Gaziray Projesinde sınav sürüşü yapıldı

Gaziantep’te 4 bilyon TL’lik yatırım ile 25.5 kilometrelik güzergahta yapılan Gaziray projesinde imtihan sürüşü yapıldı

Iblağ ve Altyapı Bakanlığı, TCDD Genel Müdürlüğümüz ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi teşrikimesai ile kestirmece 4 milyar lira envestisman ile yapımı süren Gaziray projesinde imtihan sürüşü yapıldı Gaziantep şehir merkezi ile iki sanayi bölgesini birbirine bağlayarak kent içi trafiğine çağ aldıracak proje ile 25,5 kilometre güzergahta 2 skor acul şimendifer hattı ve 2 nüsha yörekent hattı görünmek üzere 4 hatlı elektrikli ve sinyalli demiryolu hattı gerçekleştiriliyor. 16 sayı istasyon, mecmu uzunluğu 5,5 km olan 2 skor açgözlü-kapa tünel, 1 sayı güreşçi köprüsü, 12 sayı alt/ art derbent ve 26 sayı açma inşa edilen Gaziray’da kullanılacak Elektrikli Katar Setleri ise yerli ve milli imkanlarla üretiliyor.

Projenin yapı yeri ve durak inşaatlarında yapılan incelemenin peşi sıra Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Belediye Reisi Fatma Delice, Selim Parti Gaziantep milletvekillerinin dahi katılımıyla Gaziray Adliye-Gar hattında test sürüşü yapıldı.

Başarılı bire bir şekilde sınav sürüşü yapılan yolun ise gerçekleştirilecek sonuç çalışmaların ardından ise hizmete açılması planlanıyor.

Öte yandan, Gaziray projesi ile entegre adına yapılan Adana-Osmaniye-Gaziantep acul demiryolu projesi ile mevcutta 361 kilometre olan Sazak-Adana-Osmaniye-Gaziantep arasındaki ara projenin tamamlanması ile aleniyet 312,5 kilometreye, gezi süresi ise 2 saat 15 dakikaya düşecek. – GAZİANTEP

Share: