Epey çocuktan kat sayı davranış: Yerde bulduğu 50 bin TL değerindeki altını sahibine doğrulama etti

Oldukça çocuktan denk davranış: Yerde bulduğu 50 bin TL değerindeki altını sahibine konfirmasyon etti

BİTLİS – Bitlis’in Tatvan ilçesinde hayatiyetli 10 yaşındaki Mustafa Yaman, yolda bulduğu kısaca 50 bin TL değerindeki altını sahibine konfirmasyon etti.

Tatvan’dahi kıpırdak 10 yaşındaki Mustafa Zeki, spor antrenmanından döndüğü tam Hars Mahallesinde yolda zer kolye gördü. Altını bulduğu noktada saatlerce sahibini muntazır yavru daha sonradan sahibi ortaya çıkmayınca zer kolyeyi evine götürerek ana ve babasına gösterdi. Arkası Sıra baba Mehmet Bitirim altını zaman kaybetmeden Tatvan Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne götürdü. Polis Müdürlüğüne B.Ü ünlü güre kadının bir özellikte tıpkısı kolye kaybettiğine dayalı müracaat ettiğini öğrenen Bitirim, balaban bire bir alay yaşadı. Yapılan incelemenin ardından tahminî 50 bin TL değerindeki zer kolye sahibine doğrulama edilirken 10 yaşındaki çocuğun ise hassas davranışı herkese eş oldu.

“Haram olan tıpkısı şeyi harcamayız”

Yolda bulduğu altın kolyeyi sahibine tasdik ettiği için çokça mutlu olduğunu belirten duygulu yavru Mustafa Kumarhane, “Ben 10 yaşındayım. Spordan gelirken yolda altın gördüm. Baktım ilk ilkin değerli olduğunu anlamadım. Koşarak eve getirdim ve anneme gösterdim. Annem de babama söyledi. Süratle zabıta ekiplerine götürdük. Daha bilahare zabıta ekipleri altının sahibini bulduk diye niteleyerek bize söyledi. Altını getirdik sahibine teslim ettik. Yaşıtlarıma yerde bulursanız kimseye göstermeyin annenizi babanıza gösterin. Ben kullanmak istemedim. Haram olan aynı şeyi biz harcamayız. Sahibine konfirmasyon ettiğim için çok mutluyum” şeklinde konuştu.

“Altınları harcasaydım eğer çocuklarımın yüzüne bakamazdım”

Kısaca 50 bin TL değerindeki altını sahibine teslim ettiklerini belirten baba Mehmet Kumarhane, “Mustafa akşam değerli bulup annesine tasdik etmişti. Sonraları eşim beni aradı. Ben da çarşıdaydım. İşte böyle aynı altın bulmuş. Ego birlikte dedim bunu kaybeden koca şu an hangi kadar üzülmüştür. Ne edisyon şartlarda bunu aldı. Bu şeb lacerem yatar diyerek hemencecik zabıta müdürlüğüne geldim. Onlar da irtibat numaramı aldılar. Henüz sonraları ayrımsız vatandaş başvuruda bulunmuş ve bilgiler doğruydu. Sahibine sağ selamet teyit ettik. Yaklaşık 50 bin TL’lik ayrımsız değeri var. Yasak mal bize yaramaz. Kimseye birlikte hovarda. Zira o âdem çalışmış, biriktirmiş senelerce ihtimal on yıldır çalışıyor. Fakat onu yapmıştır yahut biriktirmişti. Ego onu götürüp harcasaydım gönlüm abat olmazdı. Çocuklarımın yüzüne bakamazdım. Bildirme iyisi sahibine konfirmasyon etmekti ve çokça şükür doğrulama ettik gönlümüz abat” diyerek konuştu.

Cet ve çocuğa duygun davranışından kıran teşekkürname eden Polis Amiri Soyluluk Işıkgör dahi, “Evvel 18.00 sıralarında Mehmet Bitirim arkadaşımız bize geldi. İrtibat numarasını bıraktı. Ziynet eşyasını bulduğunu beyan etti. Bizim bezgi eşyasının hangi olduğunu bilmediğimiz amacıyla kendisinin ilişki numarasını aldık. Sabahleyin benzeri vatandaşımız geldi. Ego bezen eşyasını kaybetmiş eşim dedi. Biz da o birlik numarasından Mehmet As’i aradık. Mehmet Satış iyi olsun duyarlı davrandı. Ziynet eşyasının tarihini ve yılını sordu. Aşağı akıllıca olduğu amacıyla akşamüstü, eşi geldi. Kimliğinin fotokopisi alarak tutanakla eşine tasdik edildi. bu arada Mehmet As’e çok teşekkür ederim haddinden fazla temiz ve duyar bire bir yavru yetiştirmiş. Namına ve evladına teşekkür ediyoruz” dedi.

Share: