Hollywood yıldızlarına eğitim veren ‘Sifu’, köyünde ala tesisi açtı

Avrupa ve acun çapında oylumlu başarılara sahip Eskişehirli ünlü oyuncu ve dövüş sporları ustası Emniyetli Boztepe, Covid-19 salgınıyla alay malay ABD’nin Los Angeles şehrindeki hayatını bırakıp, baba ocağı olan Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesine tutkun Bağlıca Köyü’nde ala tesisi açtı.

Eskişehir’bile dönemin Çifteler Kasabası’nda 1962 yılında doğan Emniyetli Boztepe, 4 yaşında ailesiyle alay malay Almanya’ya kafile etti. Spora 7 yaşında futbolla başlayan Boztepe, Almanya’üstelik karşılaştığı yabancı düşmanlığı, külfet ve takat olayları nedeniyle 14 yaşında dövüş sanatlarıyla ilgilenmeye başladı. Arzulu adına dövüş sporlarıyla ilgilenen Boztepe, evvel savunma sanatları okulunu 18 yaşında açtı. Çalışmalarıyla Almanya’nın peşi sıra Hong Kong’bile birlikte adını duyuran Boztepe, 1990’lı yıllarda ise ABD’üstelik sinema sektörüne antre yaptı. Hollywood’dahi çekilen hareket filmlerinde oyunculara eğitim verdi ve dövüş sahnelerinin koreografisini yaptı. Aktörlük kariyerinde 6 filmde görev aldı. Ünlü mahir, kariyeri boyunca değişik ülkelerde eğitimler verdi ve dövüş gösterileri düzenledi. Boztepe, müsabakalardaki başarılarının peşi sıra dünyanın sunma bereketli dövüş sporcuları arasına girerek, dövüş sanatlarında ağababa anlamına gelen ‘sifu’ unvanıyla anılmaya başladı.

Yıllar bilahare cet ocağına döndü

2020 yılına büyüklüğünde ABD’nin California eyaletine vabeste Los Angeles şehrinde yaşayan Tehlikesiz Boztepe, Covid-19 toptan salgınının başlamasıyla gelişigüzel baba bucağı olan Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesine sınırlı Bağlıca Köyü’ne döndü. Burada tıpkısı ala tesisi kuran Boztepe, 38 yaşındaki oğlu Tek Boztepe ile gelişigüzel yaşamını sürdürüyor. Köyünde suret haline getirmeyi amaçladığı benzeri dövüş sanatları akademisi kuracağını nâkil Boztepe, ağababa ocağına türlü yatırımlar yaparak bölgeyi kalkındırmak istediğini kaydetti.

“Almanya’dayken ekol aralarında çokça çarpışma ediyorduk”

Almanya yolculuğunu ve yaşam serüvenini anlatan 60 yaşındaki adlı idareci, “Almanya’dayken ekol aralarında çokça savaş ediyorduk. Oradaki yabancı düşmanlığı vardı ve bize bakış açıları kötüydü. Fiziksel ve ruhsal ağırbaşlılık vardı. Böylece 14 yaşında dövüş sanatlarına başladım. 16 yaşında ise bunu meslek haline getirmeye değişmeyen verdim. Ayrımlı alanda diploma aldıktan sonraları 18 yaşında evvel savunma sanatları okulumu açtım. Kudretli oldum ve ondan sonrasında ise kül dünyaya yayılan tıpkı hikaye oldu. Almanya’dahi başlayıp farklı yerlere yaymaya başladım. Sonrasında eksantrik bir organizasyona geçtim, ilk hocam Almandı. Tekvando, Wing Chun ve kılıç oyunu öğretti bana. Sonrasında 1980’lerde Hong Kong’birlikte üstatların arasına katıldım. 22 sene boyunca onları düzen ettim. Saksı antrenörlük yaptım, Türkiye’ye Wing Chun ve eskrimi ego getirdim” şeklinde konuştu.

“Dedemden yediğim dayakları bugün de haddinden fazla özlüyorum”

Covid-19 salgınının başlamasının peşi sıra köyüne dönmeye karar verdiğini söyleyen Sakıncasız Boztepe, “Köyümde yaşadıklarım oldu. Ailemizin hayvanlarına çobanlık yaptım. Hayvanlardan benzen alamayınca dedemden yediğim dayakları zaman de haddinden fazla özlüyorum. O ahit kızıyorduk bağımlı. Buraya gelmemde Covid-19 salgınının başlaması üstelik hareketli oldu. Los Angeles’ta evde mapushane kalacağıma buraya geldim. Öz ağababa ocağım varken, oralarda kalmayı düşünmedim. Köye geldim, burada maske bile takmadım. Burada sıhhatim gür, sporumu yapıyorum. Talebelerim dünyanın herhangi bir tarafından gelmeye başladı. Bire Bir birlikte arazi çekiyor insanı, 4 yaşında gidip 60 yaşında geldim. Hala gencim, minderde arak döküyorum” dedi.

“Babama ‘ona müzaheret edeceğim’ diye niteleyerek alay verdim”

Babasına alabalık tesisinin işletmesinde arkalama eden 38 yaşındaki Bütün Boztepe, “Almanya’de doğdum ve büyüdüm. 5 sene ABD’dahi yaşadım ve orada evlendim. 1 yıl bile Almanya’ya aktarılma yaptıktan sonra hepten Türkiye’ye döndüm. Babama, ‘ona yardım edeceğim’ diye meze verdim. Restoran işimiz var. Mutluyum, tıpkı husus özlemiyorum. Gelişigüzel yeri gördük” ifadelerini kullandı. – ESKİŞEHİR

Share: