlükçülük eden Sırrı Tarih, yılın Ahisi seçildi.

35. Cömertlik Haftası etkinlikleri kapsamında Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği’nde (EDESOB) şed kuşanma töreni düzenlendi.

Törende sakim asrı fazla kentte gözlükçülük eden 69 yaşındaki Gündüz, yılın Ahisi seçildi.

Oto elektrikçide etkin Serdal Tülü yılın kalfası, neşelilik tesisatçısında çalışan Ardıl Çaylak de yılın çırağı oldu.

Törende yılın Ahisi şed kuşandı, Cömert, şakirt ve kalfaya onurluk ikram edildi.

Tarih, törende yaptığı konuşmada, kendisini bu unvana müstahak gören herkese teşekkürname etti.

1966’üstelik mesleğine başladığını belirten Çağ, “Edirne’deki gözlükçülerin yüzdelik 90’ı benim çırağım. Yanımda işi öğrenip aksiyon yeri açtılar savuşturmak kazanıyorlar, bu dahi beni mutlu ediyor.” dedi.

“Avrat çalışanların artmasını istiyoruz”

Tecim İl Müdürü Mahmut Altun üstelik Ahilik ahlakının yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasının önemli olduğunu tabir etti.

Ahilik’in bugünkü esnaf teşkilatı anlamına geldiğini anlatan Altun, şunları kaydetti:

“Edirne’de 34 odamız 16 bin 530 esnafımız var. Esnaflarımızın yüzdelik 20’si karı. Özellikle bakım kollarında kadınların bundan sonra çalışmasını istiyoruz. Bakım kollarında sıkıntılar var, bu sıkıntıları gitmek üzere üstelik kadınlarımızın bu alanlarda bundan sonra çalışması gerekiyor. Yüzde 20’lik benzer yetmiyor. Eş çalışanların yüzdelik 40’lara çıkmasını istiyoruz.”

EDESOB Başkanı Eksiksizlik Açıkgöz ise Cömert Evran Veli’nin “Sabırla bize gelen bizdendir, düşünce ve ahlakla çalışıp bizi güzeşte bile bizdendir” dediğini ifade etti.

Tüm esnafın adil ve adaletli olması gerektiğini tamlayan Güllabi, “Genişlik önemlisi de ahlaklı olacaksınız. Elinize, dilinize ve belinize ehil olacaksınız. İşinize ara bozuculuk, kargaşa karıştırmayacaksınız. Büyüklerine okkalı olacaksın, küçüklerini seveceksin, tartıda üstelik hile yapmayacaksın. İşte aktöre denilen en balaban vurgu burasıdır.” dedi.

Share: