İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Bayburt’ta vatandaşlara hitap etti Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin gelecek 100 yılının altyapısını yaptığını belirterek, “Esbak 100 yılın üstelik başımıza mevrut felaketlerden âlem oluşan açığını kapatmaya çalıştı.” dedi.

Çeşitli ziyaretlerde olmak üzere kente gelen Soylu, Bayburt Valiliği uğrunda kendisini ilgiyle karşılayan vatandaşlara hitap etti.

Icra Vekili Soylu, Bayburt’ta olmaktan onur duyduğunu dile getirerek, vatandaşlara Cumhur Reisi Erdoğan’ın selamlarını iletti.

“Dünyadaki aynı topluluk ülkeler ona çelme kazıklamak istese dahi dönüyorlar, dolaşıyorlar ayağına geliyorlar ve dünyada tıpkı yerde mesele varsa bunu ‘Tayyip Erdoğan, Türkiye çözsün’ diyorlar.” ifadesini kullanan Aristokrat, “Vakit Kaybetmeden Türkiye’nin lideri değil, dünyanın de umudu olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Bayburtlu hemşehrilerimize selamları var, sevgileri var, muhabbetleri var.” diyerek konuştu.

Aristokrat, terörle temas alanda savaş eden kahramanların komutanı Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’in bile selamları ve muhabbetlerini hemşehrilerine iletti.

Dünyanın ayrımlı aynı dönemden geçtiğinin altını çizen Soylu, şu değerlendirmede bulundu:

“Tüm 2,5 yıldır güneş tacı denilen tıpkısı illetle acun yüz yüze. Suriye’üstelik, Irak’ta, Libya’bile, Yemen’de ve etrafımızdaki neredeyse hep coğrafyada koronadan hür vekalet savaşları dediğimiz, özellikle Müslümanların bulunduğu coğrafyada aynı karmaşıklığı oluşturabilmek üzere Batı dünyası elinden geleni ortaya koyuyor. Bitti mi? Faydalı. Çin bire bir taraftan istihsal bantlarını, istihsal sıkıntısına döndürüyor. Farklı taraftan Karadeniz’in süratle üstünde Rusya ile Ukrayna beyninde ihtimal üstelik ‘geliyorum’ diye niteleyerek bağıran ve bilcümle dünyayı besin krizi ilkin koyulmak amacıyla bir nice süreçle etkileyen ayrımsız savaşın olduğuna tanık oluyoruz. Bunları bilcümle beraber yaşıyoruz. Tıpkı taraftan bu sıkıntıların içerisinde ‘Türkiye’yi acep hesaplı saldırılarla diz çökertebilir miyiz, Irak’ın kuzeyinde, Suriye’nin kuzeyinde aynı terör devleti kurabilir miyiz?’ diye niteleyerek çekim, izlence ve baziçe kurmaya çalışanlar var.”

Aristokrat, PKK’nın, Amerika ve Avrupa eliyle belki de arz haddinden fazla bu dönemde desteklendiğini, serencam 3 yılda Amerika senatosunun PKK’ya 2 milyar dolar resmi müzaheret yaptığını aktardı.

“Onlar zannettiler kim milletimiz bu işi anlamıyor”

Milletin seçme şeyden haberi olduğuna dikkati çekici Icra Vekili Soylu, şöyle bitmeme etti:

“Zannediyorlar kim paralarıyla, oyunları ve tuzaklarıyla, PKK’lı teröristlerle tıpkısı araya gelerek bize diz çökertecekler. Onlar ne adımı atarlarsa atsınlar, ne oyunu kurarlarsa kursunlar… Tıpkısı taraftan Yolculuk olaylarını yaptılar bizi diz çökertemediler. Benzeri taraftan 17-25 Açıklık FETÖ darbesini yaptılar bizi diz çökertemediler. Onlar zannettiler ki milletimiz bu işi anlamıyor, onlar zannettiler ki Bayburtlu hemşehrilerim bu işleri strateji etmiyor. Ben bire bir öz biliyorum, şurada Bayburt’ta bire bir kahveye oturayım, eğer Amerikalı Başkanına fesini menfi giydirmezse benim hemşehrilerim bambaşka ayrımsız şey bilmiyorum. Dünyayı de izlem ediyor, Türkiye’yi da izleme ediyor, dünyada neler olduğunu biliyor ve bize hangi oyunların kurulduğunu biliyor.”

Soylu, Libya’üstelik ve Doğu Akdeniz’birlikte varlığını ortaya koyan, bazı yerde huzuru, birtakım yerde dahi barışı realizasyon fail bir Türkiye olduğunu belirtti.

Icra Vekili Soylu, onlar Türkiye’ye çelme takmaya çalışırken site hastaneleri, dünyanın en nazik havalimanları, Çanakkale’deki köprüsü, insansız albeni araçları, dünyadaki yer nazik barajları ve Ayasofya’sı ile bu arada hep dünyaya varlığını anlatım fail aynı Türkiye olduğunu dile getirdi.

“Bu sıkıntıları Eksiksizlik Kılıçdaroğlu ve avanesi mi çözer?”

Dünyada yaşanan sıkıntıların bazılarının Türkiye’ye bile anlama ettiğine değinen Soylu, şunları kaydetti:

“Şu tercihi tabii ki bu nazik milletimiz yapacaktır. Bu sıkıntıları Eksiksizlik Kılıçdaroğlu ve avanesi mi çözer? Bu sıkıntıları bugün, dünyanın karşısında mum gibi durduğu Tayyip Erdoğan mı çözer? Bugüne kadar reise emniyet ettiniz. Bugüne kadar Cumhurbaşkanımıza itimat ettiniz. Değerlerimize taşlama edenlere cebin milletinin beraberinde olan kıymetli Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a güvendiniz ve itimat ettiniz. Hiç beş altı özlük geleceği için keyif üzere dayanak amacıyla hangi eğildi, hangi de büküldü. Çabucak bu dünyanın, ülkemizin büyümesinin ve zenginleşmesinin değil, ben yaşıyorum ve görüyorum kim gayrı dünyanın bile hesabını fail, bu milletin hep değerlerine eş çıkmaya müteharrik, her cins oyunu ve tuzağı vakit kaybetmeden milletin iradesiyle ve sizinle bu arada bozmaya etkin Cumhurbaşkanımız var.”

Aristokrat, Almanya’dan İngiltere’ye, Amerika’dan Çin’e büyüklüğünde dünyada balaban geçinen ülkelerde nazik karmaşıklıkların olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Alışmışlardı bedavacılığa. Problemlerini, sorunlarını Dindar ülkelerin üstüne yık, Türkiye’nin üstüne yık, Türkiye ile bu arada cidal, öz ülkelerinin insanlarını rahat ettirmek amacıyla buralarda ihtilat oluştur. Onların fotoğraflarda foyaları ortaya artık. Afganistan’dan kalkan uçağın fotoğrafını bilcümle bu arada gördük. Anca aynı kaçtılar ki dünyada Amerika’nın rezilliğini kendilerinden sonraları ati nesillere tasarruf etmek zorunda kaldılar. Herkesin tıpkı hesabı var. Yaptığın zulümlerin hesabını Tanrı bilir ve sana gösterir. Onun için içerisinde bulunduğumuz güçlük ve teessürat var. Bize güven edin ve güvenin. Etrafımızdaki coğrafyada sıkıntılar var, bize emniyet edin ve güvenin.”

Vekil Aristokrat, Tunceli Pülümür’deki düzenlilik kulelerinin yapımı öncesinde yaşanan tıpkısı olayı birlikte vatandaşlarla paylaştı:

“Hatırlarsınız bundan 4-5 sene ilk Yaşar Paşamızla beraber Tunceli’den Bayburt’a gelmiştik. Tunceli’de o zaman 300’ün üzerinde terörist vardı. Tunceli Valiliğinde benzeri güruh yaptık, dedik ki ‘Şu Tunceli Pülümür yolundan kimse geçemiyormuş, bilcümle beraber atlayayım Tunceli Pülümür yoluna gidelim.’ Etrafımızdakilerin gözleri hakeza açıldı, ‘Efendim gidilemez’ dedi. Devletin Jandarma Genel Komutanı ve devletin İçişleri Bakanı gidemezse ulus hangi yapsın? Tığ bu arada oraya gittik, bildirme ciddi yerde durduk. Aşağıya indik ve orada benzeri tasrif yaptık. Dedik ki ‘Bu yolun sağına, soluna, arz tepesine, temas tarafına kuleler yapacağız, vatandaşımız buradan rahat ayrımsız şekilde geçecek teröristi birlikte burada arı sili edeceğiz, ortadan kaldıracağız.’ İlk etapta 21 cihannüma yaptık ve Tunceli Pülümür yolundan herkes bayındır benzeri şekilde geçmeye başladı. O devir 300’ün üzerindeki terörist sayısını söyleyeyim yakında elimize düşerler, 5’e düştü. Onların dahi peşindeyiz.”

“Cumhuriyetin 100. yılında bu ülkenin içerisinde aynı bir tane terörist kalmayacak”

Pülümür’ün yanında diğer bölgelerde gerçekleştirdikleri faaliyetlere dahi değinen Icra Vekili Soylu, “Tendürek Dağı arı sili. Mersin’den Adıyaman’a büyüklüğünde Amanoslar tertemiz. Gine Kars’ta Çemçe Madur arı sili. 2023, 29 Ekim’bile ayrımsız evladınız ve kardeşiniz olarak söylüyorum, Tanrı yıldız ederse rahmetlik dedem anca söylerdi, sağsak ta yaşarsak, Cumhuriyetin 100. yılında bu ülkenin içerisinde benzeri tek terörist kalmayacak. Şarki ve Cenup Şark’da bu ülkenin vatandaşları sokağa çıkmaya korkarlardı. Çocuklarını okula göndermeye korkarlardı. İş yerlerine gelir onlardan haraç alırlardı. Haraç alanları dahi tepeledik, çocukları korkutanları da tepeledik. Huzuru, güveni, kalkınmayı ve herkese hürriyetini ve özgürlüğünü getirdik. Sizin sayenizde ve sizle beraber.” diye niteleyerek konuştu.

“Tığ ne Amerika’ya güveniyoruz, hangi Avrupa’evet güveniyoruz”

Türkiye’nin birlikte etrafındaki coğrafyadan dahi mesul olduklarını tabir eden Aristokrat, bu coğrafya erinçli olmazsa, burası üzerinden Türkiye’yi karıştırmaya çalışacaklarını vurguladı.

Aristokrat, bu coğrafyaya huzuru yeniden Türkiye’nin getireceğine işaret ederek, “Tekrar burada Tayyip Erdoğan’ın kere arkadaşı, benzeri evladınız, bu ülkeye güvenen ayrımsız kardeşiniz olarak söylüyorum, Suriye’da üstelik Şam’da üstelik huzuru tığ getireceğiz. Irak’ta, Bağdat’ta huzuru biz getireceğiz, etrafımızdaki coğrafyaya dahi huzuru tığ getireceğiz. Dindar coğrafyanın konusunda biçilen bu karışıklık tohumlarını Tanrı’ın izniyle bu kavim kaldıracak.” değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşlardan kendilerine güvenmelerini ve inanma etmelerini talip Soylu, şunları kaydetti:

“Eksiğimiz cins biz insanız. Eksikten yoksun Cenab-ı Tanrı’tır. Ama bu millete ihanetimiz, bu millete yalanımız, bu millete dolanımız ve bu millete kavisli aynı işimiz bugüne büyüklüğünde olmadı, Tanrı yıldız etmesin, artık birlikte mümteni. Biz ne Amerika’ya güveniyoruz, ne Avrupa’evet güveniyoruz. Benim liderim Recep Tayyip Erdoğan bire bir tek özdek söylüyor, ‘Ben sadece milletin ve Tanrı’ın uğrunda eğilirim’ diyor.”

Soylu, Bayburtluların mert, külhanbeyi, vatanperver olduğunun altını çizerek, “Hani bire bir otağın orta direği olur ya Bayburt benim milletimin otağının itidalli direğidir. Tek uzatmaya, lafı apayrı yere götürmeye gerek namevcut. Siz hemen bu ülkenin otağının genişlik hayatiyetli orta direği değilsiniz. Bu memleketin değerlerinin sahibisiniz. Birisi ayrımsız şey yapmaya kalkarsa, ‘Tığ buradayız’ diye niteleyerek haykıranlardansınız. Bu millete istikamet ve alnaç veren tekmil aynı anlayışın sahibisiniz. Cenab-ı Cenabıhak bizi size mahcup etmesin inşallah.” dedi.

Nazır Soylu, “Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin önümüzdeki 100 yılının altyapısını yaptı. Eski 100 yılında başımıza mevrut felaketlerden dünya oluşan açığını kapatmaya çalıştı. İki hisse senedi yaptı yani. Demincek Cumhuriyetin bir numara asrından sonraları, 2023’den sonraları hem Türkiye’yi tutamayacaklar, hem etrafımızdaki coğrafyayı tutamayacaklar, dünyaya medeniyetimizi nakşeden bir mutluluk olacağız.” diye konuştu.

Cumhur İttifakı’nın sadece benzeri seçim ittifakı adına değerlendirilmemesi gerektiğini vurgulayan Aristokrat, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Sayın Cumhurbaşkanımızla alay malay bu ülkede doğrunun, hakkın ve hakkaniyetin savunucusu olan Milliyetçi Cereyan Partisi Genel Başkanı Dr. Fehamet Bahçeli’ye dahi minnetlerimizi ve şükranlarımızı tabir ediyoruz. Topluluk İttifakı bilmenizi isterim ki 2023’da gireceğimiz tıpkısı seçimin ittifakı değildir çabucak. O aynı seçimdir, hakeza ayrımsız kavil olanaklı. Tığ tıpkısı değerler ittifakıyız. Tığ, bize bırakılan tarihin emanetlerine topluluk çıkan benzeri anlayışın ittifakıyız. Bu memleketin geleceğine, gelecek nesillerine diri tıpkısı Türkiye, büyük aynı Türkiye, ayakları üstünde duran tıpkı Türkiye ve dünyadaki saldırılardan bir daha etkilenmeyecek benzeri Türkiye bırakmak üzere ortaya koyan bir anlayışın temsilcileriyiz.”

Aristokrat, konuşmasının arkası sıra Bayburt Valisi Cüneyt Epcim ve Bayburt Belediye Reisi Hükmü Pekmezci’yi makamlarında ülfet etti.

Share: