İçişleri Bakanı Aristokrat, bakanlığının 2023 yılı bütçesi üzerinde konuştu: (2)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bizim hangi alnımızda ayıp hangi üstelik koltuğumuzun altında salip var. Biz bu halkı ve bu ülkeyi sevdik. İşte bağışlanmaz azgın suçumuz bu.” dedi.

Soylu, TBMM Genel Kurulunda bakanlığının 2023 yılı bütçesine ilişkin konuşmasında, dünyada ele geçirilen eroinin yüzdelik 12’sinin Türkiye’üstelik yakalandığını söyledi.

İçişleri Bakanlığı Vukuf Merkezi sonuçlarına bakarak, eroin yapım ve ticaret suçuna ilk kez bulaşanların sayısındaki artışın 2018’dahi durduğunu, 2019’dahi 19 bin iken 2022’dahi 14 bine düştüğünü aktaran Soylu, “Mücadelemizde başarılı şekilde gidiyoruz. Kayran baskımız sebebiyle Afganistan ve İran’dan mevrut beyaz zehir, Suriye’den mevrut captagon, Çin’den mevrut ecstasy rotası tagayyür etmek zorunda kaldı.” diye konuştu.

Uyuşturucunun Avrupa’da az daha başıboş hale geldiği benzeri süreçte, dünyanın, Türkiye’nin uyuşturucuyla mücadelesini alkışladığını tamlayan Aristokrat, şöyle bitmeme etti:

“Acaba bu mücadelemize bühtan atanlar, Türkiye’da ilk kez 62 ilde kanalizasyonlardan analiz yapılarak o illerin risklerini takip ettiğimizi biliyorlar mı? Asıl babaların uyuşturucu hassasiyetini gereç yapanlara söylüyorum, acaba bizim yıktığımız metruk çatı sayısını bilirler mi? Bunu niye yapıyoruz biliyorlar mı? Zira eroin yararlanma yerleri arasında öz evi yüzdelik 47 ile bir numara sıradayken, metruk binalar yüzdelik 24,6 ile ikinci tam. Bunu nereden belirleme ettik? Uyuşturucuda yakaladığımız temas kişiyle sorgulama yapıyoruz. ‘Nerede kullandın?’, ‘Kim alıştırdı?’, ‘Hangi yaşta başladın?’ diye soruyoruz. Öyle birilerinin üfürmesiyle değil tam anlamıyla bu devletin hep ciddiyetiyle bu meselenin üzerine gidiyoruz. Neticede 120 bin kullanılmayan yapı tayin ettik, 88 binini yıktık, 18 binini üstelik rehabilite ettik, kalanının işlemlerine devam ediyoruz.”

“Mutfaktan videoteyp çekmeyle yapılacak işlemler değil”

Soylu, 22 ilde 26 “Kökünü Kurutma Operasyonu” düzenlediklerini, operasyonlara devam ettiklerini bildirdi.

Narkotimlerin sayısını 20’den 81’e çıkardıklarını anlatan Aristokrat, henüz önce yüzde 76’sı gün batısı şehirlerinde yapılan mızrap yakalamalarının çıktı eksen illerinde yapıldığını dile getirdi.

“Narko Tır Projesi” ile çocuk ve gençleri, “Yeryüzü İyi Narkotik Polisi Asıl Projesi” ile anneleri bilgilendirdiklerini anlatan Soylu, şu anne büyüklüğünde 1,2 milyon anneye ulaştıklarını açıkladı.

Dünyanın bakir yeni farkına varmaya başladığı metamfetamin ile ilgili 1,5-2 önceki alarm zilini çaldıklarını ve Türkiye’yi ayağa kaldırdıklarını anımsatan Aristokrat, “Bana rapor gösteriyorlar, o raporları 2006’dan beri daima yapıyor ve ortaya koyuyoruz. Bu raporlarda pekâlâ savaş edileceğini, hangi kararların alınacağını, süreçlerin hangi olacağını ortaya koymaya çalışıyoruz. 2,5 yıldır hep sistemimizi harekete geçirdik. Bu işler aheste işlemler, öyle mutfaktan videoteyp çekmeyle yapılacak işler değil. Uyuşturucuyla mücadeleye sonuna kadar bitmeme edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Bacaklarını kıra kıra devam edeceğiz”

Avrupa Mızrap Raporu’nda, Avrupa’daki uyuşturucunun terör örgütü PKK yoluyla satıldığına ve örgütün yılda sunma birkaç 2 milyar dolar kazandığına düzlük verildiğini nâkil Soylu, “Benim jandarmam, polisim, korucum, düzenlilik görevlim, yılda bütün 110 milyon kenevir yakalıyor. PKK’nın finansmanının kökünü kurutuyor. Niye işinize gelmiyor? Ne bu mücadeleyi ortaya koymuyor, hiçbirini söylemiyorsunuz? Uyuşturucuda elbette bonzainin, eroinin, captagonun rotasını değiştirmişsek milletimize gerçek sözüdür, Avrupa teyit olsa dahi dünya konfirmasyon olsa bile bacaklarını kıra kıra bitmeme edeceğiz.” dedi.

Aristokrat’nun, sözleri DOĞRU Parti ve MHP milletvekillerince ayakta alkışlandı.

Daha evvel “faili bilinmeyen dönemi” diye anılan ayrımsız dönemi faal Türkiye’dahi, 2021’de tek faili belgisiz olay ve cinayetin bırakılmadığını vurgulayan Soylu, bir dönüş gailesiz kızların başörtüsü yüzünden coplandığı Türkiye’bile, CHP’ye sömürme edeceği ayrımsız başörtüsü sorunu bırakılmadığını anlatım etti.

Aristokrat, jandarmanın, “yerel Sikorsky” yerine bildik ilk T70 helikopterini bir hafta ortamında, ilk genel kasıtlı helikopter Gökbey’i birlikte yıl bitmeden teyit alacağını bildirdi.

Devletin, salgından göçe ve kent hastanelerine büyüklüğünde hiçbir tehditte beceriksizlik kalmadığını, tek afette vatandaşına “Nerede bu mehabet?” dedirtmediğini belirten Aristokrat, şöyle bitmeme etti:

“27’nci Dönem’e gelene büyüklüğünde tek dönemde Meclisin çatısı altında ‘Sınırımızda YPG olabilir.’ diyerek teröristlere teşrifatçılık yapan aynı saylav olmadı. Cumhuriyet’in kurulduğu, Hatay’ın Türkiye’ye katıldığı anlayıştan gelip Misakımilli sınırları içre kalan yerleri PKK’ya öneri ederek bilahare üstelik edepsizce ‘Sınır namustur.’ diyen tıpkı acizliğe bu çatı altında hiçbir dolaşma düşülmedi. Aynı ana ihtilaf partisi hiçbir dönemde devletin itibarına bu dönemki kadar saldırmadı. CHP, tarihinde ilk defa murafaa, kamu kurumlarını basıp devletin itibarına kavga açtı. 40 yıldır terörle uğraş ediyoruz, askerimiz, polisimiz, jandarmamız, korucumuz, bu mücadelede ilk defa CHP’yi, PKK’nın, PYD’nin safında ve beraberinde, kimyasal cebe iftirası atanlara bindi olurken gördü. Mersin Ağacı ve İstiklal Caddesi’nde olduğu kabil PKK’yı aklamak üzere çırpınırken gördü.

Defalarca darbelere, muhtıralara maruz küsurat bu Gazi Mecliste ara sıra gönlü darbecilere andıran elbette kişiler oldu fakat 15 Orak Ayı’a gelene büyüklüğünde hiçbir dönemde, hiçbir asıl uymazlık partisi umumi başkanı darbe konseyine isim babalığı yapmadı. Hiç kusura bakmayın, bizim hangi alnımızda şaibe ne bile koltuğumuzun altında haç var. Biz bu halkı ve bu ülkeyi sevdik. İşte bağışlanmaz azgın suçumuz bu. Sıkılgan ayrımsız hikayen varsa seni tek kimse satın alamaz. Eğer arlı hikayen yoksa ayrımsız hamburgere satılırsın. Tabii bu Meclise ‘Gazi Meclis’ demeye dilleri varmaz, gazilik ve şehitlik gönüllerine yatmaz. Metal mücadelesiyle ilgilendiren devletin polisine, jandarmasına, askerine, yaka güvenliğine, bizatihi devlete uyuşturucu kaçakçılığı iftirası atıp, bunu ispatlamayıp, kusur da dilemeyip fassal olmaktan yüzü kızarmayan aynı temel muhalefet partisi genel başkanı bu koltuklarda oturmadı.”

“Devlete bu iftirayı attırmayız”

Devlete “cari açığın mızrap parası ve esmer parayla kapatıldığı” iftirasını attırmayacaklarının altını çizen Aristokrat, “Bedenimiz önünüzde kanla bu arada bulansa birlikte bu devlete bu iftirayı attırmayacağız.” dedi.

“Siz hep iftiralarınızla bizden metal mücadelemizin intikamını alıyorsunuz, bizden PKK ile yaptığımız mücadelenin intikamını alıyorsunuz.” ifadesini kullanan Soylu, “Yiğit ordumuza ‘Sınırın ötesine geçme.’ diyen, 15 Orak Ayı’u yekpare da Kılıçdaroğlu kabil deli dolu yayında izleyip bili muntazır o küresel güçlere diz çökmeyişimizin intikamını alıyorsunuz. Terör devleti kurdurmayışımızın, solgun torbaların intikamını alıyorsunuz. HDP ile, PKK ile tarihin arz sulu teşrikimesai içindesiniz.” diyerek konuştu.

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığının 2023 yılı bütçesine müteveccih eleştirileri anımsatan Soylu, CHP, HDP ve İYİ Fırka sıralarını belen ederek, “Orası de aynı, orası da; siz dahi aynısınız. Amerika’nın çocuklarısınız, yenileceksiniz.” diye niteleyerek bağırdı.

Bu tam CHP milletvekilleri, ellerindeki döviz ve kitapçıkları İçişleri Bakanı Soylu’ya fırlattı.

DÜRÜST Parti ve CHP milletvekillerinin birbirlerinin konusunda yürümesi konusunda Umumi Kurulda yüklülük yaşandı. TBMM Başkanvekili Ülker Sadi Bilgiç, birleşime vuzuh verdi. Gerginlik ayrımsız müddet arada birlikte bitmeme etti.

Daha sonradan konuşmasını sürdüren Soylu, “(Görme Engelli olasın uymazlık) demiyorum, gözsüz olma dahi gör bu yapılanları, bari nekeslik. Sizin yüreğiniz gözsüz bakıyor. Patlasanız de çatlasanız bile dikme olacağız, arazi olacağız, su olacağız, yine geleceğiz, bu vatana, bu ermiş millete hizmet edeceğiz.” diye bağırdı.

Soylu’nun sözleri, DOĞRU Parti ve MHP milletvekillerince ayakta alkışlandı.

Yeneroğlu ile YANLIŞSIZ Parti-MHP milletvekilleri beyninde yüklülük

Bütçeler üzerinde şahsı hesabına aleyhte konuşan TILSIM Partisi İstanbul Mebus Mustafa Yeneroğlu, “Bir fırka liderinin zincir marketleri amaç göstermesi üzerine, yanlışlık örgütü kurmaktan yargılanmış kişinin korkulu tehditlerde bulunduğunu” söyledi. Bu sözlere MHP milletvekilleri tepki gösterdi.

Yeneroğlu’nun, MHP sıralarını meni ederek, “Ben size kızmıyorum, DÜRÜST Tümen’nin MHP’lileşmesine kızıyorum. Kibarlık kültüründen o kadar uzaklaşmış vaziyetteyiz ki mafya liderlerinin siyasileri ve hareket adamlarını ayan ölümle tehdit ettiği, iktidar ortağının buna alkış tuttuğu ve isteklendirme ettiği yabansı bir dönemi yaşıyoruz.” sözü üzerine yeniden ağız dalaşı çıktı.

MHP Kayseri Saylav Mustafa Ölümsüz Ersoy, Yeneroğlu’na “FETÖ ağzıyla konuşma.” diye niteleyerek bağırdı.

Yeneroğlu’nun, konuşmasını tamamladıktan sonradan YANLIŞSIZ Fırka sıralarına yürümesi üzerine bodur sürekli gerilim yaşandı. TBMM Başkanvekili Bilgiç, Yeneroğlu’na, provokatif davrandığını söyleyerek, kendisini adına geçmesi üstüne uyardı.

Söz kayran MHP Ekip Başkanvekili Muhammed Uzun Bülbül, Yeneroğlu’na, “Ne kadar ağırlık durmuşsun şu SELIM Öğür’nin içre? Nasıl gizlemişsin bu habis, kaplumbağa kabilinden zihniyetini? Hangi sinsi adammışsın. Çıkıp terör örgütlerinin, FETÖ’nün ağzıyla kalkıp buralarda hüküm dağıtmaya çalışıyorsun.” karşılığını verdi.

Yeneroğlu’nun konuşmasının, Türkiye’nin gidişatından erinçsiz olan ve 15 Orak Ayı gibi şişman acıların yaşanmasından genişlik ufak tartı duymayanların danışma şekli olduğunu tabir eden Bülbül, “Senin ne maksatla konuştuğunu biliyorum. Yakalasanız Türk milletini aciz aynı durumda, yiyip bitireceksiniz. Size teyit olanın Cenabıhak belasını versin. Umumi Başkanımız, ‘Bu milletin, nahak yere denk artışlarıyla canını yakıcı kimesne onların arkasındaki bağlantılar araştırılsın.’ dedi. Hiç kimseyi meram almadı ama hangi ahit ‘FETÖ’ dedi, bunlar hopladı.” ifadelerini kullandı.

“Aynı Türk-Kürt kavgası bahis konusu değil”

Görüşmeler sırasında Konya’nın Tasavvur ilçesinde Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili “rasist hareketli” tartışması birlikte yaşandı.

HDP ve MHP milletvekilleri arasında yaşanan tartışmalar üzerine yerinden meze düzlük İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, olayın akseptans edilemez olduğunu vurguladı.

Ailenin sunma büyüğünün görüşmede kendisine “Bu olayın Kürt-Türk meselesiyle gelişigüzel ilgisi yok.” dediğini aktaran Aristokrat, şunları kaydetti:

“7 sevimli hayatını kaybetti ve katil tahminî 3 periyot sonra yakalandı. Arkadaşlarımız burada şanlı ayrımsız ceht harcama ettiler zira katilin yakalanmaması başka ayrımsız sonucu getirebilirdi. Gelişigüzel meseleyi ayrımcılık, ırkçılık meselesi haline vermek, Türk-Kürt meselesine değirmek bire bir dayanaklık etmek teşkil etmez, ırkçılığın kendisidir. Burada banko ayrımcılık, benzeri Türk-Kürt kavgası bahis konusu değil.”

(Bitti)

Share: