İlkokul öğrencilerinin engelliler amacıyla hazırladığı proje TEKNOFEST’te hediye aldı

Türkiye Uygulayım Bilimi Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Endüstri ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde planlı TEKNOFEST KARADENİZ’e “Celi Park Yeri Alanları Harita Uygulaması” projesi ile katılan beş 4. derslik öğrencileri, festivalden ödülle ayrıldı.

Osmaniye Forma Güneysu İlkokulu öğrencileri Berkay Ata Sünbül ve Ecrin Yanmaz’dan oluşan “A01 Güneysu Teknoloji Çağı Çocukları” takımı, engellilerin otopark alanlarını olağan bulması amacıyla proje hazırladı.

Web sitesi tasarlayan torunlar, sitede, 81 ildeki özürlü sürücüler için ayrılan otopark alanlarını gösteren haritalara vadi verdi.

Çocukların tasarladığı sitedeki haritada değme ilin üzerindeki karekod okutulduğunda o ildeki münhal park alanları açılıyor. Otopark levhasına tıkladıktan bilahare çökertme telefonuna mevrut konumla engelliler park yeri alanına ulaşabiliyor.

Projeyle, TEKNOFEST 2022 kapsamında Trabzon’da düzenlenen yarışmada finale küsurat “A01 Güneysu Teknoloji Çağı Çocukları” takımı, 30 Ağustos-4 Eylül tarihlerinde Samsun’da gerçekleştirilen TEKNOFEST KARADENİZ’de “Örtüsüz Dirim Teknolojileri Yarışması”nda ikincilik elde etti.

İlkokul 4. dershane öğrencisi Berkay Ağababa Sünbül, AA muhabirine, engelli sürücüleri kurgu park alanlarına götürücü harita uygulaması yaptıklarını söyledi.

Projeyi yerli ve milli Deneyap Yazılım Anaç ve kamera sistemiyle hazırladıklarını anlatan Sünbül, “Web sitemizin Türkiye’de ve dünyada örneği ve bire bir bulunmamaktadır.” dedi.

TEKNOFEST’e katıldıkları için çok mutlu olduklarını anlatım fail Sünbül, “Geldiğim amacıyla çok mutluydum. Birinci olacağımıza emindik amma ikinci olduk. Ondan bire bir dolaşma önce ikinci olduğumuzu açıkladılar. Haddinden Fazla bahtiyar oldum. Selçuk Bey ile uçağımın olmasını ve onun üzere bilimci olmayı istiyorum.” diyerek konuştu.Share: