Erzurum 2. Tevhit Uran Bölgesi’nde Çöken Binalar Vatandaşları Gergin Ediyor

Erzurum 2. Tevhit Uran Bölgesi’ne yapılan meslek ve üretimlik binalarındaki batma ve çökmeler vatandaşları tedirgin ediyor. CHP Edirne Saylav Okan Gaytancıoğlu, bölgedeki vatandaşlarla aynı araya geldi. Gaytancıoğlu, benzeri kısmı yıkılan OSB Bili Beceri Mesleksel ve Beceri Anadolu Lisesi’yle ait, “Yegâne tesellimiz, ekol kapalıyken bu katabolizma gerçekleşti. Eğer okul meydanda olsaydı, yavrularımız bunun altında kalabilirdi” dedi.

Okan Gaytancıoğlu, Erzurum 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde çökme ve inkıraz yaşanan çökme yaşanan binaları inceledi ve vatandaşların bu konudaki sorunlarını dinledi. Gaytancıoğlu, “Birçok fabrikanın yapımı durmuş. Illet? Zira yeri kavisli. Zemini makul değil. Milyonlarca lira hem çöpe gidiyor, devletin kasasından çıkıyor hem da istihdam yaratmıyor. Ne İsa’ya ne Musa’ya yaranılamıyor. Bu hakeza olamaz” diye niteleyerek konuştu.

“DEVLETİN PARALARINA YAZIK”

Benzeri kısmı yıkılan OSB Bili Maharet Mesleksel ve Beceri Küçük Asya Lisesi’yle ilgili “Bir Tane tesellimiz, meslek kapalıyken bu yıkım gerçekleşti. Eğer meslek bulutsuz olsaydı, yavrularımız bunun altında kalabilirdi” diyen Okan Gaytancıoğlu, 2. Tevhit Endüstri Bölgesi’nde destek etüdü yapılmadığını gelecek sürerek şunları söyledi:

“Bura 2. Birleştirme olarak planlanmış, 12 bin istihdam kendisine planlanmış çünkü Erzurumlu göç veriyor. Bu toprak kayması yenmek amacıyla iyicene aynı proje ancak yeri falsolu. ‘2 bin 160 dekarlık bir alana yüzlerce fabrika kurulacak, 12 bin emanet burada çalışacak’ denmiş ama fabrikalar çöküyor. Aşağıya tıpkı ekol işlenmiş, o da fena hâlde bire bir düşünce, uran patika lisesi. O dahi çökmüş. Birçok fabrikanın yapımı durmuş. Hastalık? Zira yeri yanlış. Zemini akla yatkın değil. Milyonlarca lira hem çöpe gidiyor, devletin kasasından çıkıyor hem üstelik istihdam yaratmıyor. Hangi İsa’ya hangi Musa’ya yaranılamıyor. Bu hakeza olamaz. Önceki buranın destek etüdünün yapılması lazımdı. Sonradan yatırımcılar gelip bunlara, fabrikaların doğrulama edilmesi gerekirdi ki istihdam olsun. Burada müteharrik işletmelerle dahi görüştük, onlar birlikte tedirginler. giderek başlarına bire bir husus geleceğini düşünüyorlar. Hem hisse senedi adamının emeklerine efsus hem devletin paralarına eyvah.”Share: