Gürcistan, Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko’nun Abhazya ziyaretini kınadı

Gürcistan hükümeti, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun Gürcistan’dan tek yanlı bağımsızlığını zar eden Abhazya bölgesini müzakere etmesine kaba tepki gösterdi.

Gürcistan Reisicumhur Salome Zurabişvili, yaptığı açıklamada, Lukaşenko’nun Rusya’nın desteklediği güya Abhazya Reisicumhur Aslan Bjaniya ile zaman bir araya gelmesini kınadı.

Zurabişvili, ” Aleksandr Lukaşenko’nun, işgal altındaki Abhazya ziyaretini hızlı kınıyorum. Bu, karışma altındaki Gürcistan toprakları yasasının, ikili ilişkilerimizin ve arsıulusal ülfet ilkelerinin kabul edilemez ayrımsız ihlalidir.” ifadesini kullandı.

Başbakan Garibaşvili ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımında, “Aleksandr Lukaşenko’nun, Rusya’nın obstrüksiyon ettiği Gürcistan’ın Abhazya bölgesine yaptığı sözde ziyareti ve Zalim nehiy rejimi ile görüşmelerini uçarı kınıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada dahi Lukaşenko, Gürcistan sınırlarını sarih ayrımsız şekilde ihlal etmekle suçlandı.

Açıklamada, “Belarus tarafını uluslararası akseptans edilmiş sınırların süresince hükümran devletin yer bütünlüğüne ocumak duymaya ve uluslararası hukukun anne ilkeleriyle çelişen eylemlerde bulunmamaya çağırıyoruz.” ifadesine düz verildi.

Öte yandan, Belarus’un Tiflis Büyükelçisi Anatoli Lis üstelik Gürcistan Dışişleri Bakanlığına çağırıldı.

Güney Osetya ve Abhazya sorunu

Gürcistan ordusu ile Rusya’nın desteklediği Abhazyalı ayrılıkçılar beyninde 1992-1993’te 13 ay boyunca cidal yaşanmıştı.

Rusya ile Gürcistan ortada 2008’de Cenup Osetya Savaşı adına tanıdık çatışmalar hamiş, savaşın ardından Rusya’nın desteklediği Abhazya ve Cenup Osetya bölgeleri, Gürcistan’dan tek yönlü bağımsızlığını car etmişti.

Rusya, 2008’üstelik bu iki bölgenin güya bağımsızlığını tanımıştı.

Gürcistan ise buna kıymet Rusya ile diplomatik ilişkileri kesmişti.

Share: