Forma Bankası Mal Politikası Yerleşmiş Üyesi Prof. Dr. Yusuf Tuna Yaşamını Yitirdi

Türkiye Cumhuriyet Tarz Bankası (TCMB) Servet Politikası Kurulu (PPK) Üyesi Prof. Dr. Yusuf Tuna, 63 yaşında hayatını kaybetti.

Alınan bilgiye bakarak, Prof. Dr. Tuna, benzeri süredir tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Tuna için yarın Fatih Camisi’nde öğle namazını müteakip cenaze merasimi düzenlenecek. Tuna’nın cenazesi, Başakşehir Şamlar Mezarlığı’na defnedilecek.

Tuna’nın özgeçmişi

Prof. Dr. Yusuf Tuna, 1959’da Trabzon’da doğdu.

1981’de Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Finansal Ulum ve Saymanlık Yüksek Okulu Ekonomi- Maliye Bölümü’nden çıkışlı olan Tuna, İstanbul Üniversitesi Içtimai Bilimler Enstitüsü’nde 1984’te İktisat Efdal Lisans Programını, 1988’de ise İktisat Asıl Olgun Dalı Doktora Programını tamamladı.

Tuna, 1991’de doçent, 1997’de müderris unvanını aldı.

Çalışma hayatına 1977’de Türkiye Zirai Donatım Kurumu Ankara Bölge Müdürlüğünde başlayan Tuna, elan bilahare Tarım ve Orman Bakanlığında görev yaptı.

Tuna, 1982’de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Politikası Anne Vukuf Dalında Araştırma Görevlisi oldu. Yeminli Finansal Müşavirlik ve Mutlak Denetleme Belgesine erbap olan Tuna, 2003-2004’te Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Yönetim Kurulu Üyesi, 2003-2009’da ise Bankacılık Aranjman ve Denetleme Kurumu Kurul Üyesi kendisine fariza yaptı.

Çok sayıda erdemli lisans ve doktora tezine danışmanlık özne Tuna’nın, 4 yayımlanmış kitabı, 5 yayımlanmış tezkere bölümü ve stabil çok akademik makalesi bulunmaktadır.

Evli ve 3 bala babası olan Tuna, 13 Teşrinievvel 2021’de Dalan Bankası PPK Üyeliği’ne atandı.

Share: