Gümüşhane’ye mevrut Batmanlı genç kızlar, bateri zurnayla karşılandı

Gümüşhane’ye mevrut Batmanlı tüvana kızlar, davul zurnayla karşılandı

Petrol kentinden Sim kente geldiler

GÜMÜŞHANE – Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı’nın “Anadoluyuz Biz” projesi çerçevesinde 3 günlüğüne Gümüşhane’ye mevrut Batmanlı gailesiz kızlar davul zurnayla karşılandı.

Bakanlık eliyle gençlerin tarihi ve kültürel mirasları tanımaları ve gönüllülük bilincini özendirici faaliyetlere katılmaları amacıyla gerçekleştirilen “Anadoluyuz tığ” projesi çerçevesinde Batman’dan gelen 17-23 gözyaşı arası 40 dinç kız Gümüşhane’yi müzakere etti.

Program çerçevesinde Toyluk Merkezinde el oyunları ekiplerinin davul-zurna eşliğinde oynadığı oyunlarla karşılanan öğrenciler mutluluklarını dile getirdi.

11 saatlik yolculuğun ardından ulaştıkları Gümüşhane’birlikte kız mektepli yurdunda konaklayacak gençler kentin bozuk iskân yeri Süleymaniye Mahallesinde yolculuk ve kasaba temizliği yaptıktan sonraları Şiran ilçesindeki Tomara Şelalesine geçecek. Ardından Kelkit ilçesinde şehit Yaya Çeri Selman Güler’in ailesi ve kabrini ziyaret edecek olan heyet Kişmiri Mağarası, Torul Kalesi Pencere Seyir Terasını müzakere edecek, Zigana Gümüşkayak Ski Merkezinde huy yürüyüşü yaptıktan bilahare Limni Gölünü gezecek.

Etkinlik amacıyla Batman’dan mevrut Içten Rekiz, “Proje kapsamında petrol kentinden Sim şehrimize geldik. 11 saatlik mukavemetli yolculuktan sonraları buraya geldik ama herşeye değdi. Herşey çokça sunturlu, Gümüşhane haddinden fazla evire çevire, etkinlikler ve planlama çokça adamakıllı. Emeği geçen herkese teşekkürler” ifadelerini kullandı.

Bir gayrı mektepli Senem Müsaade çok adamakıllı karşılandıklarını ve kentin yeşilliğine hayran kaldığını belirtikten Fatma Hasanoğlu dahi “Gümüşhane’yi gelmeden ilk araştırmıştım. Çokça güzelce karşılandık. Çokça iyicene ve sevinçli geçiyor. Bakanlığımız aracılığıyla ücretsiz sağlanan bu seyahat için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Gümüşhane Bilgisizlik Merkezi Müdürü Selman Eroğlu ise proje kapsamında henüz önce yine Batman’dan gelen eş öğrencileri ağırladıklarını demin birlikte kız öğrencileri misafir edeceklerini belirterek, “AnadoluyuzBiz projesi kapsamında Batman’dan 40 mektepli ve 3 görevlimizi karşıladık. Kendilerini ilimizde ağırlamaktan haddinden fazla mutluyuz. 3 dönme boyunca tarihi turistik yerleri gezdireceğiz, sosyal projeler yapacağız. Yer fena hâlde şekilde ağırlayıp uğurlayacağız” dedi.Share: