FETÖ’cü komisere ‘soruları çaldığı’ gerekçesiyle dolandırıcılık davası açıldı

Gaziantep’te fariza yaparken FETÖ terör örgütü üyesi görünmek suçundan meslekten ihraç edilen ve 6 yıl 3 ay hapisle cezalandırılan komiser M.A. ile ilişik İçişleri Bakanlığı ve Itimat Genel Müdürlüğünün şikâyeti üzerine ayyarlık suçundan ikinci benzeri dava açıldı.

2010 yılındaki komiserlik sınavında soruların çalındığı listede düzlük aldığı belirleme edilen M.A.’nın antrparantez komiserliğe geçtikten sonra maaşındaki farkların üstelik kamuyu zarara uğrattığı gerekçesiyle faiziyle alay malay anlayışsız ödenmesi istendi.

Gaziantep Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, iki ihbarcının şikâyeti üstüne başlatılan soruşturmada FETÖ mensubu emniyet kadrosundaki kişilere komiser ve saha komiseri yardımcılığı sınavındaki soruların çalınarak önceden bu kişilere dağıtıldığı bunlardan birinin üstelik sanık M.A olduğu bildirildi.

KURAN’A UMUM BASTIRIP SORULARI VERDİLER

İhbarlar konusunda Inanma Umumi müdürlüğünce TEM ve İstihbarat Daire Başkanlıkları ile Teftiş Kurullarınca da bu konuda tespitler yapıldığı belirtildi.

İddianamede, FETÖ üyesi polislerin komiserlik sınavı öncesinde tabir veya senelik izin aldıkları, bu dönme içre örgüte ait evlerde sınavlara hazırlandıkları kaydedildi.

Yanlarına örgüt abisi, önder veya polislerin gelerek kendilerine soruları vermeden evvel ant ettirildikleri, Kuran-ı Ahi’e ahali bastırıp sadakatlerini bildirdikten sonraları üstelik Polis Akademisi Başkanlığı marifetiyle hazırlanan 80 sorunun gösterildiği ve bu soruların sınava girecek kişilere A 4 çıktısı olarak verildiği kaydedildi.

“ÖRGÜTE SADAKATİ EN SON SEVİYEDE KİŞİ”

Bazı FETÖ’cü polislere gösterim cihazıyla duvara yansıtılarak soruların gösterildiği, bazılarına birlikte CD veya Flash bellekte doğrulama edildiği, bu şekilde nominal sorularını ve cevaplarını sınav öncesi ele geçirip nahak ve hileli şekilde sınavı geçerek yüksek meblağda mahiye alarak fehamet hazinesini zarara uğrattıkları tabir edildi.

Itimat muzlim bina imamlarının, cemi güven mensuplarını fişlediği listelerin ele geçirilmesiyle itimat içindeki FETÖ’cü personelin birlikte deşifre olduğu, bu listede adı geçenlerin yüzdelik 78’inin komiserlik sınavını haksız biçimde kazanan FETÖ’cüler olduğu belirlendi.

Kapalı imamlarda ele geçen FETÖ’cü polislerin kayıtlarının tutulduğu bilgi inceleme raporuna bakarak, teşekkül imamlarının sanık üzerine A5 kodlamasıyla, FETÖ mensubiyeti olan, teslimiyeti, sadakati ve bağlılığı en son seviyede olan hayat kendisine kayıtlara geçirildiği belirtildi.

HAKSIZ MAAŞLAR ALARAK HAZİNEYİ ZARARA UĞRATTI

Sanığın istifham ve cevapları elde ederek cevap kâğıdına önceden öğrendiği soruların cevaplarını yazarak başkalarını aldatacak şekilde düzenlediği, sınava giren diğer adayların zararına, kişi yararına olacak şekilde sınavı kazandığına dayalı resmi belgeyi düzenlettirdiği kaydedildi.

İddianamede, sanığın sınavı kazanmasıyla Itimat Umumi Müdürlüğünce düzenlenen kursa katılıp İçişleri Bakanlığınca komiser yardımcısı adına atandığı, usulsüzce atandığı kamu görevi nedeniyle nahak yere şekilde maaşlar alarak kamuyu zarara uğrattığı için kalifiye kalifiye dolandırıcılık suçundan cezalandırılması istendi.

2010’daki Polislikten Komiserliğe Geçiş Sınavı’nda nominal öncesinde sorulara erişerek bunları teşkilat mensuplarına verdiklerinin tespiti konusunda yüzlerce polis karşı ‘FETÖ üyeliğinden’ davalar açılmış ve çokları ukubet almıştı.

Share: