Gün Doğusu Karadeniz Bölgesinde Katliam Kongo vakaları yoğun seyrediyor

Doğu Karadeniz Bölgesinde Kırım Kongo vakaları ağırbaşlı seyrediyor

KTÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kaya:

“KKKA hastalığı bu yıl üstelik başka seneler üzere berenarı kilolu tutkun sayısı ile karşı karşıyayız”

“Bölgemizde yaşamını yitirenler oldu gözyaşı grubu adına bile bunlar dinç insanlardı”

TRABZON – Şarki Karadeniz Bölgesinde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı vakalarının bu sene sakil seyrettiği, vakalar sonrası hayatını kaybedenlerin olduğu belirtildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kayaç, bu yıl bölgeden mevrut vakalarda kısık bulguların görüldüğünü bunlar ortada hayatını kaybedenlerin artık taze eşhas olduğunu söyledi.

Sakırga vakalarının Eylül-Ekim ortası azalması yaşanacağını belirten Kaya, “KKKA hastalığı bu yıl da diğer seneler üzere oldukça okkalı hasta sayısı ile karşı karşıyayız. Bunlar içerisinde ayrımsız hane olgular ağır sıklet seyretti ve hangi yazık ki kaybettiklerimiz bile oldu. Hele geliş çabucak umumi durumu döküntü olan kanamayla seyreden dimağ sorunu olgularda fiil az buçuk henüz biberli oluyor . Bunlar arasında cemi çabalara rağmen kaybettiğimiz olgularda oldu. Büyük benzeri ihtimalle Eylül-Ekim ortası hikâye sayılarının azalmasını güz bitişinde kışa akla yatkın bulunmayan denecek sayıya ulaşacaktır” dedi.

Yatan hastaların iri bir kısmı iflah bularak taburcu olduğunu ifade fail Kaya, “Yatan hastalarımız oldu. Bölgemizde yaşamını yitirenler birlikte oldu. Gözyaşı grubu adına de bunlar zinde insanlardı. Genellikle KKKA bize Gümüşhane, Bayburt, Artvin’den gelen hastalar oldu. Bu olgular herhangi bir sene alelhusus baharın sonu ve edebiyat başı kilitsiz küreksiz alanlara ziyaretler, piknikler kadar çalışmalar hoşgörülü olacağı amacıyla bu dönemlerde çokça elan kalın adına esasen görmeye bitmeme ediyor olacak. Bunlar amacıyla vatandaşlarımızın yapması gereken yer heybetli şey özellikle ayan düzlük ziyaretleri veya kırsal teması pahal olan vatandaşlarımızın bu ziyaretlerinden sonraları kişi muayenelerini dikkatle yapmaları. Sakırga saplandığı takdirde titiz ve özenli bir şekilde vücuttan uzaklaştırmaları gerekiyor. Hastalık bulguları yönünden bile kurnaz olup kendilerini alelhusus 2 haftaya mail kuluçka devri var bu süreçte strateji yazar şayet çor ilinek ve bulgusu olduğu takdirde de afiyet kuruluşlarına müracaat etsinler” diye niteleyerek konuştu.

Kimi Zaman haftada 5 hikâye geldiğini belirten Kaya, “Hadise sayılarında tenakus bulunmayan ama çokça aşkın diyebilmek için dijital aynı istimara fayrap etmek haddinden fazla akla yatkın olmaz. Arada Bir haftada 3-5 lime vakanın geldiği dahi olabiliyor. Alelumum Gümüşhane, Bayburt elan ağırlıklı. KKKA Türkiye’dahi her bölgenin sorunu değil hele bizim bölgemizde erdemli kesimlerde İç Rum Bölgesi’nde Sivas, Karadeniz Bölgesinde Tokat, Giresun’un faziletli kesimleri Alucra gibi bölgeler yöre planda riziko altında” şeklinde konuştu.

Share: