İSTANBUL-DÜNYANIN BILDIRME UZUN BOYLU KADINI RUMEYSA İLK SEFER UÇAĞA BİNEREK ABD’YE GİTTİ

DÜNYANIN genişlik ayrıntılarıyla kadını adına Guinness Rekorlar Kitabı’na giren 2 metre 15 santimetre boyundaki weaver sendromu hastası Rumeysa Gelgi, ABD’ye gitti. Hayatında ilk defa tayyare yolculuğu yapacak olan Gelgi’nin, Unvan Francisco yolcuğu 13 saat sürecek.

Boyu ve hastalığı zımnında teskere ve refakatçi yardımıyla yolculuk ika zorunluluğu olan 25 yaşındaki Rumeysa Gelgi, THY desteğiyle ABD’ye müracaat etmek için İstanbul Havalimanı’na geldi. Gelgi 2 metre 15 santimetre boyu nedeniyle sedyeyle seyahat yapacak. Karabük’ten annesi Safiye Gelgi ile gelişigüzel İstanbul Havalimanı’na gelen Rumeysa, bilet ve bagaj işlemlerini tamamladıktan sonradan uçağa gitti. Guinness Rekorlar Kitabı’na ‘dünyanın arz uzun uzadıya kadını’ yerine giren Rumeysa, havalimanındaki yolcuların fotoğraf çektiri isteklerini dahi anlayışsız çevirmedi.

‘SEDYE İLE UÇMAK YERINDE KALDIM’

İlk misil uçağa binmenin heyecanını dallı güllü Rumeysa Gelgi, “Öncelikle haddinden fazla heyecanlıyım. Bu benim hem önce tayyare yolcuğum hem bile önce elverişsiz dışına çıkışım olacak. Ancak bu seyahat çabucak benim amacıyla değil, aynı çok sevimli amacıyla ilk olacak. Çünkü teskere ile gezi etme opsiyonu takkadak ciddi rahatsızlığı kâin, kısık bakımdan-tehlikeli bakıma revan hastalar için meri bire bir ek süre. Ancak benim temel eğriliği rahatsızlığım nedeniyle, detaylı müddet oturamama durumum olduğu amacıyla ben teskere ile uçmak durumunda kaldım. Teskere ile geçici namına seyahat etmek başlangıçta biraz kuvvet ayrımsız muamele. Ilkin THY Umumi Heyet Başkanı Ahmet Bolat, THY Matbuat Müşaviri Yahya Yüksek, İsmail Velioğlu ve ayrıksı yetkililerin özel ilgileri sebebiyle mecmu detaylar alelacele haledildi” dedi.

BİRKAÇ AY ABD’DE KALACAK

ABD’ye yapacağı konuşma hakkında basın mensuplarına bilgelik veren Gelgi, “Tıpkısı kaç kamer ABD’birlikte kalmayı planlıyorum. ABD’ye birkaç amaç amacıyla gidiyorum. İlk olarak konuşma, ayrımsız zamanda mesleksel kariyerimi ilerletmek. Orada bulunduğum süre içerisinde Guinness World Records ile çokça iyice aynı aksiyon birliğimiz olacak” diyerek konuştu.Share: