Haftalık İzin Günlerine 3 Kez Ekşi Erkek Berberi ve Kuaförlerin Ruhsatı İptal Edilecek

Edirne’üstelik ayvaz berberleri, kadın kuaförleri ve görk salonları, 1 Ekim’den itibaren haftada benzeri çağ cevaz yapacak. Alınan müsaade günü kararına yöntemsiz esnafa iki ihlalde para cezası kesilecek, üçüncü ihlalde ise ruhsatı fesih edilecek.

Edirne Valiliği, perukar ve kuaförlerin talepleri doğrultusunda, 1 Ilk Teşrin tarihinden itibaren diyar genelindeki erkek berberi, kuaför ve güzellik salonlarının sadık olacağı gün ve saati belirledi. Valiliğin aldığı karara bakarak; Edirne’deki berber ve gösteriş salonları 1 Ilk Teşrin 2022 tarihinden itibaren ahzüita günleri, karı kuaförleri ise 1 Teşrinisani-31 Mart beyninde muamele günleri, 1 April-31 Ekim beyninde ise salı günleri bağlı olacak.

“ÜYELERİMİZE DANIŞTIK”

Edirne Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Selçuk Gül, konuya ait zaman yaptığı açıklamada, sınır kapılarında mevcut berber ve kuaförlerin kanundan muaf olduğunu açıkladı. Gül, şunları söyledi:

“Bakanlığımızın almış olduğu karar doğrultusunda mezuniyet valiliklere verildi. Biz de üyelerimize danıştık, üyelerimizin görüşleri doğrultusunda erkek berberleri alım satım günü, kadın kuaförleri yaz ayının önce şeş ayı salı günü, ikinci altı kamer alım satım günü tutmak neredeyse uygulamaya başlayacağız, 1 Ekim’den itibaren. 1923’te sâdır yasa doğrultusunda haftada aynı gün dinlence etme mecburiyetini devletimiz koymuştu. O ahit münasebet günleri yapılıyordu. Ahit içerisinde zamanın değişimi, teknolojiler derken bunlara uymamaya başladılar. Devletimiz, tekrardan bununla ilgili esnafın haftada benzeri ahit dinlence yapmasını uygun gördüğünden ufuk değme ağırlık olacağını düşünmüyorum. Oturduğu ant daha de rahat olacak hem esnafımız hem vatandaşlar açısından.

“ÜÇÜNCÜDE RUHSATI İPTALİ OLACAK”

Cezai uygulaması var. Şu anda rakamsal yerine açık bir özdek söyleyemem. Ancak Ticaret İl Müdürlüğü’müzden aldığımız bilgelik doğrultusunda, ‘İki sefer para cezası, üçüncüsünde cevaz iptali olacak’ diye söylendi.”Share: