Hazine ve Maliye Bakanlığı “e-Viz”e ilişkin paylaşımda bulundu Açıklaması

Hazne ve Maliye Bakanlığı, Idrak Denetleme Kurulu Başkanlığı bünyesinde uygulamaya konulan Elektronik Bilgi İbraz Sistemi (e-Viz) ile ibraz sürecinin kolaylaştırıldığını ve anadan görme ibrazın ortaya çıkardığı gelişim gücü ile ant kaybının ortadan kaldırıldığını bildirdi.

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, dijitalleşmenin temas alanının en son düzeye ulaştığı bugünün koşullarında, kazanç inceleme süreçlerinde de teknolojik dönüşüm ve gelişime ivinti verildiği belirtildi.

Geliştirilen domestik ve milli yazılım teknolojisiyle mükelleflerin defter ve doküman ibraz sürecinin elektronik ortama taşındığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Idrak Denetleme Kurulu Başkanlığı bünyesinde uygulamaya koyduğumuz Elektronik Bilgelik İbraz Sistemi (e-Viz) ile ibraz sürecini kolaylaştırırken geleneksel ibrazın ortaya çıkardığı hisse senedi gücü ve devir kaybını bile ortadan kaldırıyoruz. Geliştirilen teknolojiyle mükelleflerimiz kanuni süreler içerisinde bulunduğu yerden 7/24 elektronik defter ve belgelerini ibraz edebilecek, maliyet ve zamandan tasarruf edebilecektir. Bitmeme eden domestik ve milli teknoloji yatırımlarıyla hem mükelleflerimizin hayatını kolaylaştırmaya hem de inceleme süreçlerini daha etkin ve eli nimetli hale getirmeye bitmeme edeceğiz.”

Share: