HDP’li Fire: “Dilucu Cızık Kapısı derhal ticarete açılmalı”

HDP Iğdır Milletvekili Sevgili Eksik, Dilucu Sınır Kapısı’nın derhal ticarete açılması gerektiğini belirtti.

Muallel, Mecliste düzenlediği matbuat toplantısında, konuşu krizin yer çok vurduğu illerin başında Iğdır’ın geldiğini söyledi.

Azerbaycan, İran ve Ermenistan’a sınırı mevcut Iğdır’üstelik bu ülkelerle neredeyse ticaret yapılamadığını öne süren Yarım, esnafın, evine aldatmak götüremeyecek durumda olduğunu kanıt etti.

Azerbaycan’ın Dilucu Çizgi Kapısı’nı kapatma kararı aldığını, bu durumun Iğdır esnafını mağdur ettiğini tabir fail Kusurlu, “Temas fırsatta ‘bir budun, iki celal’ diyen iktidarı ve yetkilileri, Dilucu Çizik Kapısı’nın işlemesi konusunda yük almaya davet ediyoruz.” dedi.

“Kardeş devlet” sözünün lafta kalmaması gerektiğini, yetkililerin, bu konuyu Azerbaycanlı mevkidaşlarıyla görüşerek benzeri zaman evvel çözüme kavuşturması gerektiğini vurgulayan Sakat, “Dilucu Tahril Kapısı derhal ticarete açılmalı. İktidarın, Azerbaycan yetkilileriyle görüşmeleri üzerine çağrıda bulunuyoruz. Zira Iğdır halkı, esnafı beğenilmeyen, gelişim yapamayacak durumda.” diye konuştu.

Caferilerin sorunlarına birlikte değinen Kusurlu, “Türkiye bire bir inançlar bahçesi. Caferi yurttaşların akide özgürlüğü üstüne talepleri var. Şiilik vatandaşlarımızdan üstelik vergi alınıyor fakat Kült İşleri Başkanlığı bu yurttaşlarımıza cebin hizmet anlamında sorumluluğunu namına getirmiyor.” görüşünü savundu.

Share: