Gümüşhane karabuğdayın başkenti olma uğrunda ilerliyor

Türkiye’nin önceki glütensiz un kaynağı karabuğday işleme fabrikasına cemaat olan Gümüşhane’bile hasat mevsimi başladı.

Kelkit ilçesine sınırlanmış Öbektaş Beldesi ve çevresinde kontratlı tarımla ekimi yapılan tahminî bin dönümlük alanda biçerdöverle hasat başlarken bu yılki rekolte çiftçilerin yüzünü güldürdü.

Hem glütensiz olması hem çölyak hastalarının aradığı kitap olmasının hem üstelik çiçekli olması dolayısıyla bal üretimine da yardım sağlayan karabuğday bitkisi tek atığı olmadan 3 yıl ilk Beldede kurulan ve Türkiye’dahi ilk olan tesiste un, bulgur ve yastık kendisine ekonomiye kazandırılıyor.

Birkaç yıl öncesine büyüklüğünde ithal edilen glütensiz karabuğday ununun üretildiği Gümüşhane’deki fabrikaya Türkiye’nin bir nice şehrinden sözleşmeli tarım tarafından ekilip hasat edildikten sonradan mamule dönüşmek üzere getiriliyor.

“3 sene önceki Gümüşhane’yi karabuğdayın başkenti olarak ilan etmiştik”

Öbektaş Beldesi, Esentepe Mahallesinde Parçalanmamış Tarım A.Ş. tarafından kurulan tesiste içeriğinde B vitamini, magnezyum ve tel bulunmasının yanında faziletkâr düzeyde protein, antioksidan mevcut ve glüten içermediğinden çölyak hastaları ve glütensiz beslenenler amacıyla en gür alternatiflerden olan karabuğdayı Türkiye’üstelik tıpkısı önce namına çiftçiden alıp işleyip, paketlenmiş haliyle pazara sunduklarını kaydeden Bilcümle Ekincilik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tayyar Gürsoy, “18 Mayıs tarihinde ekimini yaptığımız 2022 karabuğday hasadımıza başlamış durumdayız. Gümüşhane’yi karabuğdayın başkenti yerine ilan etmiştik bundan 3 yıl evvel. Zaman Gümüşhane’de tahminî bin dönümün üstünde bire bir karabuğday ekimimiz var. Bismillah dedik 2 gündür hasadımızı yapıyoruz. Bu yıl rekolte özge senelerden henüz bol. Elan deneyimli tıpkısı şekilde ekimlerimizi ve bilcümle çalışmalarımızı buna bakarak yaptık” dedi.

“Bu sene Gümüşhane’den kestirmece 75 titrem, Türkiye genelinden bin 500 titrem karabuğday bekliyoruz”

Gümüşhane’nin yanısıra Türkiye’nin muhtelif yerlerinde sözleşmeli ekimleri yapan çiftçilerin birlikte hasada başladığını tamlayan Gürsoy, ” Bilecik, Eskişehir, Ankara, Erzurum, Diyarbakır, Şanlıurfa bu hafta meşbu karabuğday hasadına başladı. İnşallah bu sene iyicene benzeri ürün aldık. Tıpkı hafta bilahare üstelik aldığımız ürünleri fabrikamızda işlemeye başlayacağız, tüketicilerimize 2022 yılının genç üretim ürünlerini göndereceğiz. Önümüzdeki süreçte Gümüşhane’yi karabuğdayın başkenti yarmak üzere uğraşıyoruz. Gümüşhane’dahi 5 bin dönüm alanda ekim yapmayı planlıyoruz. Bunun amacıyla bile bu seneki rekolte hem çiftçinin bu işe doğru anlamda bakmasını hem bile bundan kazandığı paranın hangi olduğunu görmesi açısından çokça önemliydi. Bu sene Gümüşhane’den kestirmece 75 ton, Türkiye genelinden bin 500 titrem karabuğday bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Millet ekelim diyerek sıraya giriyor bundan sonra”

Bölgede biçerdöveriyle hasat özne Kırşehirli Musa Pekince, kendisinin dahi karabuğday ekmeye karar verdiğini dile getirerek, “Kestirmece 4 yıldır burada karabuğday hasadı yapıyorum. İnşallah yıldan yıla güzelleşecek. Bu yıl verimde sıradan çoğalma var. Yıldan yıla genişletiyor, bu sene çokça güzelce meydan ekmişler. Verimi iyice. İnşallah bu aha iri muvaffakiyet sağlanacak. Gümüşhane bu konuda pilot diyar kabil, dilek var. Şu anne büyüklüğünde 600 dönüm oldu. Daha Çok yurttaş de memnun. Kavim ekelim diyerek sıraya giriyor artık. Ben bile buradan giderken çocuk götürmeyi ve tıpkı 50 dönüm büyüklüğünde ekmeyi düşünüyorum” diye niteleyerek konuştu. – GÜMÜŞHANEShare: