Icra Vekili Kirişci: Şeker pancarı hava fiyatı, titrem başına 1400 TL olacak

TARIM ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Kars Şeker Hastalığı Fabrikası’nda “Bu yılki şeker hastalığı pancarı gelgel fiyatını, titrem başına 1400 TL adına açıklıyoruz; kırnak, güzel olsun. Antrparantez pancar istihsal kotasını tümler üreticilere titrem başına 50 TL kota ikmal primi da arttırma verilecek. Böylelikle şeker hastalığı pancarı alım fiyatı, yüzdelik 245 artışla titrem başına 1450 TL olmuştur” dedi.

Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci, muhtelif programlara süzülmek amacıyla icra vekili yardımcıları Nihat Pakdil ve İbrahim Yumaklı, Tarım İşletmeleri Genel Müdürü Hasan Gezginç, Hayvancılık Umumi Müdürü Salih Çelik ile Kars’a geldi. Valiliği musahabe yazar, izzetinefis defterini imzalayan Kirişci, Vali ve Şehremaneti Komutan Vekili Türker Garip ile görüştü. Kirişci, elan sonra devlet protokolüyle basına tutkun toplantı yaptı. Valiliğin ardından Şeker Hastalığı Fabrikası’na sabık Kirişci ve beraberindekiler, pancar kurum kampanyasına katıldı. Çiftçilerle arkadaşça eden Bakan Kirişci, bu yılki şeker hastalığı pancarı kurum fiyatının titrem başına 1400 TL olduğunu açıklayarak şunları söyledi:

“Stratejik tıpkı devir olan tarımı pekiştirmek, benzeri zamanda üreticilerimizin emeklerini himaye üstüne serencam paye kararlıyız. Bu iki hususu birbirinin koşulu olarak görüyor, ekincilik politikamızı azık bağımsızlığını ve insanı merkezine düz benzeri tatlılıkla şekillendirmeye devam ediyoruz. Toptan ekonomide ortaya çıkan ipham ve riskler zımnında şeker üretiminin stratejik önemi zaman daha dahi artmıştır. Bu nedenle çiftçilerimizi mutlu edecek herhangi bir fedakarlığı ve çalışmayı el birliğiyle yapacağımıza samimi inanıyorum. Lüzum özel sektör gerekse kamu işletmelerimiz bu konuda sağduyu yaklaşım içinde mutlaka olacaktır. Hükümetimiz, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde değme ahit olduğu gibi üreticimizin birlikte durmaya devam edecektir. Yaptığımız tarımsal desteklemelerde olduğu kadar emeğin hakkını koruyacak uygulamalarımızla üstelik bundan karşılık verememe konusunda azimli olduğumuzu yayımlamak istiyorum. Üretmeden bu ülkenin bolluk ülkesi olması, gelişmesi, ayrıksı kalem türlü değildir. Şeker pancarı üreticilerimize birlikte yine bu tatlılıkla destek vermeye devam edeceğiz. 1 titrem şeker hastalığı pancarı baz çalım fiyatı, 2021 yılı ürünü üzere bildiğiniz kadar 420 TL namına belirlenmiştir. Fakat toptan boyutta erke ve girdi maliyetlerinde yaşanan gelişmeleri dikkate alarak 2021 yılı çükündür baz alımı fiyatına gelişigüzel ton üzere ilave 15 TL prim tutma ödemesi yaptık. Böylelikle çükündür üreticilerimize kısaca 100 milyon TL bindi sağlamış olduk. 2022 yılı sezon alımları için dahi kalan girdi maliyetlerine ve pahalılığa karşı çiftçilerimizi müzaheret etmek hesabına muktezi çalışmaları bugün itibarıyla tamamlamış bulunuyoruz. Bu yılki şeker pancarı kurum fiyatını, titrem başına 1400 TL namına açıklıyoruz. Berceste, hayır olsun. Antrparantez çükündür istihsal kotasını tümler üreticilere, ton başına 50 TL kota ikmal primi üstelik ilave kendisine verilecektir. Sonunda şeker hastalığı pancarı hava fiyatı, yüzde 245 artışla titrem başına 1450 TL olmuştur. Kılıklı olsun.”Konuşmanın arkası sıra Nazır Kirişci, kampanyayı başlattı ve evvel çükündür alımını da kendisi yaptı.

Share: