Eğitim Bilimi-İş, Muallimlik Iz Kanunu’nun Gabi Çekilmesi İçin ‘Öğretmene Saygı’ Eylemlerine Başlıyor: “Sınavlı evet de Sınavsız Bu Kanun Tarihin…

Yetişek-İş Umumi Başkanı Adım Özbay, Öğretmenlik Patika Kanunu’nun geri çekilmesi üzere devlet genelinde yapacakları ‘Öğretmene Saygı’ gösteri programını açıkladı.  1 Ilkgüz’de Burdur, 2 Ilkgüz’de İzmir, 3 Ilkgüz’üstelik İstanbul, 5 Eylül’üstelik Samsun, 7 Eylül’da Diyarbakır’da, 9 Ilkgüz’bile Milli Terbiye Bakanlığı uğrunda olacaklarını kaydeder Özbay, “Sınavlı ya de sınavsız bu yasa tarihip çöplüğüne gönderilmelidir” dedi.

Eğitim Bilimi-İş Umumi Merkezi Öğretmenlik Çığır Kanunu’nun vurdumduymaz çekilmesi amacıyla kül Türkiye’da yapacakları eylem programını açıkladı. Millet Meydanı’nda yapılan basın açıklamasıyla duyurulan programda mütekellim Yetişek-İş Umumi Başkanı Aşama Özbay, şunları söyledi:

“Zaman 81 ilde örgütümüz alanda, öğretmene korku eylemliliğimizi mecmu kamuoyuna car ediyoruz. 1 Eylül’üstelik Burdur’da Kimsesiz Baykurt’un kentinden ‘Öğretmen halk açmaz, yalvarmaz, sorumluluk eğmez öğüt verir’ diyeceğiz. 2 Eylül’üstelik İzmir’üstelik, 3 Ilkgüz’birlikte İstanbul’birlikte, 5 Ilkgüz’birlikte Samsun’bile, 7 Ilkgüz’de Diyarbakır’üstelik olacağız. Hep bölgelerden mevrut örgütümüzle, hoca arkadaşlarımızla ve inanıyorum ki bize bindi olacak tüm yurttaşlarımızla öğretmenlere saygı duyulmasını tıpkı posta dahi alanlardan öğüt vererek anlatacağız. 9 Eylül’birlikte Ankara’de olacağız. Saat 10.00’bile nezaret önünde bütün çabalarımıza karşın kafalarını ortak gömen, kendisi eğitimci olmayıp o koltuğu kendine adalet gören zat yeterliliğinden bihaber bakana bire bir üstelik Bakanlığın önünden haykıracağız. Saat 15.00’de başöğretmenimiz Mustafa Eksiksizlik Atatürk’e ihtiram duruşu gerçekleştireceğiz. Terbiye-İş adına bizim buradaki çağrımızı bir işi özne öğretmenlerin kategorize edilmesine karşıyız.

“SINAVLI YA ÜSTELIK SINAVSIZ BU KANUN TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNE GÖNDERİLMELİDİR”

Sınavlı evet birlikte sınavsız bu kanun tarihin çöplüğüne gönderilmelidir. Ayrımsız nöbet daha car ediyoruz, bu proses 20 yıldır dizgesel kendisine cumhuriyet altını değerleriyle hesaplaşmayı kendine görev edinmiş siyasi iktidarın cumhuriyetin arz makro değerlerinden biri olan mebde muallimlik ünvanını sıradanlaştırma çabasında olduğunu görüyoruz. Üretimden gelen gücü kullanmaya gerekirse aksiyon bırakmaya icabında greve amade olduğumuzu buradan üstelik cemi eğitim bilimi bileşenlerimize ve yurttaşlarımıza bindi olmaya sunuyorum.”

Basın açıklamasını okuyan Eğitim-İş Ankara 1 No’lu Ofis Başkanı Toygar Kaçan ise şunları söyledi:

“OKULLARI DA MÜCADELEMİZİN BİR PARÇASI HALİNE GETİRECEĞİZ”

“Bu kanun adaletsizdir. Kanun doğrusu sözleşmeli, ücretli, fiilî diye kategorize edilerek sömürülen öğretmenleri bu posta bile uzman sarıklı, başmuallim diyerek bölmeyi hedeflemektedir. Öğrenciler ve veliler birlikte, hangi unvana eş öğretmenlerin sınıfında yetişek gördüğüne göre ayrışacaktır. Buradan takma bir rakiplik ve muhtemeldir ki aynı hediye adı altında toplanan kayıt paraları kabil, illegal bir tutum doğacaktır.  Meğerse öğretmenlerin bakir unvanlara değil, âdemiyet onuruna şayan ayrımsız ücretle çalışmaya, liyakatsizce atanan yöneticilerin mobbinglerinden ve keyfi soruşturmalarından kurtulmaya, anayasal benzeri adalet olan güvenceli istihdama erişmeye, uydurulmuş kriterlere değil kıdeme bakarak sevap artışı almaya, öğrencilerini iktidarın sırtını sıvazladığı tarikatların elinden almaya ihtiyacı vardır.

“SARIKLI BİTERSE GELECEK BİTER”

Zaman itibariyle Türkiye genelinde tamam idarehane ve temsilciliklerimize ‘Öğretmene içtinap etmek’ mukayyet pankartlarımızı astık. Pankartlarımız bu perde tablosu ortadan kalkıncaya arbede somurtkan kalacak. Emek alanımız olan okulları üstelik mücadelemizin tıpkı parçası haline getireceğiz. 5-9 Eylül ortada tüm üyelerimiz okullara ‘Mesleğimiz onurumuzdur’ yazan kokartlarla gidecek ve esasen tıpkısı tarihler beyninde düzenlenecek olan öğretmenler kurul toplantılarında patika kanununa alın bire bir sağlam okunup tutanaklara geçirilecek. 12-16 Ilkgüz beyninde ise öğretmenlerimiz okullarına ‘Her öğretmen uzmandır’ yazan kokartlarla gidecek.

Bilinsin ki mesleğimize taşlama, emeğimize saldırış niteliğindeki bu patika kanunu geri çekilmedikçe evet da biz terbiye emekçilerinin talepleri doğrultusunda baştan düzenlenmedikçe, mücadelemizin yoğunluğunu artırmaktan dahi üretimden gelen gücümüzü kullanmaktan birlikte hoşgörüsüz durmayacağız. Hayatımıza sokulan bu gariplik, Muallimlik Meslek Kanunu değil muallimlik mesleğini ikmal kanunudur. Öğretmen biterse ati biter.”Share: