IAEA Başkanı Grossi: Hür risk değerlendirmesi üzere meydan ziyareti gerekli

Birleşmiş Milletler (BM) Düzenlilik Konseyi’nde Ukrayna’daki Zaporizhzhia Çekirdeksel Santrali’ndeki durumu ahbaplık etmek için yapılan bire bir oturumda mütekellim Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Başkanı Rafael Grossi, kurumun santraldeki varlığının, kurumun nükleer düzenlilik ve koruma alanlarında yüce maharet faaliyetler yürütmesine imkân sağlayacağını belirterek, “IAEA’nın nükleer asayiş risklerine ait hür ayrımsız risk değerlendirmesi geliştirmesi ve sağlaması için mukteza olan, yer ziyareti sırasında toplanan bu bilgilerdir” dedi.

IAEA Başkanı Grossi, BM Düzenlilik Konseyi’nde Ukrayna’daki Zaporizhzhia Çekirdeksel Santrali’ndeki durumu görüşmek üzere yapılan bir oturuma videoteyp bağlantısı tarafından konuştu. Grossi, IAEA’nın santraldeki varlığının, kurumun nükleer asayiş ve himaye alanlarında mehabetli beceri ameliyat yürütmesine imkân sağlayacağını belirtti.

” HERHANGI BIR İKİ TARAFIN DA IAEA İLE İŞ BİRLİĞİ YAPMASINI MURAT EDİYORUM”

5 ve 6 Ağustos’ta bombardımana maruz mütezayit üretim bölgesinde kamu askeri faaliyetin durdurulması çağrısını yineleyen Grossi, “Ukrayna vasıtasıyla sağlanan en son bilgilere dayanarak, IAEA uzmanları, bombardıman yahut özge son askeri eylemlerin tıpkısı sonucu yerine çekirdeksel güvenliğe müteveccih müstacel tıpkı tehdit olmadığı dolay değerlendirmesinde bulundu. Fakat bu her an değişebilir. Bu silahlı çatışmanın değme iki tarafının üstelik IAEA ile işbirliği yapmasını ve mümkün olan sunu gelişmemiş sürede bire bir ekibin Zaporizhzya Çekirdeksel Santrali’ne gitmesine cevaz vermesini murat ediyorum” dedi.

“BAĞIMSIZ BİR RİSK DEĞERLENDİRMESİ İÇİN DÜZ ZİYARETİ GEREKLİ”

IAEA’nın Ukrayna ve Rusya’dan tesisin durumu, çalışması ve maruz kaldığı hasar hakkında çatışık bilgiler aldığı ve fiziksel yerine sahada olmadan kurumun uzmanlarının bu değerlendirmeleri doğrulayamadığı belirtildi. Grossi’nin önderlik edeceği hakeza bire bir görevde IAEA uzmanlarının, tesislerdeki fiziksel hasarı değerlendireceği, temel ve rezerv inanma ve güvenlik sistemlerinin çalışır durumda olup olmadığını belirleyeceği ve arama odası personelinin faaliyet koşullarını değerlendireceği anlatım edildi. Grossi, “IAEA’nın nükleer güvenlik risklerine ilişkin hür benzeri riziko değerlendirmesi geliştirmesi ve sağlaması üzere gerekli olan, vadi ziyareti sırasında toplanan bu bilgilerdir. Zaporizhzya’ya yapılacak bir fariza hemen IAEA’nın bağımsız milletvekili çalışmasına yararlı olmakla kalmayacak, aynı zamanda çekirdeksel santralin operatörleri ve düzenleyicileri amacıyla da müfit olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Share: