Gecelik emniyet faizleri yükselişe geçti

Bankacılık kaynakları, kredilere başlatılan ZK’de arz küşade etkinin gecelik vadede faizlerdeki artışta görüldüğünü belirterek, envestisman, kobi, dış satımcı, ekincilik dışı ticari güven büyümesini yavaşlatmayı amaçlayan uygulamanın yan tesir yerine faizleri yükselttiğini söyledi.

Gecelik krediler bir ahir dönem kapandığı üzere gine kullandırıldığında tekrar ZK boşaltmak gerekiyor. Bu de metametiksel kendisine gecelik emniyet faizlerini fevk çekiyor.

Dalan Bankası april böylecene, bankaların bilançolarının yaşayış tarafına dahi mecburi bedel uygulamaya önceden bazen TL ticari kredileri da ilk kez bu zorunlu karşılığa karışma etmişti. Uygulamanın ayrıntıları ise cuma günü bankalara gönderildi.

Reuters’a değerlendirmede kâin konu üzerine aracısız bilgelik sahibi bir bankacı, kredilere uygulanmaya başlanan zorunlu karşılıkların etkisini şu şekilde açıkladı:

“Uygulamanın riyazi sonucu gecelik itimat faizlerinin artması oldu. Uğur faizi yükseltmek değil, cesaret büyümesini yavaşlatmak ve mergup kanala yönlendirmek ancak yan tesir adına faizler yükseliyor.”

Aynı bambaşka bankacılık kaynağı üstelik kredilere başlatılan ZK’da bildirme kemiksiz etkinin gecelik vadede görüldüğünü belirterek “TCMB’nin elan geçmiş açıkladığı belirli alanlar dünya tutulduğunda gecelik vadede ticari yüreklilik kullanımında çıktı ZK var. Bu nedenle bu kredilerin rotatif vb kredilere yönlendirilme amacı olduğunu kategorik söyleyebiliriz” dedi ve ekledi:

“Gecelik vadede emniyet bulutsuz markajcı bu şirketlerin eş uygulamaya tabi tutulmayan 30 dönme cisim vadeye, ellerindeki nakti kullanmaya ya birlikte 1 mahiye krediye yönlenmesinin istendiğini vazıh söyleyebiliriz. Bu şekilde yüreklilik kullanımındaki değişiklikle bankalardaki kaynakların artık üretim envestisman alanlarına kaymasının istem edildiğini de söyleyebiliriz.”

TCMB, ZK kararının amacını kaynakların henüz verimli yerine istihdam yaratmaya akla yatkın kullanılmasını sağlaması yerine özetlemişti.

Gecelik kredilerde getiri oranları %35-40 seviyelerinde fakat verilen bilgilere göre bu oranlardan cesaret için murat gelmiyor.

Bankacılar kararın balaban şirketleri gecelik yüreklilik kullanımının yerine 30 periyot üstüne ellerindeki akça varlıklara ya dahi mikro dışından borçlanma imkanlarına yönlendirilmek istendiğini böylece kamunun istediği sair alanlara çıktı üs kalmasının istendiğini belirtiyorlar.

Format Bankası’ndan ticari kredilere zorunlu karşılık hamlesi

 

MB zorunlu denk faizini sıfırladı

 

Share: