Gümüşhane’de dallar önceki Kuran-ı Selek eğitimi alıyor, bilahare spora isteklendirme ediliyor

Gümüşhane’dahi ayrıntılar ilk Kuran-ı Semih eğitimi alıyor, sonra spora teşvik ediliyor

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’bile Kuran Kursu öğrencileri, kursta hem Kur’an’ı Selek öğreniyor hem birlikte spor yaparak eğleniyorlar.

Gümüşhane Cahillik ve Spor İl Müdürlüğü eliyle kentte kâin camilerde Kuran Kursu’na revan öğrenciler sporla buluşturuluyor. Aktiflik çerçevesinde, Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde görevli antrenörler yoluyla spor salonunda çocuklara ayak topu, basketbol, uçan top, masa sporları gibi bir nice branşta terbiye veriliyor. Haftanın makul tıpkı gününde camilerde mevcut görevliler aracılığıyla spor salonlarına götürülen çocukların hem fiziksel gelişimleri sağlanıyor hem yetenekli olanlar spora kazandırılıyor. Haftanın kalın kafalı kalan günlerinde Kuran-ı Semih eğitimi kayran çocuklar ise etkinlikten memnun olduklarını rapor ederek, kurslara devam etmek istediklerini rapor ediyor.

“Bu aktiviteler çocuklarımızı kursumuza iltihak noktasında isteklendirme ediyor”

Bu cins aktivitelerin çocukların sosyal gelişimi amacıyla de büyük olduğunu söyleyen Gümüşhane Lütfü Doğan Cami görevlisi, “Yaz kursu öğrencilerimizle haftada tıpkı dönme cuma günleri sportif etkinlikler yapıyoruz. Hocalar eşliğinde ferdî gelişimlerini biraz henüz yükseltmek, bırakmak için ve çocukların toplumsal tıpkısı aktivite yapması için burada bulunuyoruz. Haftanın değişik günleri ders faaliyetlerimize devam ediyoruz. Çocuklarımız burada uzun süren aynı aradan sonraları kursa başlamış olmaları bizi ve çocukları sevindirdi. Tafsilatlı süredir aynı heyecan var içimizde bu nedenle derya var. Bu aktivitelerde çocuklarımızı kursumuza iltihak noktasında motivasyon etmekte. 3 görevliyiz, öğrencilerimiz 15-20 nefis sınıflardan oluşuyor. Toplamda 50 öğrencimiz var. Kız çocukları amacıyla bile hocalarımız ve ayrı sınıflarımız var. Bunlar de ayrıksı hocalarımızla faaliyet içerisinde bulunuyorlar” dedi.

“Çocuklarımızdan çaplı olanları branşlarına bakarak yönlendirmeye çalışıyoruz”

Etkinlikte yetenekli çocukların birlikte değerlendirmeye alındığını anlatım eden Gümüşhane Cahillik ve Spor Müdürlüğü’nde memur Badminton antrenörü Hasan Hüseyin Boşnak,” Burada Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yerine yaz spor okullarımızı, yaz kuran kurslarımız ile buluşturuyoruz haftada 1 dönem. Bu bizim amacıyla çok adamakıllı oluyor, çokça mutluluk donör. Etkinliğimizin içerisinde eş güdüm çalışmaları futbola yönelik şut çalışmalarımız, basket atışlarımız ve voleybol çalışmalarımız oluyor ve mütenevvi etkinlikler yapıyoruz. Hem çocuklarla buluşmuş oluyoruz, sporun seçme alanda hep üzere olduğunun bilincini vermeye çalışıyoruz. Tığ buradaki etkinliklerle bu çocuklarımızın içerisinden çaplı olanları öz branşlarına bakarak yönlendirmeye çalışıyoruz. Bu yönden üstelik bizim amacıyla çokça bol oluyor çünkü niteliksiz ulaşılabilirlik açısından sporcu yetiştirmede bize apotr ergin oluyor” şeklinde konuştu.

“Burada antrenman fora etmek güzelce beni iyi motive ediyor”

Antrenörlerin ve cami görevlilerin kendileriyle ilgilendiğini tamlayan 12 yaşındaki Yiğitlik Obak ” Trabzon’bile yaşıyoruz ego burada Kuran kurslarına geliyorum. Haftada 1-2 kez spor salonuna geliyoruz. Buradaki hocalarımız bizimle çok ilgileniyor, cami hocalarımız de öyle. Burada egzersiz fora etmek sunturlu beni bereketli motive ediyor. Ego hakeza daha mutlu oluyorum” derken, 7 yaşındaki Muhammet Yusuf Dalkavuk dahi “Yaz tatilinde tezkere okuyorum, misafirliğe gidiyorum, camiye geliyorum. Camide hocamız bizi bir devir bizi spor kursuna getiriyor. Orada hocalarla antrenman yapıyoruz. Antrenmandan önceki ısınma çalışmaları yapıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: