Iğdır’da Sodyum Klorür Dağı’ndaki kilden deri maskesi üretildi

DOĞU Anadolu’nun genişlik iri sodyum klorür rezervlerinden olan Iğdır’daki Tuz Dağı’ndan alınan kilden Iğdır Üniversitesi Araştırı Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (ALUM) kap maskesi üretildi.

Tuzluca ilçesinde mağaraların ve Sodyum Klorür Sağaltım Merkezi’nin bulunduğu Sodyum Klorür Dağı’nda, üniversitenin yaptığı araştırmada, mağaralardaki sarkıtlardan sızan suyun etkisiyle tabanda oluşan kilin mineraller bakımından ensesi kalın olduğu belirlendi. Üniversitenin Araştırma Laboratuvarı Aplikasyon ve Araştırı Merkezi’nde yapılan icraat sonucu bu kilden cilt maskesi üretildi. Ten maskesinin sekans üretimine geçilmesi ve şehir ekonomisine ulama sağlaması hedefleniyor.

Kap maskesinin yapımı ile ilgili hikmet veren öğretim yardımcısı Musa Karadağ, “Saf olan bu kil tuz maskesini laboratuvar içre değişik ürünler katarak henüz zenginleştirdik. Bu maskenin yapımında kullandığımız kilin mineraller bakımından zengin olduğunu gözlemledik ve alçak mızrap bulgusuna rastlamadık” diye konuştu.İHTİSAS ÜNİVERSİTESİ Karadağ, Iğdır Üniversitesi’nin ‘Katma Değeri Faziletkâr Tarımsal Ürünler’ alanında kalp üniversitesi car edilmesinin arkası sıra bölgedeki kaynaklar ve yetiştirilen mahsulat üzerine muhtelif çalışmalara kükremek verdiklerini söyledi. Son kendisine yürüttükleri çalışmalarda Tuzluca’daki Sodyum Klorür Dağı’nın suyu ve toprağının çok zer olduğunu gözlemlediklerini tabir eden Karadağ şunları kaydetti: “Bu kapsamda haddinden fazla kızıl tıpkısı minerale ehil, deri maskesine yahut losyonlara bol gelebilecek bire bir yer keşfettik. Bu topraktan deri maskesi, beniz maskesi üretimi gerçekleştirdik. Tabii olan bu kil sodyum klorür maskesini laboratuvar ortamında ayrımlı ürünler katarak daha zenginleştirdik. Bu maskenin yapımında kullandığımız kilin mineraller bakımından varlıklı olduğunu gözlemledik ve sakil maden bulgusuna rastlamadık. Rektör hocamızın üstelik desteğini alarak bunu zinde tıpkısı ürüne dönüştürdük.”

Gönüllüler üstünde yaptıkları pratikte olumlu sonuçlar elde ettiklerini tamlayan Karadağ, proje dahilinde ürünün kol üretimine geçmeye başlayacaklarını belirtti.

Share: