Icra Vekili Dönmez, Bilecik’te seramik fabrikasının ana atma töreninde konuştu Açıklaması

Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Lüzumlu boru hatlarımız gerek LNG ve FSRU tesislerimiz gerekse da vadi altı gaz depolama tesislerimizle bu anlamda oldukça ongun benzeri durumdayız. gaz tedarikçileri sevkiyat programlarına uyduğu takdirde bu kışı kalın yaşamadan geçireceğiz inşallah.” dedi.

Dönmez, Bilecik’in Osmaneli ilçesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katılımıyla Akgün Şirketler Grubuna ilgilendiren Osmaneli Seramik ve Vitrifiye Fabrikası’nın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, bu tesisin 160 milyon dolarlık yatırımla hayata geçeceğini bildirdi.

Fabrikanın tam sığa işletmeye geçtiğinde 1000 kişiye istihdam sağlayacağını tamlayan Dönmez, tesisin dizayn ve katma değeri yüksek yapıt üzerine dahi cesim tıpkı boşluğu dolduracağını söyledi.

Icra Vekili Dönmez, Bilecik’in seramik ve mermer üretimiyle öne çıkan bir iklim olduğunu anlatarak, şöyle bitmeme etti:

“Alelhusus mermer rezervinde ilk 10, üretiminde ilk 15 şehir arasında vadi alıyor. İnşallah bu yatırımlarla şehrimizin bu alandaki gücü ve konumu daha bile pekişecek. Biliyorsunuz akıbet dönemde Avrupa’de bire bir enerji krizi yaşanıyor. Avrupa hem hazırlık hem dahi fiyatlandırma konusunda yavaş aynı darboğazdan geçiyor. Medyadan izleme ediyorsunuzdur doğal gazın tüketimiyle ilişkin konularda muhtelif yaptırımlar hayata geçirdiler. Gerek boru hatlarımız gerek LNG ve FSRU tesislerimiz gerekse da meydan altı gaz ambarlama tesislerimizle bu anlamda oldukça gür aynı durumdayız. doğal gaz tedarikçileri sevkiyat programlarına uyduğu takdirde bu kışı ağırlık yaşamadan geçireceğiz inşallah.”

Fiyatlar üstüne Türkiye’nin de dünyadaki gelişmelerden kontra etkilendiğini dile getiren Dönmez, “Burada üstelik artışın vatandaşlarımız üzerindeki etkisini en organ azaltmak için sübvansiyonlarımızı, bir ayrıksı deyişle vatandaşa desteğimiz artırarak bitmeme ediyoruz. Natürel gazda yüzde 80 oranında terviç uyguluyoruz. Yani 100 lira ayrımsız faturanın 80 lirasını biz izzet namına karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Maden çeşitliliği açısından 168 devlet beyninde 8’inci sıradayız”

Dönmez, akıbet dönemde verimliliğe ilgilendiren düzenlemeleri hayata geçirdiklerini anımsattı.

En sonuç, hanelerde ısı yalıtımına yönelik 50 bin lira güven paketi açıkladıklarını, sanayicilere erke verimliliği konusunda isteklendirme ve destekler verdiklerini kaydeden Dönmez, şunları aktardı:

“Bütün gayretimiz elimizdeki imkanları en verimli, genişlik hareketli şekilde ahzetmek. Erke ithal ettiğimiz tıpkısı ürün. Petrolün az daha yüzde 92’sini, katıksız gazın yüzde 99’unu ithal ediyoruz. O nedenle bu kaynakları kullanırken daha beş altı enerjiyle, elan erdemli mutluluk sağlayıcı mahsulat ve yapılar tercih etmeliyiz. Dünyada üretilen maden çeşitliliği açısından 168 mutluluk ortada 8’inci sıradayız. Bugün madencilik sektöründe 160 bine yakın çalışanımızla serencam 13 yılın yeryüzü faziletli istihdam rakamına ulaştık. 2022’da madencilik sektörü istihdamımız sabık yılın tıpkı dönemine bakarak yüzdelik 5,3 çoğalma gösterdi. Yan sektörlerle düşünüldüğünde bu ölçü 1 milyonun üzerine çıkıyor. Madencilik sektörümüzdeki istihsal ve dış satım artışına koşut istihdamın bile artması bizleri olağandan memnun ediyor.”

Üretim tarafında üstelik Kovid-19 salgını sürecindeki mukavim şartlara karşın 2020 yılında 714 milyon tona, 2021’bile 100 milyon titrem artışla 814 milyon tona ulaştıklarını vurgulayan Dönmez, “Son 10 yıllık ortalamaya baktığımızda ise yıllık ortalama 742 milyon ton üretim yaptığımızı görüyoruz. İhracat tarafında ise akıbet 20 yılda 10 kattan aşkın bir artışla kısaca 6 bilyon dolar seviyesine geldik. Geçtiğimiz sene tabii taşlar, borak, trona, krom, ferro krom, feldspat ve sodyum klorür sunu fazla dış ticaret dahası verdiğimiz madenlerimiz oldu.” bilgilerini verdi.

“Çevre da bizim madenler dahi”

Icra Vekili Fatih Dönmez, 2022’nin evvel 6 ayındaki ihracatta birlikte bire bir geçmiş seneye bakarak yüzdelik 19’luk artışla 3,36 bilyon dolara ulaştıklarını belirtti.

Elde edilen verilerin, bu yıl eroin ihracatında yıpranmamış ayrımsız rekora imza atacaklarını gösterdiğine dikkati çekici Dönmez, “Bunu gittiğimiz seçme yerde söylüyorum. Bizim üzere madencilikte aslolan katma değerli üretimdir. Madenlerimizi işleyerek vuzuh ve dudak ürün haline getirerek ihraç etmektir. Yoksa sair makule tığ üretiriz, ötekisi işler, 1 liraya sattığımız kabak maddeyi meful olarak 5 liraya vurdumduymaz alırız.” ifadelerine düzlük verdi.

Türkiye’nin tek tutya mızrap külçe üretimini yapacak tesisin temelini 2 sene önce Siirt’te attıklarını hatırlatan Dönmez, şöyle konuştu:

“Tesisimiz geçtiğimiz sene devreye girdi. Bunun beraberinde bakır, alüminyum ve çipo-pelet ağız kitap odaklı bütünleşmiş izabe tesisleri ile kızıl, gümüş ve ferro krom entegre tesislerimizi bile devreye aldık. Bor cevherinde birlikte dokunaklı tıpkısı ofans içerisindeyiz. Buradaki site efsanelerine akıbet veriyoruz. Önümüzdeki hafta Balıkesir’de ferro bor tesisimizin temelini atacağız inşallah. Ferro bor, havacılıktan çipo-çelik sanayine kadar bir nice alanda kullanılıyor. Yerel teknolojinin geliştirilmesinde ciddi bire bir bileşen. Biz üretimiyle, ihracatıyla, teknolojisiyle, AR-GE’siyle, hisse senedi güvenliği kültürüyle emsal benzeri madencilik sektörü yapmak istiyoruz. İhracatımızda lokomotif görevi görecek, maada duru milli hasılamızda koskocaman aynı paya topluluk olacak, AR-GE’siyle yerel ve milli teknolojisinin gelişimine bindi olacak tıpkısı madencilik sektörü olacak. Bizim tarafımıza sakıt hangi varsa temas soy desteği vermeye hazırız. Hususi sektörümüzün üstelik yatırımcılarımızın bile kullanılmamış fırsatları değerlendireceğine inanıyorum. Tığ iddialıyız, madencilik önümüzdeki yıllarda kalitesiyle Türkiye’nin adından genişlik çok bayram ettireceği sektörlerden biri olacak.”

Dönmez, “çevrecilik” kisvesi altında önlerine taş koymaya çalışanların da olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin madenleri yer altında kaldıkça onlardan mutlusu bulunmayan. Türkiye’nin erke ve maden ithalatı arttıkça, az dışına ödediğimiz tutar arttıkça vazifelerini yerine getirmenin gururunu yaşıyorlardır. Gittiğim seçkin yerde, seçme platformda konusunda basa basa söylüyorum: Kasaba birlikte bizim madenler dahi. Ne birinden vazgeçeriz ne diğerinden. Yerin altı bizim amacıyla ne kadar değerliyse içtima üstü bile benzeri o büyüklüğünde değerlidir. Tığ ikisini birbirine ne almaşık hangi de rakip görüyoruz. Dünyada madencilik ne kurallarla, hangi kaidelerle yapılıyorsa bizde bile tıpkı şekilde yapılıyor. Türkiye’da madencilik yer karşıtı benzeri aksiyon koluymuş kabil benzeri çekicilik estirilmeye çalışılıyor. Madenciliğin nerede, şüphesiz yapılacağı kanunlarla belirlenmiş durumda. Bölgedeki madencilik faaliyeti bittikten sonra bölgeyi yeniden kuşkusuz rehabilite edeceğiniz gene kanunlarda tek tek yazılmış. Birileri havanda su dövmeye, birilerinin değirmenine su taşımaya devam etsin. Biz milletimizin menfaati neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceğiz.”Share: