Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Kars’ta konuştu Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Türkiye’nin zirai ve hayvani üretimde mehabetli ayrımsız noktada olduğunu, ülkelerin kendine yeterliliğini sağlaması için şehirlerin üstüne iri görev düştüğünü belirtti.

Bakan Kirişci, Kars Kafkas Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Prof. Dr. Necdet Leloğlu Konuşma Salonu’nda planlı, Türkiye’de embriyo transferinden ilk kez doğan Beefmaster ırkı buzağılarının tanıtım etkinliğine katıldı.

Kirişci, buradaki konuşmasında, kırsaldan kente göçün değişik sorunları ortaya çıkardığını, kırsal alanlardaki nüfusun mefret ölçüde azaldığını aktardı.

“Şehirde rüya var, gelecek var” diyerek kırsalı ayrılma etmenin, bu ülkenin yaşadığı dayanıklı çokça sorunun esasını oluşturduğunu dile getiren Kirişci, şöyle konuştu:

“Kentlerdeki karmaşa, kadına olan ivinti, insanlar arasındaki bağdaşmazlık, ayrımsız molekül olduğunda elini beline atıp silahına sarılarak karşısındaki insanlara sürat uygulama, tehacüm bunların yanında kırsaldan gelenler ile kenttekilerin bir arada yaşamasından kaynaklı çatışma var. Bu çatışmadan ne kırsalı ayrılma edenler bahtiyar, hangi da kendini o kentin asli unsuru namına görenler. Tabi zirai üretimde inatçı yönde güçlük oluşturuyor.”

Kirişci, kırsaldan kente göç olmasına rağmen, Türkiye’nin tarımsal üretiminde serencam 20 yılda dijital anlamda balaban tıpkısı çoğalma sağlandığını anlatım etti.

Ülke genelinde nebati ve hayvansal üretimde başarının zorunlu olduğunu vurgulayan Kirişci, şunları kaydetti:

“Dünyada imdi herkes yerelden kalkınmaya balaban önem veriyor. Bu bağlamda aynı ülkelerin kendine yeterliliği hangi kadar önemliyse, şehirlerin birlikte kendine yeterliliği olmalı. Buradan hareketle hayvancılık üzerine Kars’ta hayvancılık konusunda balaban başarısı var amma Kars’ın henüz iyi şeyler yapmasına mani değil. Üniversitemizin bu çalışmasını birlikte yıllardır benim ne ara tekmil edemedik diye aklıma geldikçe düşündüğüm bire bir gelişim. Zaman biraz elan uzun boylu tefekkür fırsatı buldum. Bu çalışmanın henüz müstakbel taşınması üzere vekillik olarak hep desteğimizi sürdüreceğiz.”

Konuşmaların ardından Kirişci, Veteriner Fakültesi çiftliğindeki doğum özne hayvanların bulunduğu alanda tetkik yaptı.Share: