İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: Ekrem İmamoğlu’na teşekkür gitmek birileri amacıyla ayıp olabiliyor

İBB Başkanı İmamoğlu, 30 Ağustos Galebe Bayramı resmi törenlerinin arkası sıra, Mimar Sinan Meydanı ve Istinatgâh Şeş Otoparkı’nın açılışını fethetmek amacıyla Üsküdar’a geçti. Açılışa, CHP Avrat Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka da katıldı.

Şehrin tarihi merkezlerinden Üsküdar’a bakir benzeri meydana kavuşturan projeyi, Haziran 2019’da yüzde 40 seviyelerindeyken devralan İmamoğlu, çalışmaları hızlandırarak ilçeye ve İstanbul’a aynı düzlük elan kazandırdı. Konuşmasına İstanbulluların Galebe Bayramı’nı kutlayarak başlayan İmamoğlu, vatandaşları Yenikapı’üstelik 19.00’bile başlayacak etkinliğe de davet etti.

“150 Günde 150 Proje” kapsamında çalışmaların yekpare hızıyla sürdüğünü kaydeden İBB Başkanı, tesisle ilişkin şunları söyledi:

“ÜSKÜDAR’LA MİMAR SİNAN TARAF YANADIR”

Üsküdar’ın yeryüzü balaban noktalarından birindeyiz. Burasının adı Mimar Sinan Meydanı. Üsküdar, Mimar Sinan ismiyle haddinden fazla canip yanadır. Mimar Sinan, bu şehre ülkemize ve özellikle İslam coğrafyasına çokça özel eserler armağan etmiş haddinden fazla eşsiz bire bir mimarımızdır. Hassaten mimarların ihtimal üstelik en önde gelen isimlerinden birisidir. Bu anlamda zaman zaman Mimar Sinan, banal tıpkı çeşmede, tıpkısı türbede ya bile akarsu yollarının geçişlerinde önümüze çıkmaktadır. Çok özel bir şehirde yaşıyoruz. Alelade bu şehrin kıymetini alim ve ona göre çalışan itinalı, huysuz hizmetleri ortaya koyan aynı süreci şehrimizle buluşturmak üzere layenkati çalışıyoruz. Bu düzlük, Üsküdar’daki Mimar Sinan Meydanı ve zir tarafında mevcut tahminî 1000 araçlık otoparkımız çokça makro ayrımsız hizmeti karşılayacak.

“PROJELERİN SAHİBİ MİLLET”

Kip aynı inşaat süreci yürütüldü. Projesi işlenmiş ve mahsus bire bir oranda çalışmaları başlamış tıpkı biçimde devraldık. Bu nev hizmetlerde hiçbir ahit yoksul tartışmaların içerisinde olmadık. Zaman açtığımız proje dahil, yaptığımız ve yapacağımız yüzlerce projenin evet da hizmetin sahibi millettir, tek siyasi parti değildir. Dolayısıyla bizler milletimizin sermayesini, milletimizin varlığını en ahlaklı bire bir şekilde hizmete dönüştürüp milletimizin kullanımına sunmanın gururunu ve keyfini yaşıyoruz.

“İBB VE ÜSKÜDAR BELEDİYESİ SÜRECİ BU ARADA YÜRÜTTÜ”

Bu projeyi Üsküdar Belediyesi’yle iş birliği halinde yürüttük. Üsküdar Belediyesi’yle beraber çalıştık, bu arada konuştuk, masalar kurduk, geçmişe dair sahiplik sorunlarını ele aldık. Aradaki uzlaşmazlıkları giderdik. Günün böylecene Üsküdar Belediyesi’ne ilişik tıpkısı çarşıda anlaşılan oranda paylaşılan, galiba oranda Üsküdar Belediyesi’ne bırakılan aynı çarşıyla bu arada park yeri kısmında belediyemizin da bakım vereceği belediyemize ilgili birimler ve Üsküdar Belediyesi’ne ilişik birimler olacak. Düz ve otoparkın kullanımı dahi Büyükşehir Belediyemizin çekicilik ve kuruluşları aracılığıyla yönetilecek ve bakımları sürecek. Uzlaşarak sonuca vardık. Zaman açım yapıyoruz. Teşekkürname etme zamanı. Ego başlangıcından bugüne emeği geçen ki var ise hepsinden Tanrı razı olsun. Hepsine özden teşekkür ediyoruz.”

İSKİ’nin Beylerbeyi’nden Boğaz’a atılan su girişini engelletmek için yapımını tamamladığı İstavroz Atılmış Su Tüneli’nin açılışından sonradan Üsküdar Belediye Reisi Hilmi Türkmen’e mevrut tepkileri anımsatan Ekrem İmamoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“TEŞEKKÜRNAME ETMENİN AYIPLANDIĞINI İLK MISIL SON YILLARDA GÖRÜR OLDUM”

Teşekkür etmenin ayıplandığını ben ilk defa akibet yıllarda görür oldum. Kime ettiğinizle ayıplanıyor. Ekrem İmamoğlu’na teşekkür emretmek birileri için eksiklik olabiliyor. ‘Gönülden teşekkürname ederiz.’ Ego bunu eksantrik açılışlarda da söyledim. Burada bile söyleyeceğim. Aynı açılışta Sayın Üsküdar Belediye Reisi Üsküdar’daki ayrımsız İSKİ açılışında bana teşekkürname etti. Mutlu oldum. Ego birlikte ona teşekkür ettim. Mahsus o bile memnun olmuştur. Amma mensubu bulunduğu politik partiden ve onun mail ekiplerinden kendilerine tepki geldi. Hangi büyüklüğünde reaksiyon gelirse gelsin hem Üsküdar halkı hem İstanbul hem üstelik milletimiz bu cins dayanışmalara ve bu tür paylaşımlara teşekkürname boy bos, hoşnut kalır, mutlu tamam. Herhangi Bir iki tarafı üstelik açıkçası alkışlar. Umarım bu sayın belediye başkanımız o gösterilen tepkilere tıpkı şekilde benim düşündüğüm biçimde tepki göstermiştir. Birbirimize teşekkürname etmeye burası dahil umarım devam ederiz. Ego buradan namına sesli olarak teşekkürname ediyorum. O da aynı şekilde bize teşekkürname haysiyet diyerek dahi düş ediyorum. Burası aynı partinin projesi değil. Bire Bir partiye, tıpkı şehremaneti başkanına ya birlikte tıpkısı şahsa ilgilendiren bir proje değil. Burası İstanbul halkının. Üsküdar Belediyesi’yle beraber çalıştık, beraber konuştuk. Bugün küşat yapıyoruz. Teşekkürname etme zamanı. Ben başlangıcından bugüne emeği geçen kim var ise hepsinden Tanrı razı olsun. Hepsine samimi teşekkür ediyoruz. Uray Başkanımız dahi burada olsaydı gelemedi, katılamadı. Umarım tıpkı akşam burada bu arada yürürüz. Ve emeği geçenlere beraber gürültülü verir, teşekkür ederiz. Şükran fark etmek kadar güzelce tıpkı madde namevcut. Teşekkürname etmenin ayıplandığını ego ilk kez son yıllarda görür oldum. Söz Gelişi Ekrem İmamoğlu’na teşekkür gelmek birileri için eksiklik olabiliyor.

“HAREM’DEN ÜSKÜDAR’A NOSTALJİK TRAMVAY GELİYOR”

Mimar Sinan Meydanı’nı, yeşil alanı en üst seviyede markajcı ayrımsız tasarımla ele aldık. İstanbulluları beton görünümünden uzak bire bir yer bekliyor. Üsküdar, İstanbul için bile mehabetli mülakat noktalarından birisi haline ati. Üsküdar’ın karışma edilmiş ya birlikte bire bir şekilde vatandaşın kullanması gerekirken şahsi kullanımlar seçimiyle kapatılmış bazen alanlarını esasen vatandaşlarımıza kazandırmak amacıyla çetin tıpkısı mücadele içerisindeyiz. Bundan vazgeçmeyeceğiz. O nadide eserlerin çevresinde camilerimizin ya da ayrıksı eserlerimizin çevresindeki düzenlemeden asla vazgeçmeyeceğiz. Biliyoruz ki milletin malı, millete aittir. Özenli çalışmalarımız sürüyor. Aynı bölük Himaye Kurulu süreçleri bitmeme etse üstelik hızlıca Salacak’ın düzenlenmesine de başlayacağız. Arkadaşlarım bu sonbaharda oraya ara sıra oturmuş ilgilendiren hususlar olsa da önümüzün peyda olduğu kısmından işimize başlayacağız. Salacak’tan geçecek olan Harem’den Üsküdar’a akıllıca insanlarımızı taşıyacak olan nostaljik tramvayımızın de hem tasarımını bitirdik hem de imalatına başladık.

“KURULLARA PROJE YOLLADIĞIMIZDA MERCEKLE BAKIYORLAR”

Şehrin tarihi alanlarında özenli ve adamakıllı işlere bitmeme edeceğiz. Mimar Sinan Meydanı olmasından yağlık haddinden fazla beğendiğim ve az buçuk dulda kurulunda uzamış anladığım kadarıyla süreçler. Tığ gâh kurullara proje yolladığımızda mercekle bakıyorlar. Bakıyorlar derken gördüklerini de görmezden geliyorlar. Hakeza enteresan tıpkı proses uzayıp gidiyor. Taksim Meydanı’nda buna eş sorunlar yaşadık. Seyahat Parkı’na umum konulmaya kalkıldı. Mimar Sinan’ı daha iyi tanıyacağımız, çocuklarımızın, gençlerimizin Mimar Sinan’ın bu coğrafyada hangi eserleri bıraktığını görüp hissedebileceğimiz bir anıtı da hazırlıyoruz. Mail zamanda buraya konulmasını irade ediyorum, diliyorum ve istiyorum. Kuruldan de bu işin tıpkısı zaman evvel çıkmasını diliyorum.”

“VALİDEBAĞ’I TAKİP EDİYORUM”

Mimar Sinan Meydanı’nın açılış törenine katılan bazı vatandaşların Validebağ’la ait çağrıları üzerine İmamoğlu, “Süreci ben de takip ediyorum. Arkadaşlarım birlikte inceliyor. Gerektiğinde Üsküdar Belediyesi’yle birlikte bu anlamda temas kurarak sonucun malumat ayrımsız zemine bağlanmasını bile istiyorum” dedi.

“SORUNLAR ÇÖZÜLEREK HİZMETE AÇILDI”

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Arif Gürkan Alpay, açılışı yapılan park ve üretim için şu bilgileri paylaştı:

“Sözleşmesi yapılarak yapımına başlanan Destek Altı Otoparkı, Çarşı Binası ve Mimar Sinan Meydanı Aranjman işini, sert inşaat halinde haziran 2019’birlikte yüzdelik 40 seviyelerinde devralarak tamamladık. İnşa edildiği alanda iyelik durumu zımnında türel düzenlemelere gerekseme duyulmaktaydı. İlçe belediyemizle mutabakata varılarak ortak kullanma protokolü düzenledik. Bu tören düzeni 2021 yılında imzalandı. Bu protokolle birlikte kullanıma yönelik cemi belirsizlikler ve hukuki aksaklıklar ortadan kaldırıldı. İnşaat çalışmalarına atiklik verilerek tamamlandı. Tören Düzeni kapsamında AVM içerisinde beniz dokuz sayı özgür ticari departman, kaymakamlık belediyemize mart 2022’de doğrulama edildi. 6 nüsha hür kısım kayran işletmesi ve dayanç altı otopark işletmesi Büyükşehir Belediyemiz bünyesinde yapımı ve işletilmesine değişmeyen verildi. Park çarşı bloğunun izdüşümünde artan alanda ise toplanmış 50 miftah kapasiteli park kaza belediyemize ücretsiz kullandırılacaktır.”

Konuşmaların peşi sıra kurdele keserek meydanı ve sınırlanmış otoparkı hizmete açan İmamoğlu, kurmaylarıyla alay malay gücük aynı tetkik de yaptı.

PROJE HAKKINDA

İBB’den verilen bilgiye bakarak, 44 bin metrekarelik bire bir alanı havi Mimar Sinan Meydanı ve Zemin Altı Otoparkı ile ilgili mücahede 300 milyon liraya para oldu. Proje kapsamında; 4 Eğik 956 çevirici kapasiteli istinatgâh şeş park yeri, 116 ticari dükkan, 1 kafeterya, 20 bin metrekare peyzaj alanı meydan alıyor.

Share: