İSTANBUL-BAKAN ÖZER: YIL BÖYLECE 1 MİLYON GENCİMİZİ MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİYLE BULUŞTURMAYI HEDEFLİYORUZ

Bağımsız Milletvekili Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen Mesleki Terbiye ve İstihdam Çalıştayı’nda konuşan Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, Türkiye’nin son ayrımsız yılda mesleki eğitimde toparlanma ve ayağa kalkma sürecine girdiğini belirterek ‘Yıl böylelikle 1 milyon genci mesleki eğitim merkezleri ile buluşturmayı hedefliyoruz’ dedi.

MÜSİAD Umumi Merkez’nde, MÜSİAD Planlama, Eğitim ve Firez Komisyonu’nun koordinasyonunda Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer ve MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı’nın katılımıyla ‘Mesleksel Eğitim Bilimi ve İstihdam Çalıştayı düzenlendi.

Çalıştayda çeşitli açıklamalarda mevcut Bakan Özer, ‘Türkiye, akıbet ayrımsız yılda mesleksel eğitimde toparlanma ve ayağa kalkma sürecine girdi. 28 Gücük Ay sürecinin katsayı uygulamasının getirdiği problemleri üzerinden attığı kabilinden katsayı uygulamasından eski mesleki eğitimden çokça daha kıpırdak şekilde patika liselerinde hem üstelik mesleksel eğitim merkezlerindeki açılımlarıyla Türkiye’de hisse senedi gücü piyasasının ihtiyaç duyduğu eş kaynağını sağlama noktasında çokça oylumlu noktaya taşınmıştır’ diye konuştu.

‘İŞ ADAMLARIYLA AHALI ELE VERİP MESLEKİ EĞİTİMİN KRİTİKLİĞİNİ GÖSTERECEĞİZ’

Mesleki eğitimi güçlendirilmesi ve istihdamla bağının arttırılmasını odağına koyan Mesleksel Terbiye ve İstihdam başlıklı çalıştaya aile sahipliği yapıldığını tamlayan Özer, ‘Öncelikle Genel Başkanımıza peşi sıra bu sürece yardım verecek olan; bilgi insanlarına, uzmanlarına, kısım temsilcilerine çok teşekkürname ediyorum. Türkiye’nin gelişim gücü piyasasının ihtiyaç duyduğu kayırıcı kaynağını sağlama noktasında çok cesim noktaya gelmesinde cümle sektörlerin çok mefret katkıları var. MÜSİAD’ın de burada ayrı bire bir yeri var. MÜSİAD ile özellikle; değerler, eğitim anlamında mesleki eğitimin, cömertlik kültürüyle eşleşmesi ve geçmesi anlamında çokça yürüttüğümüz kebir projeler var. İnşallah bundan sonra ülkemizde, hareket adamlarımız ile halk ele vererek mesleki eğitimle ilişik çok henüz bakir sorunları değil, alışılmamış sükse hikayelerini ortaya çıkartacağız. Mesleki eğitimin ülkenin geleceği açısından çok nazik benzeri terbiye türü olduğunu kamu ebeveynlere, ailelere göstermiş olacağız’ açıklamasını yaptı.

‘FEN LİSESİNİ KAZANANLAR, MESLEKİ TEKNİK LİSESİNİ TERCİH ETMEYE BAŞLADI’

Icra Vekili Özer şunları söyledi:

‘Meslek liselerinde eğitim bilimi üyelerimiz tam alanlarda arz aktif temsilcileriyle 4-5 alanı kapsayacak şekilde hareketli iş birlikleri kurduk. Etkileri ise şunlar oldu; akademik yerine başarılı öğrenciler Meslek Lisesi’ne döndü. İlk nöbet ASELSAN Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Teknopark İstanbul Mesleki Ustalık, Konya Mesleki Ustalık Küçük Asya Lisesi, İstanbul Beceri Üniversitesi, Yıldız Ustalık Üniversitesi Mesleki Maharet Rum Liseleri’ni kurduk. En Üst kurduğumuz Demirören Iletişim Araçları Mesleksel Beceri yüzdelik 1’lik veya yüzdelik 1’e mail dilimlerde sükse dilimlerinden mektepli almaya başladı. Yani Ankara Bilim Lisesi’ne gidecek puanı olan öğrenci Ankara Bilgelik Lisesi’ne gitmedi. Mesleksel Beceri Anadolu Lisesi’ni tercih etti. Bu aslında bir kırılmaya belen ediyordu. Yani siz ruhlu altyapısı olan ve istihdam garantisi olan çığır liseleri düz yazı ederseniz, sektörle gelişigüzel alıcısı vardı.’

‘MESLEKİ EĞİTİM İLE İŞ DÜNYASI ARASINDAKİ KÖPRÜ’

MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı bile ‘MÜSİAD Eğitim ve Ekin Komisyonu aracılığıyla hazırlanan Mesleksel Yetişek ve İstihdam Çalıştayımızı bugün başlatmış olduk. Sayın Milli Eğitim Bilimi Bakanımızın teşrifleriyle 6 değişik oturumda yapacağımız bu çalıştay, mesleksel eğitimle gelişim dünyası ortada balaban bire bir güreşçi köprüsü vazifesi görecek. Bu konuda Bakanımızın haddinden fazla büyük aynı deneyimi, çok kocaman bire bir tecrübesi var. Mesleki Maharet ve Anadolu liselerine yaptığı katkılar. Ayrıca mesleki yetişek merkezlerinin sabık sene kanunla düzenlenen kullanılmamış kanun değişikliğinden sonra kalan istihdam sayıları, biz hareket dünyasını çok bahtiyar etti. İstihdam sayılarında mesleksel eğitime revan mektepli sayılarında neredeyse 7-8 hatim çoğalma oldu. Bu birlikte Türk iş dünyası namına aranan kalifiye eleman konusundaki çok iri aynı açığı kapatacaktır’ ifadelerini kullandı.Share: