Fed raporu: Cidal ve enflasyon finansal bütün için risk

KÖLE Form Bankası (Fed), Ukrayna’daki çekişme ve yüksek enflasyonun mali sisteme müteveccih başlıca riskler olduğunu bildirdi.

Fed, Amerikan finansal sistemindeki mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerin kayran aldığı Mali İstikrar Raporu’nun Mayıs 2022 sayısını yayımladı.

Raporda, geçen sene son teşrin ayından bu yana konuşu görünüme ilgilendiren belirsizliğin arttığı belirtildi.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının insancasına ve soylu erki zorluklara illet olduğuna belen edilen raporda, savaşın KÖLE ve global ekonomiler üzerindeki etkilerinin az çok belirsiz olduğu aktarıldı.

Raporda, yakın vadede savaş ve ilgilendiren gelişmelerin enflasyon üzerinde ilişik yukarı yönlü ağırbaşlılık yaratmasının ve konuşu canlılık üzerinde yük oluşturmasının muhtemel olduğu kaydedildi.

Bakir çeşit güneş tacı virüs (Kovid-19) salgınına ait görünümün ise iyileşmesine rağmen belirsizliğini koruduğu tamlanan raporda, enflasyon görünümüne ait belirsizliğin de mali koşullar ve soylu erki hayatiyet amacıyla risk oluşturduğu vurgulandı.

Fed’in raporunda, “Para Şişkinliği ve repo oranlarında yaşanacak menfi sürprizler, özellikle iktisadi faaliyetteki düşüşün haremlik etmesi durumunda finansal sistemi damarı bozuk etkileyebilir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Raporda, bu doğrultuda finansal piyasalarda faziletli oynaklık ve meydan likiditesi üzerinde ara sıra baskılar yaşandığı rapor edildi.

Arbitraj faizlerinin büyük ölçüde arttığı tamlanan raporda, aksiyon fiyatlarının ise düştüğü aktarıldı.

Raporda, işletme ve hanehalkı borcunun geçen sene arttığı, galiba bu sene birlikte artmaya devam edeceği vurgulandı.

Bankaların gani bire bir sermayeye ehil olmayı sürdürdüğüne meni edilen raporda, fakat kâh para piyasası ve tahvil fonlarının bibi büyük likidite risklerine maruz kaldığı tabir edildi.

Raporda, jeopolitik gerilimlerin artmasıyla gelişigüzel birkaç finansman baskısı belirtisinin ortaya çıktığı ancak serbest fonlama piyasalarının dirençli olduğunun kanıtlandığı ve etkilerin bugüne kadar tutkun kaldığı aktarıldı.

Amerikalılar mali durumlarından endişeli

 

Share: