Elazığlı Yetiştirici: “Kesilen Hayvanat Küpeden Düşürülmediği İçin Hayvan Sayısı Fazla Görünüyor”

Elazığ’dahi anlaşma ve cilt satışı işleyen Halim Akbulut, Ekincilik Bakanlığı’nın açıkladığı verilerin tersine efsanevi sayısında düşüş olduğunu belirtti. Akbulut, besicilerin maliyetler dolayısıyla hayvanlarını besleyemediğini, kesilen hayvanlarının küpelerinin düşürülmemesi nedeniyle sayının aşkın göründüğünü ati sürdü.

Ekincilik Bakanlığı, kocabaş efsanevi sayısında artış olduğunu açıklamıştı. Elazığ’üstelik geçim ve deri ihracatı eden Halim Akbulut, bakanlığın açıkladığı rakamların akıllıca olmadığını belirterek, kesilen hayvanların küpesi düşürülmediği amacıyla enerjik göründüğünü kaydetti. Akbulut, şöyle konuştu:

“KESİLENLERİN KÜPESİ DÜŞÜRÜLMESİ İÇİN HAYVAN SAYISI AŞKIN GÖRÜNÜYOR”

” İstanbul, Ankara, İzmir ve bu sonuç 15 senedir birlikte Karadeniz’e et veriyorum. Türkiye’bile 2015’e büyüklüğünde üstelik çokça düzgün bire bir şekilde yeterliydi. Haricen getirdikleri et bile besiciyi memnun ediyor, edebilecek şekilde geliyordu. Üretici veya bitiren ikisi üstelik birbirini dengeleyip ikisi dahi memnundular. Ama 2016-2017’den sonraları sıkıntılar başladı. Türkiye’deki efsanevi kıtlığı, besicinin ihtiyaçları görülmedi. Yemlerin pahalı olması nedeniyle anbean günden güne kötüye gitti. Ondan bilahare ferasetsiz bıraktı. Şişman çiftlikler kurtarabildi kendini, amma normal besici, bundan 40-50 mir dolduran vatandaş zamanla küçülttü yahut yok oldu. Tarım Bakanımızın geçen periyot televizyonlarda konuşması vardı. ‘Türkiye’da biz şişman başı arttırdık’ dedi. Ego buna katılmıyorum. Katılmamamın nedeni ego bu işin içindeyim. Kesilen hayvanların yüzde sekseni, küpesi düşürmediği üzere canlı görünüyor. Bunları arasınlar, belirleme etsinler. Şayet tıpkısı ahırda 200 kelle görünüyorsa, gitsinler gerçekten orada 200 başlangıç hayvan varsa, doğrudur. Orada 200 mir olan düz, ben gittiğimde oradan 50 temel sayıyorum. Bu sıkıntıların tıpkı tür çözümünü yapamadılar.

“SON İKİ SENDEDİR YÜZÜ GÜLEN BESİCİ GÖRMEDİM”

Ben son 2 senedir bana malını getirip kesen, kantardan çıkıp fişini alıp yüzü güleni görmedim. Yani hepsinin bu yıl 100 lime efsanevi kocabaş kesen insan 50 pasaj alamaz oldu. Bundan Sonra bilemiyorum, hükümetimiz buna tıpkısı umar, hal getirmeli. 1 kilo rüşvet geçen sene bu vakitlerde 3 bin liraydı, bugün 7 bin. Bilcümle bu sorunlar takı. Devletin buna ayrımsız an evvel halk atması gerekiyor. Gitgide, günden güne ağırlaşıyor, finiş noktasına getiriyor besiciyi. Bizim mağazalar birlikte diyor ki deminden ego mağazalarda bu fiyata çakaralmaz ocak sattırıyorum. Mağazada çakaralmaz vücut sattırıyorsa bu fiyatı durumunda düşürsün. O alıyorsa 100’e, satıyorsa 80’e yanındaki yetişen etçi alıyorsa 100’e; o hitit 120’ye satacak ki kendini kurtarsın. Yani ayrımsız yandan vatandaşa gergin cilt yediriyorum üstelik diğer yanda da esnafı tamamlamak makul bire bir öz değildir. Ben buna katılmıyorum, bunun bire bir dakika evvel bunun hepsini ayrımsız çözün.

“VATANDAŞA HAŞAT VÜCUT YEDİRİRKEN ESNAFI DA DÜŞÜNMEK LAZIM”

Eğer herkese bozuk para bir husus yaptırmak istiyorsa, herkese ferah ferah evine aldatmak götürmesini istiyorsa, esnafı üstelik düşünmesi geçişsiz.  Aynı yandan vatandaşa bozuk ten yediriyorsa, öbür tarafta esnafı de çevirmek zorunda. Orada 70-80 liraya vücut satıyorsa kasabın maliyeti elhak 120 liradır. 120 liraya et alan eş ya dükkanını kilitleyecek evet birlikte ülkede hangi kadar esnaf varsa o devir hep kapatsın çekip gitsin. Bu üstelik vatandaşlara acaba karşılayabiliyor mu? Acep vatandaşlar bu ihtiyacını görebiliyor mu bunu? İnşallah bir an önce düzeltmesini istiyoruz. Cilt kurumları mağazalarında sıkıntılı değil dahi buna umumi adına bir çözüm getirmesini istiyoruz. Bunun üzere bire bir an önce bunu geciktirmeden genel aynı çözüm getirmeleri gerekiyor.”Share: