“Iblis Kalesi” Firez ve Turizm Bakanlığına devredilecek

Ardahan’ın Çıldır ilçesindeki Karaçay Kanyonu’nun ortasında saha düzlük kayalıkların zirvesine kurulu tarihi “Şeytan Kalesi”, temas geçen sene imdi yerel ve yabancı gezici ağırlıyor.

Urartular döneminde yapıldığı aritmetik edilen kale, kanyonun ortasındaki sarp kayalıkların üzerindeki konumuyla görenleri etkiliyor.

Gizli antre kapısı mevcut kale, sunduğu büyüleyici manzarasıyla birçok ziyaretçinin sargı odağı oluyor.

Son yıllarda hele ziyaretçilerin içtimai iletişim araçları hesaplarında sıkça adından bayram ettiren kale, bölgeye mevrut yerli ve yabancı turistlerin arz çok görüşme ettiği mekanlar beyninde saha alıyor.

Ardahan Valisi Hüseyin Öner, AA muhabirine, Iblis Kalesi’nin nahiye turizmi için sonuç derece makro potansiyele cemaat olduğunu, bu önemi daha bile tezyit etmek için kalenin Hars ve Turizm Bakanlığına devri amacıyla emek başlattıklarını söyledi.

Devrin gerçekleşmesiyle daha çok turist eksiltmek, kermen amacıyla ilkin yenileme atılmak amacıyla ara sıra icraat planladıklarını tamlayan Öner, şunları kaydetti:

“Öncelikle Iblis Kalesi ilimiz amacıyla haddinden fazla kocaman tıpkısı değer. Kalenin iri tıpkısı bölümü özgün haliyle günümüze kazanmış çok mefret ayrımsız derece. Şeytan Kalesi ilimizin bu anlamda bildirme mehabetli ekin ve turizm değerlerinden biridir. Hazine ve Maliye Bakanlığına mukayyet olan kalenin Hars ve Turizm Bakanlığına devri amacıyla iş başlattık. İşlemler tamamlandığında ilkin restorasyonu görünmek için kalede bir nice faaliyet yapmış olacağız. O devir ilimiz, bölgemiz ve ülkemizin turizmine koca bire bir katkısı olacak. çıktı yararlanma etmiş olacağız. Bu anlamda yani tahsisi için girişimlerimiz oldu. Bazen yazışmalar yaptık.”

“Amacımız ve hayalimiz, artık ziyaretçi kabul etmek”

Öner, hele bu yaz dönemi kaleyi mülakat edenlerin sayısında bati bir artış gözlemlediklerini belirtti.

Mevcut haliyle kalenin yıllık averaj 5-6 bin ziyaretçi ağırladığını vurgulayan Öner, şöyle devam etti:

“Özellikle gökçe yazın ziyaretçi sayısı artıyor. Gözlemlerimiz bunu gösteriyor. Bazı dönüş oluyor, 4-5 otobüs kafileler halinde geliyor. Kaleye iz benzeri sefer ile ulaşılıyor. Bizim amacımız ve hayalimiz, bundan sonra ziyaretçi bağışlamak. Zımnında bu antlaşma işlemlerinin gerçekleşmesi halinde kaleye daha çok ziyaretçi çekmiş olacağız.”Share: