İçişleri Bakanı Soylu, Ardahan’da depremden etkilenen köylerde tetkik yaptı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Ardahan’daki depreme ilgilendiren, “Ağır Sıklet ve değişik hasarlı olanlara 3 bin lirası Sülale ve Içtimai Hizmetler Bakanlığından, 5 bin lirası AFAD’dan hep 8 bin teklik önce etapta arkalama yaptık.” dedi.

Bakan Aristokrat, yanı sıra Cingöz Genel Komutanı Orgeneral Arif Alçak ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş ile gittiği Göle ilçesine vabeste Balçeşme köyünde kurulan “Kıyamet Eş Güdüm Merkezi”nde, Ardahan Valisi Hüseyin Öner, AFAD Başkanı Yunus Sezer ve gelgel müdürlerinden 27 Eylül’birlikte meydana mevrut 5 büyüklüğündeki depremle ilgili bilgilendirme aldı.

Soylu, burada yaptığı açıklamada, depremin ardından bütün ekiplerin seferber edildiğini, çadırdan dirim malzemelerine kadar vatandaşların bütün ihtiyaçlarının karşılandığını söyledi.

Depremde, birey kaybı ve içre oturulup de yıkılan habbe bulunmadığını dile getiren Aristokrat, “Ağırbaşlı hasarlı tahminî 102 göz oldu. Bunların da 70’inde oturuluyor. 87 ahır var, 44’ü kullanılıyordu. Bu 44’te dahi dokunaklı hasar var. 45 antrepo tıpkı de hareket durumunda hasar oldu.” dedi.

Deprem anından bugüne kadar ekiplerin aralıksız demeden bölgede vatandaşlara bakım ettiğini tabir eden Aristokrat, “Tığ bu türlü afetlerde vatandaşımızın yanında olmayı, vatandaşımıza olan bir namus borcu olarak görürüz. Çünkü bu ülkeye fedakarlık istediğiniz zaman fedakarlık yapıyorlar, ‘askere gel’ diyorsun gidiyor, ‘vergi ver’ diyorsun veriyor. Sana ihtiyacı olduğu ant birlikte onların emrinde olman lazım. Bütün afetlerde halk birliğiyle, Türkiye Kıran Engelleme Planı çerçevesinde elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Eskiden hakeza şeyler yoktu.” diye konuştu.

8 bin 740 kat aşındırmak verildi

Hasar galiba olmadan, Ocak ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ile AFAD’dan cins aktarıldığını tabir fail Soylu, bölgeye, şu ana büyüklüğünde 412 oba ulaştığını, bunların 355’inin kurulduğunu, 56 battaniye ile 84 efsanevi çadırının dahi geldiğini belirtti.

Kızılay eliyle 600 besin kolisi dağıtıldığını, o günden itibaren dahi 8 bin 740 sefer yemek verildiğini anlatan Aristokrat, Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile yaptığı görüşmenin arkası sıra dahi gençler için tıpkı spor salonu yapılacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Şayet vatandaşımız bir afetle karşı karşıya kalıyorsa devlette ‘yok’ yoktur.” şeklinde kendilerine aynı talimatının bulunduğunu anlatan Aristokrat, şöyle devam etti:

“O kadar yalın kat. Tığ elimizden geleni yapmakla mükellefiz. 5 şiddetindeki depremde etkilenen 102 ev ki bunlarda okkalı hasarlı olanlar var. Bunun ancak 77’sinde durma vardı. 6 köyü etkiledi. Buralarda şu temel büyüklüğünde 412 keçe kuruldu. 85 efsanevi çadırı geldi. Konteyner de getiriyoruz. Hepsine sobaları üstelik verilecek. Tanrı elan şişman dokunaklı vermesin. Burada tehlikeli hasarlı binalar yıkılacak. Onlara girmeyin. Belli Belirsiz hasarlı binaları de taharri edeceğiz. Çetin hasarlı binaların adına de birlik köylerde yapılabilecek arz pir konutları üstelik haddinden fazla çabuk bir şekilde yapıp teyit edeceğiz.”

“Tığ hareket konutu da yapıyoruz”

Ardahanlılara Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın esenleme ve “önceki olsun” dileklerini ileten Aristokrat, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımızın söylediği tıpkısı saraka var. ‘Öyle tıpkı evler yapacaksınız kim Anadolu’nun rastgele köyüne Türkiye’nin gelişigüzel tarafına kat sayı olacak. İnsanlar daha çok böyle sülale yapacak.’ Tığ maliyetine bakmıyoruz. Biz hareket konutu dahi yapıyoruz. Hele köy konutlarımız kent konutlarını uzaklık uzaklık arkada bırakır. Herkesin gördüğü ahit ‘haddinden fazla güzel olmuş’ diyebileceği kayran yapıyoruz. Bizim milletimize herhangi bir husus uygun. Biz yeknesak koyacağız ki bizden sonra ati nesiller köylerde haddinden fazla elan ongun, yaşanılabilir, standardı faziletli konutlar yapabilsin. Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu kavrayış birlikte ufuk bile budur. Allah ondan razı olsun.”

Nazır Soylu, konuşmasının peşi sıra Esenyayla köyünde incelemelerde bulundu.

Vatandaşlara seslenme fail Soylu, ellerinden mevrut temas şeyi güçleri yettiği kadar yapacaklarını tabir ederek, “Gösterişli ve gayrı hasarlı olanlara 3 bin lirası Familya ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından, 5 bin lirası AFAD’dan toplanmış 8 bin liralık ilk etapta yardım yaptık. Ondan sonrasına bakacağız.” diyerek konuştu.

Daha bilahare Balçeşme, Çullu, Küçükaltunbulak ve Koyunlu köylerinde incelemelerde kâin Nazır Aristokrat, vatandaşların sorunlarını ve taleplerini dinledi.

Share: