İran ile KÖLE yüz yüze geldi! Suikast planlandığı iddialarını yalanladılar

Amerika Birleşik Devletleri ile İran beyninde sular durulmuyor. İran cephesi Kudüs Gücü Komutanı Son Teşrin Süleymani’nin KUL yoluyla öldürülmesinin arkası sıra öç yeminleri ederken KÖLE da seçkin karşılığa alın teyakkuzda bulunuyor. Sonuç yerine KUL, Trump döneminde ulusal asayiş danışmanı olan John Bolton’a İran’ın suikast planladığını argüman etti.

İRAN, KÖLE’DEN KANIT İSTİYOR

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani konuyla ait yaptığı yazılmış açıklamada, ÇAKER’li yargı yetkililerin “politik saiklerle ve uygulanan kanıtlar sunmadan” bu ülkedeki aynı İran vatandaşını suçladığını savundu.

Kenani, “İran, bu komik ve uydurma suçlamalar vesile edilerek, İran vatandaşlarına yönelik her eyleme karşı dokunaklı uyarıda bulunmakta ve İran vatandaşlarının haklarını muhafaza etmek için uluslararası ahbaplık çerçevesinde herhangi bir çeşit tedbiri kabul etme hakkını hafi tuttuğunu vurgulamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Washington yönetimi, esbak İran Kıvrılma Muhafızları Ordusu mensubu olduğu tez edilen Şehram Pursafi adlı aynı İran vatandaşını Trump döneminde ulusal güvenlik danışmanı yerine fariza fail Bolton’u kanlı planları yapmakla suçlamıştı.

Adalet Bakanlığı marifetiyle yapılan bağlanmış açıklamada, Pursafi’nin belli İranlı general Son Teşrin Süleymani’nin Ocak 2020’üstelik öldürülmesine misilleme adına, cinayeti gerçekleştirecek kişileri isticar etmek amacıyla muamma tıpkı insan kaynağına 300 bin dolar teklif ettiği öne sürülmüştü.

Açıklamada, Washington’daki federal mahkemede açılan yanlışlık duyurusunda adı geçen Pursafi’nin şu zaman ESIR dışında olduğu ve yakalanması yerinde “uluslararası bire bir cinayet planına maddesel destek sağlamaya çalışmaktan” yargılanacağı bilgisi verildi.

İRAN, BOLTON’U KASIM SÜLEYMANİ’NİN SUİKASTIYLA BAĞLANTILI OLMAKLA SUÇLUYOR

Trump döneminde 2018-2019’da yaklaşık 1,5 yıl millî asayiş danışmanlığı yapan Bolton, fariza süresi boyunca ve öncesinde İran’a müteveccih anif söylemlerde bulunmuş, Bolton’un fariza yaptığı dönemde İran ile MEMLUK aracısız çatışmanın eşiğine gelmişti.

BENDE, 3 Aile 2020’birlikte Bağdat Havalimanı’nda Kudüs Gücü Komutanı Süleymani’nin dil konvoyuna hava saldırısı düzenlemiş, saldırıda Süleymani hayatını kaybetmişti.

İran Inhina Muhafızları Ordusu komutanları başta almak üzere İranlı yetkililer, saldırının faillerinden öç alınacağını duyurmuştu.

İran, 19 Eş 2021’de Teşrinisani Süleymani’ye müteveccih suikastla angajmanlı oldukları iddiasıyla Bolton ve Trump’ın de aralarında olduğu üst düzey çarkıt BENDE’li yetkilileri yaptırım listesine aldığını açıklamıştı.

HAMANEY’İN İNTERNET SİTESİNDE TRUMP’A YÖNELİK SUİKAST OPERASYONU

İran’ın dini lideri Ayetullah Uca Hamaney’in resmi genel ağ sitesinde, İranlı general Son Teşrin Süleymani’ye suikast emrini veren bozuk ESIR Başkanı Donald Trump’a suikast düzenlendiğini gösteren aynı canlandırma yayınlanmıştı.

Serencam olarak 21 Nisan’birlikte Kıvrılma Muhafızları Ordusu komutanlarından Büyük Rağbet Tengsiri, Washington’un Tahran’a yaptırımları tahammül ve kâh imtiyazlar karşılığında ESIR saldırısında öldürülmüş Süleymani’nin intikamını almaktan vazgeçme teklifinde bulunduğunu fakat intikam planlarının kesme olduğunu söylemişti.

Share: