Gaziantep gündem haberi… Gaziantep ve Adıyaman’da efdal uygulayım bilimi yatırımları amacıyla 40 milyon lira heybet desteği

İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA), imalat sanayinde (makine, eroin, enformatik, medikal, savunma, maharet nesiç) yenilikçi, kalifiye ve mülhak değeri yüksek bire bir üretim yapısına geçişin sağlanması için sanayicilere 40 milyon teklik destek verecek.

“Hayat Kalitesi Faziletkâr, Beşeri Sermayesi Dinamik, Rekabetçi ve Yenilikçi, Ölçülü Doğu’nun Çekim Merkezi İpekyolu” hedefiyle çalışmalarına bitmeme İKA, kurulduğunu günden bu yana Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’te 1080 projeyle 468 milyon teklik envestisman hacmi oluşturdu.

İKA Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, AA muhabirine, Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığına bağlı Kalkınma Ajansları Umumi Müdürlüğünde faaliyetlerini gösteren İpekyolu Kalkınma Ajansı adına bölgedeki imalat sanayinin teknolojik dönüşümünü ulaşmak için imalat sanayi tahavvül programını başlattıklarını söyledi.

Programın asıl amacının özellikle Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’te itidalli, ilımlı yüksek ve faziletli teknoloji ürünlerin üretimini tezyit etmek olduğunu ifade fail Akyılmaz, “Amacımız, bölgemizde darülfünun uran aksiyon birliklerini yetiştirmek. Tekrar Ar-Ge çalışmalarını artırarak uygulayım bilimi odaklı ürünlerin istihsal miktarını ve çeşitliliğini tasarruf etmek.” dedi.

Program kapsamında önceki yerine Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile iş birliğinde bölgedeki dönüşüme öncülük yapacak sektörlerin başında mevrut makine ve eroin sektöründe yerinde analiz çalışması yaptıklarını anımsatan Akyılmaz, bu çalışmayla gelişigüzel Gaziantep ve Adıyaman’birlikte üretilebilecek erdemli ek kızıl ürünlerin ve yatırımların envanterini çıkardıklarını kaydetti.

“40 milyon teklik desteği sanayicilerimizin kullanımına açtık”

Yapılan icraat sonucunda Gaziantep imalat sanayisinin bu konuda heybetli yeterliliğe topluluk olduğunu fark ettiklerini dile getiren Akyılmaz, şöyle konuştu:

“Bunun üzerine projeler geliştirdik. Öncelikle firmalarımızın bu konudaki farkındalığını artırmaya çalıştık. Teknik ziyaretlerle İstanbul ve Ankara’daki oylumlu teknoloji firmalarını müzakere ettik. Elan sonradan ulusal ve uluslararası düzeydeki uygulayım bilimi firmalarını Gaziantep’e davet ederek burada tedbir zirveleri yaptık. Yetişkin benzeri network oluşturduk. Demin bile yaptığımız meydan çalışmaları sonucunda Gaziantep’te üretilebilecek erdemli teknoloji ürünlerin ve faziletli teknolojik yatırımların gerçekleşmesi amacıyla İpekyolu Kalkınma Ajansı yerine 40 milyon lira desteği bölgemizdeki sanayicilerimizin kullanımına açtık. Bu çağrı kapsamında KOBİ’ler yararlanıcı olabilecekler. 21 Teşrinisani’üstelik başvurusu bitecek olan bu süreç şu anda devam ediyor. Tüm KOBİ’lerimizi özellikle efdal uygulayım bilimi ürünler ortaya koymak isteyen yahut yeni yüksek uygulayım bilimi odaklı yatırımlar yapmayı planlayan firmalarımızın başvurma etmelerini bekliyoruz.”

“Gaziantep’te bir nice alanda istihsal ve yatırım başlayacak

Firmaların minimal 500 bin azami 2,5 milyon teklik finansman desteği alabileceğine bel eden Akyılmaz, projelerin sonuçlanmasıyla birlikte Gaziantep’te imalat sanayisinde haddinden fazla ağır sıklet ayrımsız dönüşümün olacağını beklenti ettiklerini aktardı.

Akyılmaz, şöyle devam etti:

“Gaziantep’te bundan sonra defans sanayisinde, medikal sanayide, yazılımda, siber asayiş alanında ve başka efdal uygulayım bilimi alanlarda üretimlerin ve yatırımların başlayacağını düşünüyoruz. Öncelikle çağrı rehberimizde iki heybetli husus var. Birincisi Gaziantep’teki firmaların yeteneklerine bağlı olarak üretilebilecek eskimemiş ürünlerin listesi var. Hem o ürünleri hazfetmek talip firmalara bindi verebileceğiz hem dahi davet rehberinde düzlük kayran Gaziantep’te yapılabilecek yüksek ilişik zer yatırımlar önerileri var. KOBİ’lerimizin bu yatırım önerilerini ve yayın önerilerini dahi dikkate alarak referans sürecini değerlendirmelerini tavsiye ediyorum.”

“Bu programı Gaziantep ve Adıyaman’birlikte uygulayacağız”

Gaziantep’in çıktı yüksek uygulayım bilimi ürünlerde de arsıulusal global ticarette rakiplik avantajı sağlayarak dünyada tıpkı işaret haline geleceğini dile getiren Akyılmaz, şunları söyedi:

“Burada tığ sanayicilerimiz ve paydaşlarımızla beraber katkı sunmaktan şişman benzeri sevinme duymaktayız. Finansman kıymetli destek programı 26 Eylül’de başladı ve 21 Son Teşrin 2022’da sona erecek. Burada 40 milyon teklik destekle sanayicilerimizin faziletkâr teknolojili kitap uzaklaştırmak üzere 200 milyon teklik finansmana muvasala imkanı sunacağız. Bu da ekosistem amacıyla aheste ayrımsız ana. Hele finansman maliyetlerinin efdal olduğu ortamda sakil tıpkısı yarar sağlayacak. Bu programı Gaziantep ve Adıyaman’bile uygulayacağız.”

Share: