Iğdır dağları erozyona karşı badem ağaçlarıyla korunacak

Yağışsız iklime eş Iğdır’ın dağları, erozyona karşı badem ağaçlarıyla korumaya alınacak.

Iğdır Orman İşletme Müdürlüğü, Muğla’nın Datça ilçesi ile Erzincan’dan getirilen badem tohumlarını, 2005-2021 yılları ortada kentin dağlarında erozyonla uğraş için oluşturulan teraslara ekti.

Yaklaşık 60 bin dönümlük erozyon sahasının 40 bin dönümüne ekilen badem tohumları, direk haline gelip kâr vermeye başladı.

Elde edilen badem meyvelerin tohumları, Türkiye’nin yeryüzü kurak illeri beyninde geçmiş sıralarda vadi alan Iğdır’ın erozyon tehlikesi bulunan dağlarına ekilmeye devam edilecek.

Sulamaya ihtiyaç duymuyor

Badem ağaçları, uyumlu sulamaya ihtiyaç duymadığı üzere kentte erozyonla mücadelede de kullanılıyor. Çalışmayla hem erozyonun önlenmesi hem da badem üretiminin artırılması amaçlanıyor.

Iğdır Orman İşletme Müdürü Taner Tazegün, AA muhabirine, badem ağaçlarının erozyonla savaşım sahalarındaki koşullara bildirme uygun bitkilerden olduğunu söyledi.

Bademlerin ağır ezgi sulamaya ihtiyaç duymadan yetiştiğini ve bu yüzden yeğleme ettiklerini anlatan Tazegün, şöyle konuştu:

“İlimiz yağışsız ayrımsız iklime cemaat olduğu amacıyla yaptığımız çalışmalarda, yöremize uygun bitki türleri diktik. Bunların içerisinde badem tohumu ekerek çok başarılı olduk. Kurak yerlerde, külüstür arazilerde yıllardan beri orman teşkilatı kendisine, Orman Genel Müdürlüğü personelleri kendisine 60 bin dönüm, yani 6 bin hektar alanda erozyon arama önleme çalışmaları yaptık.”

“imdi tohumları kendi sahamızda üreteceğiz”

Erozyon sahalarında üretilen meyvelerin apayrı sahalara birlikte ekileceğini, bu sayede hem üretim yapılacağını hem da erozyonla uğraş edileceğini aktaran Tazegün, şunları söyledi:

“Buraya ektiğimiz badem tohumları kâr vermeye başladı. Yıllardır bunların tohumlarını dışarıdan alıp getiriyorduk, imdi bu yıldan sonra tohumları toplayıp aşınım taharri çalışmaları yapacağımız sahalarda ekimini yapacağız. Bu tohumları az buçuk de nitelikli olsun diyerek tıpkı kısmını Datça’dan, ağırlıklı adına üstelik Erzincan’dan alıyorduk. Temas sene korkulu rakamlarda para ödüyorduk amma imdi bu tohumları özlük sahalarımızda üretip çıktı dünyalık vermeden elde etmiş olacağız.”

Badem ormanının bulunduğu yerleşme yerlerinden Bağlan köyünün muhtarı Efsel Uluç ise 2011 yılında köylerinde yapılan orman çalışmasının faydasını görmeye başladıklarını anlattı.

Fidanların sonuç verdiğini belirten Uluç, “Bu orman sayesinde köy çok değişti, gelişigüzel yönüyle güzelleşti.” diyerek konuştu.

Share: