Global gıda fiyatları kasımda düştü

Konfedere Milel Azık ve Tarım Örgütü (FAO), küresel gıda fiyatları endeksinin kasımda 135,7 puana gerilediğini bildirdi.

FAO, gıda emtia sepetinin uluslararası fiyatlarındaki aylık değişimlerin izlendiği kasım ayı Azık Değer Endeksi verilerini açıkladı.

Buna bakarak, Gıda Kıymet Endeksi, Kasım 2022’de 135,7 puanla ekimdeki seviyesinin altında kaldı. Bir geçmiş ay 135,9 seviyesinde kâin dizin, Son Teşrin 2021’e bakarak ise yüzde 0,3 artma gösterdi.

Fiyatlar teşrinisani ayında tahıl, ten ve benzen ürünlerinde düşerken, bitkisel yağ ve şekerde yükseldi.

Hububat Karşılık Endeksi, tıpkısı eski ayak tabanı bakarak yüzdelik 1,3 gerilerken, geçen yılın bire bir ayına göre yüzde 6,3 arttı. Dünya buğday ve akdarı fiyatları, kasımda sırasıyla yüzde 2,8 ve yüzde 1,7 geriledi. Buna bedel, arsıulusal pirinç fiyatları yüzdelik 2,3 artım gösterdi.

Bitkisel Yağ Bedel Endeksi, sabık ay yüzdelik 2,3 artarak 7 aylık düşüşünü sonlandırdı. Arsıulusal palm ve soya fasulyesi hasım fiyatları yükseldi, kolza tohumu ve çiçek yağı fiyatları ise düştü.

Süt Ürünleri Kıymet Endeksi, kasımda bire bir eski taban göre yüzdelik 1,2 azaldı. Tereyağı, rakik ve mecmu semiz süt tozlarının dünya fiyatları gerilerken peynir fiyatları arttı.

Et Denk Endeksi, geçen ay ekime göre yüzde 0,9 azaldı, Şeker Kıymet Endeksi yüzdelik 5,2 yükseliş gösterdi.

Share: