GRAFİKLİ- Cumhuriyet tarihinin yeryüzü büyük içtimai bölük projesi 362 milyar lira yatırımla hayata geçirilecek

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağı ve 362 milyar lira yatırımla hayata geçirilecek Cumhuriyet Altını tarihinin yeryüzü şişman toplumsal hane projesi 1,5 trilyon liradan aşkın hesaplı hayatiyet yaratacak, projeyle 100 bin kişiye istihdam sağlanacak.

Kira fiyatları ve eş fiyatlarındaki artışın peşi sıra Cumhur Reisi Erdoğan’ın talimatıyla Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı marifetiyle hazırlanan ve salı haset açıklanacak toplumsal bölük projesi, yapım ve alt sektörleri birlikte müspet etkileyecek.

Sosyal ev projeleri kapsamında TOKİ yoluyla sonuç 20 yılda 1 milyon 170 bin konut üretildi. Cumhuriyet tarihin yeryüzü nazik toplumsal göz projesiyle ise ilk defa bir tane seferde 250 bin ev yapılacak.

Dar gelirli vatandaşların aile sahibi olmasına yönelik projedeki 250 bin hane, tahminî 362 bilyon liralık yatırımla inşa edilecek.

Projenin, en beş altı 100 bin şahsiyet istihdam katkısı sağlaması bekleniyor.

Yatırımın çoğaltan etkisiyle 1,5 trilyon liradan çok ekonomik hareketliliğe defa açması öngörülüyor.

100 bin altyapılı arsa satışa sunulacak

Projeyle ilk kez TOKİ eliyle, elektrik, akarsu, gaz altyapıları ve planları tüm, yapım yapmaya hazır 100 bin altyapılı arsa da satışa sunulacak. söz konusu arsaların ve konutların satışıyla, yapım ve inşaat malzemesi sektörü başta atılmak üzere 250’den çok madun sektörde ruh yaşanacak.

TOKİ marifetiyle ilk defa yoz ve orta ölçekli sanayicilere yönelik imkanlar bile sağlayan projeyle, Ankara’de 100, Adana’de 500, İzmir’bile 700 koyulmak için toplam 28 ilde 10 bin sanayi sitesi kurulacak.

Sanayi alanları, tamiratla uğraşan epey işletmelerden, oto tamirhanelerine, mobilyacılardan, makine üreticilerine kadar onlarca ayrımlı sektörü zarfında barındıracak şekilde inşa edilecek.

Kentsel dönüşümde avangart nümayiş üstlenecek

Tüm bunların beraberinde içtimai konutların birey ve servet güvenliğini sağlayacak güçte ve donanımda mensur edilmesiyle proje, sarsıntı ülkesi olan Türkiye’nin kentsel dönüşümü noktasında da öncü görk üstlenecek.

Projenin önce etabıyla 1 milyondan aşkın kişinin sakıncasız konutlara taşınması hedefleniyor.

En çok hane İstanbul’a yapılacak

TOKİ vasıtasıyla yürütülecek basamak projesi 81 ilde hayata geçirilecek, yer fazla basamak, belkili depremin en çokça etkileyeceği İstanbul’birlikte yapılacak.

Share: