Gamze Akkuş İlgezdi: Erzurum’da Etkin Hayvandan Buğday ve Arpaya, Yemden Samana Büyüklüğünde Herhangi Bir Şeyin Yıllardır İthal Ediliyor Olması, 20 Yıldır Ülkeyi…

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, ” Türkiye’nin neresinde olursa olsun üreten, karşı teri dökerek ekmeğini kazanan, ülkede milli ekonomiye ulama sunan cümle hemşerilerimin başımızın üstünde yerleri var. Alelhusus hayvancılık ve tarımla hayatlarını kazanan Erzurum’de faal hayvandan buğday ve arpaya, yemden samana kadar gelişigüzel şeyin yıllardır ithal ediliyor olması, 20 yıldır ülkeyi yönetmen bu iktidarın ayıbıdır. CHP iktidarında bütün bu sorunlar, sıkıntılar ortadan kaldırılacaktır. Öz toprağımızı kendimiz işleyip, hep gelişigüzel güneşli iyice günler göreceğiz” dedi.

Gamze Atmaca İlgezdi başkanlığındaki CHP heyeti, Erzurum’dahi temaslar bulundu. İlgezdi, Erzurum’daki ziyaretlerin peşi sıra CHP Erzurum İl Başkanlığı’nda matbuat toplantısı düzenledi. Basın toplantısına, CHP milletvekilleri Okan Gaytancıoğlu, Mürsel Ablan, Cihangir İslam, Abdurrahman Tutdere, Çelik Şaroğlu, Kültürlü Özer, Sezgin Tanrıkulu, Dokuz Canlı İlhan ve Mualla Fazıl Kasap, Sosyal Politikalardan Mesul Başkan Yardımcısı Gencay Çarpışma, Erzurum İl Başkanı Suat Dülger bile katıldı. Matbuat toplantısında Erzurum ziyareti üzerine değerlendirmelerde kâin İlgezdi, şunları söyledi:

“ÖTEKİLEŞTİRMEYECEĞİZ, BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ”

“Sabık sene haziran ayında 40 milletvekilimizle Erzurum’a gelmiştim. Son kendisine de bu sene mayıs ayında geldim. İl başkanımız, karı ve bilgisizlik kolları başkanımız, ilçe başkanımız, el ve kaymakamlık yöneticilerimizle seçme hazırlıkları ile ilişkin çalışmalar gerçekleştirmiştik. 9 Ilkgüz’bile, CHP’nin kuruluşunun 99. sene dönümünü coşkuyla kutladık. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mirası laik Türkiye Cumhuriyeti’ni dulda andımızı içtenlikle tekrar ettik. Atatürk’ün ilkelerinden ödün vermeden, halkımız ve ülkemiz üzere azim ve kararlılıkla çalışıyoruz. Eylül ayında Erzurum üzere bile balaban bir yıl dönümü bulunuyor. 6 Eylül 1939’dahi ilk defa katar, Erzurum Garı’na girmişti. O dönem 40 binden çok hemşerim, istasyonda bütün, ‘Yaşasın İnönü, yaşa Cumhuriyet’ sloganları atmıştı. Türkiye, 2. Dünya Savaşı’nın başladığı kip günlerde bunu başarmıştı. Aradan 83 sene geçti. Hangi yazık ki Erzurum, türe ettiği hızlı trene kavuşamadı.

“BIRICIK ADAM REJİMİNİN TÜRKİYE’Yİ SAPLADIĞI BATAKLIKTAN UMUM ELE ÇIKARTACAĞIZ”

2014’te dönemin başbakanı, Erzurumlu hemşerilerimden reisicumhur gelmek üzere fikir isterken ‘Erzurum’u acul tren ağına bağlayacağız. Bu şanlı projenin dahi temas aşamada takipçisi olacağız.’ demişti. Nerede o çabuk şimendifer? Hangi eyvah kim zaman Erzurum, 2020 yılında 1 TL olan ekmeğin 4 TL olmasını bekliyor. Bir Tane âdem rejiminin Türkiye’yi sapladığı bataklıktan el ele çıkartacağız. Yoksullukla ve yolsuzlukla anılan değil, çocuklarının geleceğe umutla baktığı Erzurum’u alay malay kuracağız. Ağrı varsa derman üstelik Cumhuriyet Altını El Partisi’nde. Kimseyi ötekileştirmeden, yurttaşlarımızın dirim tarzına engelleme edilmesinin karşısında durarak evire çevire, umutlu Türkiye’ye kullanılmamış ayrımsız iklimi getireceğiz.

“BU İLİMİZİ DOĞRULUK ETTİĞİ YERE GETİRMEK BİZİM BOYNUMUZUN BORCUDUR”

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun liderliğinde iktidarı hedefliyoruz ve bu yönde tehlikeli bire bir düzentileme yürütüyoruz. Evvelden Erzurum’un dahi aralarında bulunduğu bazen illerde kapılar yüzümüze kapatılıyordu. O kapılar sonuna kadar açılıyor demin. Dertlerini dinliyoruz, onların umudu almak üzere projelerimizi anlatıyoruz. Bir Iki kaldı. Biraz sabredin, umudunuzu yitirmeyin. Hem Erzurum’un hem de birlik Türkiye’nin hep sorunlarını alay malay bile, umum ele vererek çözeceğiz. Erzurum, Cumhuriyet Altını’in esas taşlarının atıldığı yeryüzü balaban illerimizden birisidir. Bu ilimizi doğruluk ettiği yere lütfetmek bizim boynumuzun borcudur. Bu sözümü aynı hemşeriniz, ayrımsız kardeşiniz yerine söylüyorum. Bayrı tarihi olan aynı şehrimiz Erzurum’bile çalmadık konu bırakmadık, bırakmayacağız birlikte. 99. yapı yıl dönümünü kutladığımız CHP’nin ve Cumhuriyet Altını’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Erzurum mebusluk yaptı. Milli iradenin geçmiş söylendiği yerdir Erzurum. Bu nedenle kadim kent Erzurum’un hem ego hem bile partimizde çok özel, şanlı aynı yeri vardır.

“ÇİFTÇİLERİMİZE ÖTV’SİZ, KDV’SİZ, DÜŞÜK BEDELLİ KIRMIZI MAZOT VERECEĞİZ”

Sayın Umumi Başbuğ’ımızın birlikte anlatım ettiği kabil çiftçilerin Ekincilik Itimat Kooperatifleri’nden yahut bankalardan çektikleri kredilerin faizlerini sıfırlayacağız. Ekincilik ürünlerinin, hayvanların sıkı dışından getirilmesini engelleyeceğiz. Ekinci, tek devir ektiğinden, ürettiğinden uymazlık etmeyecek. Çiftçilerimize ÖTV’siz, KDV’siz, düşük bedelci kırmızı süt vereceğiz. Fellah ürününü satamazsa kişmiri periyot dostu TMO ürünü alacak.

“EDİRNE’DEN ARDAHAN’A BÜYÜKLÜĞÜNDE 84 MİLYON VATANDAŞIMIZLA HELALLEŞİP KUCAKLAŞACAĞIZ”

Üzülerek söylüyorum kim bu işin sorumlusu, kabahatlisi Erzurumlular değil, biziz. Maatteessüf bugüne kadar kapınızı çalıp sofranıza oturmadık, çayınızı içmedik. Partimiz, tecrübeli kadrolarıyla, güler yüzleriyle sofralara oturup lokmalarınıza kuma oluyor. Birlikte dertlerimize çözüm bulmaya, sorunları tayin etmeye çalışıyor. Türkiye’da aylakçılık, verimsizlik sorunu, bildirme kocaman sıkıntılardan birisi olarak her gittiğimiz yerde karşımıza çıkıyor. CHP iktidarında bütün bu sorunları çözüp halkın zenginleşmesi için mücadele vereceğiz. Edirne’den Ardahan’a kadar 84 milyon vatandaşımızla helalleşip kucaklaşacağız. Bugün Türkiye’de 81 ilin gelişmişlik sıralamasına baktığımızda üzülerek söylüyorum ki Erzurum 62’nci sırada. Türkiye’nin sunu mehabetli balaban şehirlerinden biri olan Erzurum, bu sıralamayı kesinlikle türe etmiyor. CHP iktidarında, Erzurum önceki 10’de olacak. Aşkale’den Yakutiye’ye uzanan bu fena hâlde coğrafyada her bir yurttaşımızın derdiyle dertleneceğiz. Bunun üzere her bir ilimizle ilgilendiren oylumlu projeler geliştirdik. Erzurum, Kars, Ardahan, Dert kabil illerimizde özellikle hayvancılık ve tarım çok şanlı. Bu illerimiz büyüyecek ki Türkiye büyüsün. İktidarımızda yapacağımız projelerle bölgede tahminî 750 bin kişiye istihdam sağlanacak. Şehirde yıllardır seçkin sabık gün büyüyen işsizliğe birlikte bu vesileyle deva bulacağız.

“ÜRETİMİN DUYGUSAL DAMARI YENİDEN ERZURUM OLACAK”

Halkımızın yüzde 80’inin antant kaynağı ekincilik ve hayvancılık. Maatteessüf hangi tarım hangi bile hayvancılık kalmış. Daima kafile veren aynı iklim haline gelmiş Erzurum. Horasan, Aziziye, Pasinler, Çat ve Hınıs, ekincilik arazilerinin arz çetin olduğu ilçelerimiz. Bu ilçelerimiz ilkin başlamak amacıyla bölgede tüvana yurttaşlarımız car-ağırlık ayakta duruyor. Tek itilaf kaynakları olan, adeta ‘can damarı’ olan ekincilik ve hayvancılığı baştan canlandırarak Erzurum’u üretimin üssü haline getireceğiz. Bu bayrı şehrimizi siyasal çekişmelerin kaderine bırakamayız. Tüvana isim itibarıyla Türkiye’da 11. sırada kâin Erzurum’dahi yerinde üretimi canlandıracağız. Bu potansiyelin değerlendirilmesi amacıyla çalışmalarımızı balaban bire bir titizlik içerisinde yürütüyoruz. Öncelikle işsizliği bitirip yurttaşlarımızın konvansiyon kaynaklarını tekrar hayata geçireceğiz. Hele kış turizmi üzere mefret destinasyonlardan biri olan Palandöken’i Türkiye’nin yer koca kayak merkezi yapmamız gerekiyor. Palandöken, dünyada bulunan 41 koskocaman kayak merkezi beyninde 18’inci tam. Sebep Palandöken ilk 5’te değil? 12 ayın kısaca 6 ayı karla kaplı olan bu kadim coğrafyamızda turizmi ihya etmek için projeleri paydaşlarla gelişigüzel hayata geçireceğiz.

“TBMM’DE ERZURUM’UN SESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİM”

Meclis’te Erzurum’un sesi, soluğu olduk. Şehrin fiziki ve sosyal altyapısı yıllardır boşlama edilmiş. Hem kültürel hem üstelik içtimai çökme Erzurum’un kaderi değildir, olmamalıdır. Dünyanın mahdut transit tecim şehirlerinden biri olan Erzurum’da faziletli aceleci katar, şehre uğramadan hızlandırılmış trene dönüştürülmüş. Adeta üvey evlat muamelesi görüyor. Erzurumlu aynı kardeşiniz kendisine, Dadaşlar diyarı Erzurum’un sesi olmaya bitmeme edeceğim.”

Share: