Ereğlili Esnaflar Fahiş Bindirimli Faturalardan Balkı Yandı: “12 Bin Liralık Cümbüş Faturası Geldi. Nasıl Ödeyeceğiz?”

CHP Adana Mebus Ayhan Barut, Konya’nın Ereğli ilçesinde esnaf ve yurttaşlar ile bir araya gelerek sorunlarını dinledi. Ayrımsız esnaf, geçen sene bin 300 teklik mevrut elektrik faturasının bu yıl 6 bin 300 liraya yükseldiğini belirterek “Faturalarımız katlanırken gelirimiz düşüyor. Daha Çok faturaları ödeyemez haldeyiz” diyerek tepki gösterdi. Şarküteri işletmecisi Öz Saygı Ezeroğlu birlikte benzen ve benzin ürünlerindeki mütezayit maliyetten ve erdemli gelen faturalardan şikayet ederek “12 bin liralık cümbüş faturası geldi. Bittabi ödeyeceğiz?” dedi.

CHP Adana Saylav Ayhan Barut, CHP Umumi Merkezi’nin görevlendirmesiyle 2 bölüm boyunca Konya’nın Ereğli ilçesinde esnaftan çiftçiye, köylüden demokratik yığın örgütü temsilcisine birçok mülakat yaptı. Barut ile dertleşen esnaf ve yurttaşlar, soylu erki akse nedeniyle yaşamın çokça zorlaştığına ilgi çekerek artan fiyatlar ve fahiş zamlardan şikayet edip çözüm istedi. CHP Konya İl Başkanı Sulh Bektaş, Ereğli İlçe Başkanı Veysel Gönülal ve partililerin bile zevcelik ettiği Barut, AKP’nin falsolu politikaları nedeniyle yurttaşların şişman sorunlarla boğuştuğunu anlatım etti. Halkın iktidarında sorunlara umar bulacaklarını belirten Barut, kuvvet önünde yurttaşlardan bindi istedi.

“12 BİN LİRA ELEKTRİK FATURASI GELDİ. NASIL ÖDEYECEĞİZ?”

Barut’un musahabe ettiği şarküteri işletmecisi Haysiyet Ezeroğlu, “Peynir ve benzin ürünleri işiyle uğraşıyorum. Mahsulat zamlandı, aldığımız vergiye, elektriğe gidiyor. Çoluk çocuğumuza benzeri şey kalmıyor maatteessüf. Umum mahsulat 3 mezuniyet arttı. Vatandaş alamıyor. Ego utanarak söylüyorum, eskiden 3-5 kilo kayran vatandaş çıktı kalık kilogram alıyor veya alamıyor.  Şimdi 12 bin lira canlılık faturası geldi. Nasıl ödeyeceğiz?” dedi.

“SABIK SENE BİN 300 LİRA OLAN ELEKTRİK FATURASI BU YIL 6 BİN 300 TL GELDİ”

Kasap Boy Bos Öztürk de kira parasını ödediğini, hayatiyet faturalarının ise çokça efdal geldiğini söyleyerek önce başta bin 800- bin 900 lira mevrut canlılık faturasının artık 3 bin lirayı geçtiğini anlattı. Öztürk, “Güzeşte seneye göre bu yıl arasında haddinden fazla fark var. Vatandaşın çekicilik gücü çokça düştü. Geçen sene 55 liraya verdiğim kıymanın fiyatı 140 teklik. Bundan Sonra yurttaş alamıyor” diye niteleyerek konuştu. Geçen sene bin 300 liralık cümbüş faturası öderken bu yıl 6 bin 300 teklik cümbüş faturası ödediğini belirten ayrıksı ayrımsız esnaf ise, “Bu giderler ve mevcut gelişim durumu dolayısıyla şiddetli zorlanıyoruz” şeklinde konuştu.

Share: