İstanbul Valiliği, 30 Ağustos Zafer Bayramı belgeselinin yöre gösterimini yayınladı

İstanbul Valiliği eliyle 30 Ağustos Galibiyet Bayramı’nın 100’üncü yılı dolayısıyla hazırlanan “Balaban Atak-Çetmili Kara Ali Çavuş ve Oğlu Mehmet” belgeselinin civar gösterimi yayınlandı.

Valilikten yapılan açıklamada, 30 Ağustos 1922’üstelik Dumlupınar’de Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Başkumandanlığında gerçekleşen Şişman Saldırı’un, benzeri ulusun ilişki beraberlik ruhunu bütün dünyaya gösterdiği balaban tıpkısı zafer olarak tarihe altın harflerle geçtiği belirtildi.

Açıklamada, dünyada eşi aynı yepyeni bu kahramanlık destanında cepheye koşan kahramanlardan birinin üstelik “Çetmili Yağız Mualla Çavuş” olduğu kaydedildi.

İstanbul Valisi Yüce Yerlikaya, içtimai medya hesabından Çetmili Esmer Mehabetli Çavuş ve Küçümseme Sancaktarı olan oğlu Onbaşı Mehmet’in destansı hikayesini laf kayran belgeselin civar gösterimini duyurdu.

Kocatepe’üstelik acun kavga tarihinde eşine rastlanmayan bir ata oğul buluşmasının gerçekleştiğini belirten Yerlikaya, “30 Ağustos Utku Bayramı’nın 100. yılı anısına hazırladığımız ‘Balaban Hücum-Çetmili Karaca Büyük Çavuş ve Oğlu’ belgeseli, yürek yakan bu gerçeklik hikayeyi anlatıyor.” ifadelerini kullandı.

Vali Yerlikaya, sosyal iletişim araçları hesabından belgeselin fragmanını üstelik paylaştı.

Share: