Emekli Amirallerin “Montrö Açıklaması” Zımnında Yargılandığı Davada Savcılık 12 Sanığa Mahkumiyet 91 Sanığa Beraat İstedi

GÜRKAN DEMİRTAŞ

Montrö Sözleşmesi ile ilişik yaptıkları açıklama nedeniyle ‘anayasal düzene karşı suç gitmek amacıyla anlaşmakla’ suçlanan 103 mütekait amiralin yargılandığı davanın bugünkü duruşmasında; 91 sanığın beraatını talip müddeiumumilik, 12 sanığın cezalandırılması yönünde niyet verdi. Dava, 12 Fasıla’a ertelendi.

Montrö Sözleşmesi ile ilgili yaptıkları izah dolayısıyla ‘anayasal düzene alın suç çalışmak amacıyla anlaşmakla’ suçlanan 103 mütekait amiralin yargılandığı davanın duruşması zaman Ankara 20. Kısık Ukubet Mahkemesi’nde yapıldı.

Duruşmada, savcılık mütalaasını açıkladı. Müddeiumumilik mütalaasında, 91 sanığın beraatı kâm edilirken; 12 sanığın Türk Ceza Kanunu’nun “devletin güvenliğine ve anayasal düzene cebin suç çalışmak üzere uylaşmak” suçunun düzenlendiği 316. maddesinin 1. Fıkrasına bakarak cezalandırılması istendi. Savcılığın cezalandırılmasını istediği esame şöyle:

” Ramazan Cem Gürdeniz, Atilla Kezek, Ergun Mengi, Türker Ertürk, Namık Kemal Enerjik, Alper Sakil Tezeren, Atilla Kıyat, Arif Vehbi Alpman, Işık Biren, İlker Cüret, Osman Mukavemetli Açımuz, Mustafa Özbey”

Dava, 12 Antrakt 2022 tarihine ertelendi.

NE OLMUŞTU

Mütekait amiraller, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un “Bir Cumhur Reisi Montrö’yü feshedebilir mi?” sorusuna “Maharet olarak peki” diye cevap vermesi ve çarkıt Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı’nın örtü ve cüppe ile fotoğraflarının ortaya çıkması üzerine kamuoyunda başlayan tartışmalarla ilgilendiren bağlanmış aynı izah yapmıştı.

Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Yıldırı Suçları Anket Bürosu, açıklamayla ilişik resen anket başlatmıştı. Anket kapsamında, bahis konusu açıklamayı hazırlayan ve yayılma sürecinde cıvıltı gösteren 14 zahmetli amiralden Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Muhabbet, Ramazan Çokluk Gürdeniz, Kıymetli Kağan Eraydın, Bülent Olcay, Ayar Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Mürtefi Sadi Ünsal gözaltına alınmıştı. Açık Deniz Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat ise emniyete ifadeye çağrılmıştı. Mütekait askerler, tabir işlemlerinin ardından adli arama amacıyla azade bırakılmıştı. Sormaca kapsamında 6 tekaüt amiral ile tıpkı tekaüt general 16 Nisan’dahi, 84 dalavereli ise 27 Mayıs’ta ifadeye çağrılmış ve onlar birlikte adli kontrol amacıyla serbest kalmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 103 emekli leşker için iddianame düzenlemişti. Müddeiumumilik, zor amirallerin TCK’nın 316/1’inci maddesi kapsamındaki ‘devletin güvenliğine veya anayasal düzene cebin cürüm gitmek için anlaşma’ suçundan 3’er yıldan 12’şer yıla kadar hapisle cezalandırılmasını irade etmişti.

Share: