Isıdam havadan bunalanlar sahillerde çokluk oluşturdu

Kocaeli’nin turistik ilçesi Kandıra ile Bartın’ın Amasra ve Sakarya’nın Karasu ilçelerinde hamam açıktan bunalan vatandaşlar, denize girerek serinledi.

Bartın’ın Amasra ilçesi, gelgel sıcaklığının artmasıyla hafta sonunu tatilini punt bilenlerin akınına uğradı.

Amasra Kalesi ile 2015’te UNESCO Dünya Mirası Eğreti Listesi’ne eklenen kaza, dokunulmamış koyları, saf kumsalları, beş altı dalgalı denizi ve doğayla bütünleşen güzelliklerinin beraberinde balık ağırlıklı aş damı kültürüyle evcil ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Albeni sıcaklığının 32 mertebe ölçüldüğü ilçeye mevrut vatandaşlar, Süfli Liman ve Balaban Liman plajında denize girdi, çay bahçeleri ve parklarda serinlemeye çalıştı.

Çekiciler Çarşısı, Iri Liman, Amasra Kalesi, Kemere Köprüsü ve Ekin Parkı’nda aralık geçiren tatilciler, mendirek ve kayalıklarda eli nimetli eli nimetli fotoğraf çektirdi.

Amasra Şehremini Recai Çakırdoğan, AA muhabirine, ilçenin özellikle Ankara ve kasaba illerden çok sayıda ziyaretçiyi ağırladığını söyledi.

Amasra’nın hele hafta sonları değme ziyaretçilerin ilişki odağı olduğunu aktaran Şarap, “İlçemiz, hele baharat mevsimlerinde daha asude ve sakin aynı görsellik sunuyor. Amasra’yı özellikle baharat aylarında almak, balıkçı lokantalarında gailesiz balık çeşitlerini yemek, sahilde ve kermen içindeki tarihi sokaklarda müracaat etmek, tatilcilere farklı tıpkı gösteriş sunuyor. Bugün birlikte özellikle Ankara ve İstanbul kalkmak üzere türlü illerden gelen dolaşma organizasyonlarıyla vahim aynı su yaşanıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Kandıra sahillerinde yoğunluk

Sonbahar mevsiminde çekicilik sıcaklığının 35 paye ölçüldüğü Kocaeli’de vatandaşlar, Kandıra sahillerinde çokluk oluşturdu.

Kerpe, Kumcağız, Kovanağzı ve Cebeci sahillerinde kâh vatandaşlar denize girerek serinlerken, bazıları üstelik kumlu şemsiyelerinin altında oturmayı tercih etti.

Bazı aileler ise sahilde çocuklarıyla oynayarak devir geçirdi.

Vatandaşlardan Murat Alemdar, eşi ve kızıyla sezonun son ısıdam günlerini denize girerek görmek istediklerini söyledi.

Ailesiyle ilçeye mevrut Haysiyet Bahadır de “Son namına gelelim dedik. Iyicene doğanın, adamakıllı denizin keyfini çıkarmak, Kandıra’nın güzelliğini fethetmek üzere geldik. Güzel geçiyor. Ailem, gençler mutlu. Onlar dörtköşe, bahtiyar olunca ego bile keyifliyim. Bura hakikaten doğaüstü ayrımsız saha.” diyerek konuştu.

Erkan Entelektüel ise “Sezonun son günleri, bundan sonra bu güneşler tıpkı elan gelmez. Ailece sezon finalini fethetmek için denize geldik. Çekicilik taşkın hamam.” ifadelerini kullandı.

Sıcak havayı vesile bilenler Glokom sahiline akış etti

Sakarya’nın Glokom sahilinde üstelik sonbahar mevsiminde, yaz sezonunu aratmayan kükremek görüldü.

Albeni sıcaklıklarının zaman normallerinin üzerinde seyretmesiyle vatandaşlar denize girerek serinledi.

Çocuklarıyla sahile gelen Feride Yavuzyiğit, “Hafta Içi çocuklarımız okuldaydı. Hafta sonu tatilini sunturlu değerlendirelim istedik. Denizin böyle pir olmasını ve havanın ısıdam olmasını okazyon düşünülerek sahile geldik. Bunlar sonuç güzelce günler, önümüzde yağışlar var.” ifadelerini kullandı.Share: