Haklarını kabul etmek için gösteri özne inşaat işçileri gözaltına makbuz

İstanbul’üstelik yapım işçileri, Ataşehir’da YDA İnşaat Uran ve Tecim A.Ş.’ye sadık Para Merkezi şantiyesinde verilmeyen ihbar, kıdem tazminatları, 45 saat ve cisim mesaileri ve izinler amacıyla greve başlamıştı.

Ödenmeyen hakları üzere esbak bile YDA Group ve Emlak GYO uğrunda basın açıklaması akdetmek istemiş ve gözaltına alınmıştı.

Ataşehir Kaymakamlığı güvenlik gerekçesiyle bugün yapılması planlanan eylemi da yasakladığını duyurmuştu. DİSK Dev-Çatı-İş’in çağrısıyla işçiler tıpkısı el elan aynı yerde sarılmak istedi fakat polis güçleri benzeri öğün henüz engelleme etti ve çokça sayıda inşaat işçisi gözaltına alındı.

Disk Dev-Yapı-İş Genel Sekreteri Nihat Çıpa şu açıklamayı yapmıştı:

“YDA GROUP yapım işçileri, burada kıdem tazminatlarını, ihbar tazminatlarını ve aşkın mesailerini alamıyor. İşçilerin doğruluk gaspı burada umumi tıpkısı ekin haline mevrut durumda. Öte yandan işçiler bir nice fiziki olumsuzluk ile birlikte yüz yüze. Yemekleri zehir, ehliyetli beslenemiyorlar. Dirim alanları tek hijyenik değil. Tahtakuruları yüzünden işçilerin vücutları ateş oldu.”

GAZETECİ ZEYNEP KURAY DAHI GÖZALTINDA

İnşaat işçileriyle alay malay malumat takibi fail gazeteci Zeynep Kuray de gözaltına alındı. DİSK Basın-İş’in gözaltıyla ilgili yaptığı paylaşımda, “İnşaat işçilerinin doğruluk gasplarına karşı eylemini izleme eden üyemiz Zeynep Kuray gözaltına alındı. Say mücadelesinin sesini gazetecileri gözaltına alarak susturamazsınız. Arkadaşımızı derhal erkin bırakın” denildi.

Share: