G7 Dışişleri Bakanları: Rusya, çekirdeksel santrallerden derhal çekilmeli

G7 Dışişleri Bakanları aracılığıyla yapılan kayıtlı açıklamada, Rusya’dan, Zaporijya’da kâin nükleer santralden ve ülkedeki ayrıksı santrallerden derhal çekilmesi ve kontrollerinin Ukrayna’ya bırakılması temenni edildi.

G7 ülkeleri olan Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve İngiltere’nin Dışişleri Bakanları, Rusya’nın Ukrayna’da mevcut çekirdeksel santralleri arama etmesinin bölgeyi tehlikeye attığını belirtti. Yapılan mukayyet açıklamada, “Rusya’nın, Zaporijya çekirdeksel santralinin yanında Ukrayna’nın arsıulusal akseptans görmüş sınırları içindeki yekpare çekirdeksel tesislerin cemi kontrolünü derhal yasal sahibi Ukrayna’ya kalın kafalı vermesini arzu ediyoruz. Zaporijya nükleer santralini işleten Ukraynalı personel, görevlerini tehdit yahut takı olmadan yerine getirebilmelidir. Bölgeyi tehlikeye sokan, Rusya’nın santral üzerindeki sonsuz kontrolüdür” denildi.

IAEA’YA BINDI YİNELENDİÖte yandan açıklamada, Mürekkep Milletler’e (BM) sınırlı Arsıulusal Atom Enerjisi Kurumu’na (IAEA) yekpare bindi verildiği da yinelendi. G7 bakanlarının açıklaması şöyle devam etti: “IAEA’ya cemi ve daim desteğimizi yineliyoruz. IAEA personeli, Ukrayna’daki tamlık çekirdeksel tesislere tehlikesiz ve berrak bire bir şekilde erişebilmeli, bu tesislerin işletilmesinden mesul Ukraynalı personelle aracısız ve müdahale olmaksızın iletişim kurabilmelidir.”NELER OLMUŞTU?

Zaporijya nükleer santrale mümasil noktada düzenlenen atak sonucu santral hasar gördü. Saldırının peşi sıra Ukrayna, Rusya’yı suçlarken, Rusya ise Ukrayna’yı suçladı. IAEA Genel Direktörü Rafael Mariano Grossi söz konusu saldırının hem Ukrayna hem da çevresindeki bir nice ülkeyi tehlikeye attığını ve bu model saldırılardan kaçınılması gerektiğini vurgulamıştı. Grossi ayrıca bölgeye IAEA’dan ekip gönderilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Share: