Fahri Adıgüzel: Türkiye’nin Çabucak Bilişim ve Telekom Sektörünü Önemli Alan İlan Etmesi Gerekiyor

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Fahri Adıgüzel, “Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Izleme ve Bütçe Başkanlığı yoluyla hükümetin 2023-2025 yıllarını kapsayan Ilımlı Vadeli Programı açıklandı. Bu program hükümetin insicamlı ve şümullü aynı sayısal inkılap programı olmadığını birlikte gözler önüne serdi. Türkiye’nin acilen bilişim ve telekom sektörünü ciddi düzlük zar etmesi gerekiyor” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Saylav Onursal Adıgüzel, Türkiye’deki bilişim ve telekom sektörüne ilişik değerlendirmelerde bulundu. Adıgüzel, AKP’nin sayısal dönüşümü ‘PR’ çalışmasına indirgediğini belirterek, “Türkiye’nin ivedilikle ele alınmayı bekleyen genişbant, internet hızı, dokunulmazlık sözleşmeleri, faziletli vergiler, bu alandaki kurumların işlevselliği ile ilgili bunaltıcı sorunları kâin” dedi.

Onursal Adıgüzel’in açıklamaları şöyle:

“BİZ YERİMİZDE SAYARKEN, KOMŞU YUNANİSTAN İSE BÖLGENİN DİJİTAL ‘HUB’I BAŞLAMAK UĞRUNDA İLERLİYOR”

“AKP iktidarı bilgi teknolojileri ve iletişim sektörünün kalkınmadaki ciddi önemini kavrayabilmiş değil. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Izleme ve Bütçe Başkanlığı yoluyla hükümetin 2023-2025 yıllarını havi Ölçülü Vadeli Programı açıklandı. Bu program hükümetin insicamlı ve kapsamlı tıpkısı sayısal tahavvül programı olmadığını de gözler önüne serdi. Değişik kamu alanlar ve hedeflerde olduğu gibi Türkiye özellikle son dönemde birkaç ferdî sükse haricinde, bilişim ve telekom sektöründe durumunda sayıyor. Tığ yerimizde sayarken, yandaki Yunanistan ise bölgenin dijital ‘hub’ı koyulmak önünde adım adım ilerliyor. Türkiye’nin çabucak bilişim ve telekom sektörünü ciddi alan ilan etmesi gerekiyor.

“AKP’NİN DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ YALNIZCA ‘PR’ ÇALIŞMASINA İNDİRGEDİĞİNİN BİR GÖSTERGESİ”

Bilişim-bildirişim teknolojileri zaman daha çok seçkin sektörün motosiklet gücü haline gelmiş durumda. Zaman bu sektörlere yatırım yapmayan, bunlara kalkınmada evleviyet vermeyen ülkelerin faal ekonomilerle rekabet edebilme, global ekonomide meze sahibi olabilme şansları bulunmayan. 22 almanak AKP iktidarı Türkiye’nin dijital dönüşümün önündeki bildirme asıl sorunları da çözüme kavuşturabilmiş değil. Altyapı sorunu, veri merkezlerinin gelişimi üzere muktezi adımların atılmaması, internet değişim noktalarının 2019 tarihli Cumhurbaşkanlığı genelgesine rağmen halen kurulamamış olması, AKP’nin sayısal dönüşümü yalnızca ‘PR’ çalışmasına indirgediğinin bir göstergesi. Gine söz gelişi Türkiye’nin ivedilikle ele alınmayı bekleyen genişbant, internet hızı, ayrıcalık sözleşmeleri, efdal rüsum, bu alandaki kurumların işlevselliği ile ilgilendiren vahim sorunları mevcut.

“DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜN BİR DAKIKA ÖNCEKI SAĞLANABİLMESİ İÇİN GERÇEKÇİ VE BÜTÜNCÜL BİR NÖBET HARİTASINA İHTİYAÇ VAR”

Sayısal dönüşümün benzeri an önceki sağlanabilmesi amacıyla gerçekçi ve totaliter aynı misil haritasına gerekseme var. Dijital tahavvül hoppadak biricik benzeri alana odaklanarak değil tekmil hava ve kuruluşların teşrikimesai ve dizgeli çalışması ile gerçekleştirilebilecek bir cüretkâr. Altyapı, eğitim ve eş kaynağı dönüşümü, hukuki konular, regülasyonlar, Ar-Ge, şevket teşvikleri, teknoparklar, girişimcilik, KOBİ’lerin sayısal dönüşümü kadar bir nice konunun baştan ele alınması, bunlara ilgilendiren bodur, orta, ince vadeli gösteri planlarının ortaya konması gerekiyor. Ancak bittabi arı kağıt üzerinde hedefler koyup planlar, programlar yayınlamak değil, bu tasrif ve programlara akla yatkın gerçekçi adımları birlikte alelacele kovmak gerekiyor.

“DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜN TAMAM PAYDAŞLARINI BİR ARAYAN GETİREN 5 FARKLI ÇALIŞMA GRUBU OLUŞTURDUK”

CHP’ye müteveccih kendisine ‘sorun tespit ediyorsunuz, ama çözümünüz hangi?’ eleştirisi geliyor bazı bazı. CHP bire bir ayrıksı alanlarda olduğu gibi sayısal transformasyon programı amacıyla üstelik iri benzeri erk hazırlığı zarfında. Bunun amacıyla de dijital dönüşümün tamlık paydaşlarını ayrımsız arayan getiren 5 farklı iş grubu oluşturduk. Bizim amacımız Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılına Girerken Türkiye’nin sayısal transformasyon programını kolektif tıpkı süreçle hazırlamak ve Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılına ateş parçası aynı sayısal transformasyon haritası ile soldurmak.”

Share: