Erdoğan: Bu Ezanlar, Bayraklar, Fütuhat, Şehitler, Onların birlikte Özgürlüğünün, Haysiyetinin, Geleceğinin Teminatı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malazgirt Zaferi’nin 951. yılı zımnında planlı törende, “Biz ‘ezanlar susmayacak, alem inmeyecek’ dedikçe yürekleri daralanlar, gözleri dönenler, elleri ayakları titreyenler, boşuna endişe ediyor. Bu ezanlar, bu bayraklar, bu fütuhat, bu şehitler, onların dahi özgürlüğünün, haysiyetinin, geleceğinin teminatıdır. Kâfi kim vatanlarına hainlik etmesinler. Kâfi kim milletine düşmanlık yapmasınlar. Bunun dışında bütün başımızın tacıdır. Ülkemizin hamdolsun herkese yetecek imkanı vardır” dedi.

Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümün, bugün Muş’un Malazgirt ilçesinde düzenlenen törenle kutlandı. Törene, Cumhur Reisi Erdoğan’ın birlikte TBMM Başkanı Mustafa Şentop, MHP Umumi Başkanı Fehamet Bahçeli ve BBP Umumi Başkanı Mustafa Destici de katıldı. Erdoğan, törende şunları söyledi:

“MALAZGİRT, BU COĞRAFYA’BILE KAZANDIĞIMIZ EKSIKSIZ ZAFERLERİN İLK ADIMI, ANASIDIR”

“Malazgirt, milletimizle alay malay tüm İslam dünyasının, Müslümanların birlikte ayrımsız zaferidir. Malazgirt, bu coğrafyada kazandığımız özge kamu zaferlerin önceki adımıdır, anasıdır, artımlı kaynağıdır.

Malazgirt Zaferi’nden yalnız 3-4 sene bilahare kurulan Anadolu Selçuklu Devleti, 228 sene sonra kurulan Osmanlı, 852 sene sonraları kurulan Cumhuriyet, bilcümle bu zaferin meyveleriydi. Şayet Odalık Alparslan Rum’nun kapılarını aynı daha kapanmamak için bize açmamış olsaydı, bu coğrafyadaki adi gruplar halinde süregelen varlığımızı ebedi kılabilir miydik? Bunun için Malazgirt’i asla unutmayacağız, unutturmayacağız.

“ER MEYDANINDA SEÇKIN SOY MÜCADELEYİ VERİRKEN BIR TANE BİR MASUMUN CANINA FEK GETİRMEDİK”

HUDUT DIŞI harekatlarımızın her birinde, dostlarımıza yardım için gittiğimiz değme yerde bu şiirin rapor ettiği ruhla mücadelemizi yürüttük ve başarıya ulaştırdık… Bizler, tıpkı Melik Alparslan üzere; bire bir Osman Gazi’nin, ayrımsız Fatih’in, Yavuz’un, Padişah Süleyman’ın yaptığı kabil bugün de er meydanında rastgele soy mücadeleyi verirken bir tane benzeri masumun canına fek getirmedik ve bu hassaslık içerisinde hareket ediyoruz. Bayrağımızın dalgalandığı seçme yerin cüret ve geçim sembolü namına görülmesinin gerisinde bu konsept vardır. Tabiatıyla bu inceliği kullanmak isteyenler çıkmaktadır. Ama tığ, vakarlı ve azimli duruşumuzla onların da üstesinden gelmeyi biliyoruz.

“ÜLKEMİZİN HERKESE YETECEK İMKANI VARDIR”

Tığ ‘ezanlar susmayacak, sancak inmeyecek’ dedikçe yürekleri daralanlar, gözleri dönenler, elleri ayakları titreyenler, beyhude yere endişe ediyor. Bu ezanlar, bu bayraklar, bu fetihler, bu şüheda, onların dahi özgürlüğünün, haysiyetinin, geleceğinin teminatıdır. Kâfi ki vatanlarına hainlik etmesinler. Kâfi kim milletine antagonizm yapmasınlar. Kâfi ki milli ve manevi değerlerimize düşmanlık beslemesinler. Bunun dışında tümce başımızın tacıdır. Ülkemizin herkese yetecek imkanı vardır.

“21. YÜZYIL ŞAHLANIŞIN, GELECEK YÜZYIL DAHI BİZİM MEDENİYETİMİZİN ÇAĞCIL OLACAKTIR”

Topluluk İttifakı yerine, Allah’ın izniyle 2023’te sandıkları patlatmaya var mıyız? Fethin 600. yılına adadığımız 2053 vizyonumuzu bunun amacıyla hazırlıyoruz. Malazgirt Zaferi’nin bininci sene dönümüne adadığımız 2071 hayallerimizi bunun amacıyla kuruyoruz. Mail tarihimizde 19. çağ yıkılışın, 20. asır yeniden dirilişin çağı idi. İçinde bulunduğumuz 21. asır şahlanışın, ati çağ üstelik bizim medeniyetimizin asrı olacaktır, unutmayın.”Share: